Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Rekordowy udział Polski w światowym eksporcie
Artykuł

Rekordowy udział Polski w światowym eksporcie

W 2023 r. Polska była 22. największym eksportem na świecie. W porównaniu do 2001 r. nasz kraj awansował w rankingu największych eksporterów o dziesięć miejsc – czytamy w wydanym przez Biuro Analiz Polskiego Funduszu Rozwoju raportem specjalnym „Polska w międzynarodowym handlu towarowym – sierpień 2024”.

Rząd kontenerów, wyżej samolot na błękitnym niebie

Miniony rok był szczególnie udany pod względem polskiego eksportu, ponieważ udział naszego kraju w światowym handlu towarowym osiągnął najwyższy w historii udział na poziomie 1,52 proc. Świadczy to o rosnącej konkurencyjności polskich produktów na globalnym rynku. Warto podkreślić, że Polska wyprzedziła w tym zakresie takie gospodarki jak Brazylia, Arabia Saudyjska czy Turcja.

Działami towarowymi, dla których Polska odnotowuje najwyższą wartość wskaźnika ujawnionej przewagi komparatywnej* (RCA), są:

  • tytoń i przemysłowe namiastki tytoniu (dział 24),
  • broń i amunicja, ich części i akcesoria (dział 93),
  • książki, gazety i pozostałe wyroby przemysłu poligraficznego (dział 49),
  • przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków (dział 16),
  • mięso i podroby jadalne (dział 02).

W 2023 roku Polska była drugim największym na świecie eksporterem netto tytoniu oraz książek i wyrobów poligraficznych. Ponadto zajmowaliśmy trzecie miejsce w eksporcie netto przetworów z mięsa, ryb oraz przetworów ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka.

Wzrost znaczenia Polski jako partnera handlowego

Polska staje się coraz bardziej cenionym partnerem handlowym zarówno dla krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Spośród dwudziestu wybranych krajów z Unii Europejskiej i Europy Wschodniej oraz USA, Chin i Japonii udział Polski w obrotach towarowych wzrósł we wszystkich z wyjątkiem Rosji.

Udział Polski w obrotach towarowych z Niemcami wzrósł w zeszłym roku ponad dwukrotnie względem 2004 roku (2,6 proc.) do 5,7 proc. Podobny trend zaobserwowano w relacjach handlowych z Chinami, gdzie udział Polski w eksporcie wzrósł z 0,3 proc. w 2004 roku do 1,1 proc. w 2023 roku, oraz z Węgrami – 4,6 proc. w minionym roku w porównaniu do 2,9 proc. dwie dekady temu.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, która prezentuje szczegółową analizę pozycji Polski na światowym rynku towarowym.

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Krucza 50, 00-025 Warszawa

*stosunek między udziałem eksportu konkretnego produktu w handlu światowym a udziałem eksportu całego sektora w świecie lub danego kraju/krajów odniesienia

  • Wszystko
  • Aktualności (652)
  • Wiedza (280)
  • Kalendarz (1069)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.