Polska na 27. miejscu w rankingu Wskaźnik Bogactwa Narodów
16.05.2024
Warsaw Enterprise Institute opublikował raport „Wskaźnik Bogactwa Narodów. Edycja 2024”. Po raz trzeci badano wszystkie kraje OECD oraz Unii Europejskiej. Analizie poddano 38 gospodarek.

Tegoroczna edycja raportu i omawiane w niej wskaźniki odnoszą się do rzeczywistości z początku 2023 roku. Jest to więc czas kiedy jeden kryzys związany z pandemią koronawirusa zastąpił kolejny dotyczący wojny w Ukrainie co miało wpływ na kłopoty społeczno-gospodarcze państw.
Wyniki rankingu
Pierwsze miejsce w rankingu WBN należy do Irlandii (190,7 pkt.), tuż za nią uplasowała się Szwajcaria (134,0 pkt.). Na 3. miejsce awansowała Norwegia (116,4 pkt.), która zepchnęła z podium Stany Zjednoczone (109,6 pkt.).
Jeżeli za pomysłodawcami raportu pominiemy Irlandię (specyficzna struktura gospodarki i metodologia liczenia PKB) najlepszy wynik w Unii Europejskiej należy do Danii, która zdobyła 103,8 pkt. Niemcy drugi rok z rzędu odnotowują spadek, aktualnie o 0,4 pkt. Nasz zachodni sąsiad wciąż tkwi w zapoczątkowanym w 2020 roku kryzysie.
Pozycja Polski w rankingu WBN
Polska, zdobywając 68,6 punktów, znalazła się na 27. miejscu w rankingu WBN (18. wśród krajów Unii Europejskiej), utrzymując tym samym pozycję z zeszłego roku. Zmniejszył się dystans do Portugalii oraz Estonii, które zdobyły odpowiednio 71,1 oraz 72,9 pkt.
Polska awansowała jednak w kilku subkategoriach wskaźnika jakości wydatków publicznych. Największa zmiana, aż o 9 miejsc z 25 na 16 pozycję, miała miejsce w kategorii obronność. Zyskała również w kategorii zdrowie, awansując z 33 na 30 pozycję oraz w kategorii szkolnictwo, awansując o 5 pozycji na miejsce 13.
Spadek został zanotowany w wydatkach na infrastrukturę – 33 miejsce wobec 29 rok wcześniej. Jeżeli chodzi o jakość wydawania publicznych pieniędzy Polska znalazła się wśród krajów, które osiągnęły przeciętną efektywność.
O wskaźniku
Wskaźnik Bogactwa Narodów (WBN) mierzy korzyści ekonomiczne przypadające w ciągu roku na jednego obywatela w krajach Unii Europejskiej oraz OECD. Wartość WBN jest sumą składnika wydatków publicznych i składnika wydatków prywatnych.
WBN ocenia korzyści płynące z wydatków publicznych poprzez wskaźnik jakości wydatków publicznych w ośmiu obszarach – subkategoriach. Są to:
- Obrona narodowa
- Bezpieczeństwo wewnętrzne
- Infrastruktura i transport publiczny
- Stan środowiska
- Ochrona zdrowia
- Szkolnictwo podstawowe i średnie
- Szkolnictwo wyższe
- Wolność słowa, zrzeszania się i przepływu informacji
Przyszłoroczna edycja WBN pokaże, jak badane państwa funkcjonują po dwóch latach wojny na Ukrainie oraz czy przezwyciężyły szereg wyzwań, które zapoczątkowała epidemia COVID-19.
Źródło: Raport Wskaźnik Bogactwa Narodów. Edycja 2024, Warsaw Enterprise Institute, Warszawa 2024
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (817)
- Wiedza (377)
- Kalendarz (1467)
- Centrum Wsparcia (348)
-
Artykuł
Polska silnie obecna na Foodex Japan 2025 – podsumowanie
W wydarzeniu uczestniczyło 40 polskich firm, które zaprezentowały swoje produkty
ArtykułInnowacyjność Polski – marzec 2025 r.
Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Innowacyjność Polski – chart…
-
Artykuł
Rynki nietradycyjne – szansa dla firm czy strata czasu?
Zbyt rzadko rozważany jest eksport na rynki afrykańskie czy latynoamerykańskie
ArtykułMołdawia rośnie w IT
Technologie odpowiadają już za ponad 5 proc. PKB kraju. To więcej niż tradycyjny przemysł winiarski
-
Wydarzenie
XR EXPO 2025 & Virtual Worlds w Stuttgarcie
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza do współtworzenia stoiska PAIH w ramach kongresu XR EXPO…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.