Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Projekty biznesowe z Koreą Południową nabierają kształtów
Artykuł

Projekty biznesowe z Koreą Południową nabierają kształtów

Przedstawiciele Koreańskiej Agencji Promocji Technologii Rolno-Spożywczych KOAT gościli z wizytą u marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. To kolejny i ważny krok do rozwoju współpracy regionalnych przedsiębiorców z branży spożywczej z koreańskimi partnerami.

Przedstawiciele delegacji koreańskiej oraz gospodarze z regionu warmińsko-mazurskiego

Warmia i Mazury to doskonałe miejsce do rozwijania biznesu. Przekonali się o tym goście z Korei Południowej, którzy w dniach 23-26 sierpnia przebywali w regionie, żeby umacniać relacje między KOAT a władzami samorządowymi oraz instytucjami naukowo-badawczymi. To druga wizyta Koreańczyków na Warmii i Mazurach, aby poznać region jako miejsce do potencjalnych inwestycji. Podczas ubiegłorocznej wizyty przedstawicieli firm i instytucji z Republiki Korei podpisano listy intencyjne z samorządem oraz z przedsiębiorcami.

Technologie rolnicze

Tym razem Warmię i Mazury odwiedzili przedstawiciele rządowej agencji KOAT, której zadaniem jest wdrażanie polityki koreańskiego rządu w zakresie rozwoju technologii rolniczych. Jej działania są ściśle zintegrowane z krajową strategią rozwoju sektora rolno-spożywczego w Korei Południowej.

To moja pierwsza wizyta w Polsce i jestem zachwycony – mówi wiceprezes KOAT Bonkeun GU. – Widzę duży potencjał do współpracy między naszymi przedsiębiorcami. Zależy nam, aby nie tylko przedsiębiorstwa koreańskie wchodziły na rynek Warmii i Mazur, ale żeby przedsiębiorcy i producenci z Warmii i Mazur mieli otwarte drzwi do wejścia na rynek nie tylko koreański, ale też azjatycki.

Bardzo się cieszę, że ta współpraca będzie mieć charakter wzajemny – dodaje marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. – Rolnictwo jest ważną gałęzią naszej gospodarki, a żywność wysokiej jakości jedną z naszych inteligentnych  specjalizacji. Chciałbym, aby nasi producenci żywności mogli korzystać z innowacji, także spoza obszaru Unii Europejskiej. Nasi koreańscy partnerzy nastawieni są na długoletnie budowanie relacji biznesowych, wierzę, że przyniesie to naszym przedsiębiorcom wymierne korzyści.

Współpraca polsko-koreańska

Pierwsze efekty już się krystalizują. Koreańczycy są zainteresowani sprowadzaniem na swój rynek produktów oferowanych przez Mlekpol z Mrągowa. A także współpracą z Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie, Katedrą Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz oraz z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. W przyszłym roku planowane są także misje gospodarcze przedsiębiorców branży spożywczej z Warmii i Mazur do Korei. Efektem trwającej w regionie wizyty Koreańczyków, który ma się stać dla nich punktem startowym do wejścia na rynki europejskie, jest również podpisane porozumienie o współpracy z władzami Olsztyna.

Polska jest już na siódmym miejscu rankingu państw, z którymi współpracuje Korea Południowa. Obserwowany jest coraz większy import i eksport z obu krajów. Nasz kraj jest wymieniany wśród tych z największym potencjałem.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów

ul. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.