Zmiany w regulacjach UE dotyczących produkcji baterii
09.08.2024
Komisja Europejska pracuje nad nowymi regulacjami. Chodzi o 40 aktów wykonawczych do rozporządzenia 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji CO2 podczas produkcji baterii.
Obliczanie śladu węglowego
Proces konsultacji metodologii obliczania śladu węglowego wyprodukowanych baterii zakończył się w maju 2024 r. Jest on kluczowy dla przyszłości polskiego przemysłu bateryjnego. Wiele podmiotów postulowało do Komisji Europejskiej o rezygnację z offsetowania emisji poprzez gwarancje pochodzenia.
Kompensacja emisji dwutlenku węgla, znana także jako offset węglowy, z ang. „carbon offset”, oznacza ograniczanie lub usuwanie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych z atmosfery, mające na celu zrównoważenie wytworzonego śladu węglowego. Proces ten obejmuje inwestowanie w projekty ekologiczne, wspierające redukcję lub pochłanianie gazów, na przykład poprzez zalesianie obszarów.
Zamiast tego ślad węglowy miałby być obliczany na podstawie intensywności emisji produkcji energii elektrycznej w kraju, w którym jest zlokalizowana fabryka. Jeśli te głosy zostaną uwzględnione, polskie firmy mogą mieć problem z dostosowaniem się do nowych przepisów.
Problem ze śladem węglowym w Polsce
Ślad węglowy energii elektrycznej w Polsce jest najwyższy ze wszystkich krajów UE. W 2023 r. wyniósł przeciętnie 660 g CO2e/kWh. Średni ślad węglowy produkcji na 1 kWh baterii w Polsce wynosi około 40 kg CO2e/kWh. Dla porównania, we Francji to tylko 3,5 kg CO2e/kWh.
Przyjęcie nowych przepisów bez możliwości offsetowania emisji sprawiłoby, że polskie baterie nie spełniałyby nowych norm unijnych. Wpłynęłoby to na konkurencyjność polskiego sektora i postawiło polskie przedsiębiorstwa bateryjne w trudnej sytuacji. To niezwykle istotne, ponieważ Polska jest drugim największym producentem baterii na świecie i pierwszym w Europie. Odpowiadamy za 6% produkcji globalnej.
Przyszłość sektora bateryjnego
Rynek baterii w Polsce ma nieustannie duży potencjał. Wartość eksportu baterii w I kwartale 2024 r. przekroczyła 12 mld PLN. Prognozy amerykańskiej McKinsey&Company wskazują na pięciokrotny globalny wzrost rocznych przychodów sektora baterii litowo-jonowych do 2030 roku, tj. do 400 mld USD (w 2022 roku było to 85 mld USD). Europa mogłaby wygenerować około 30% przychodów z tego rynku.
Źródła:
- Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy, nr 32/2024,
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii,
- Fundacja Climate Strategies Poland,
- McKinsey&Company – ,,Battery 2030: Resilient, sustainable, and circular”.
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (734)
- Wiedza (309)
- Kalendarz (1230)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Artykuł
Dzień Uprzemysłowienia Afryki
Modernizacja infrastruktury jest niezbędna do rozwoju przemysłu na kontynencie
ArtykułCoraz więcej wyłudzeń w branży transportowej
Wyłudzenia środków za pomocą fałszywych e-maili to rosnące zagrożenie w branży transportowej
-
Wydarzenie
Stoisko PAIH na targach CES 2025
Targi CES są prognostykiem tego, co w technologii będzie się działo na rynku w nadchodzącym roku
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.