Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kondycja polskiej gospodarki w 2025 roku – prognozy PIE
Artykuł

Kondycja polskiej gospodarki w 2025 roku – prognozy PIE

Prognozy na 2025 rok wskazują, że Polska pozostanie w czołówce gospodarek Unii Europejskiej pod względem wzrostu gospodarczego. Jak wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), tempo wzrostu PKB wyniesie 3,6 proc., co stawia Polskę na trzecim miejscu wśród krajów UE.

Polska flaga z tablicami kursów i wykresami rozwoju gospodarczego

Inwestycje jako motor wzrostu

Kluczowym czynnikiem napędzającym gospodarkę w 2025 roku będą inwestycje. Prognozy przewidują ich wzrost o 8 proc., co jest efektem intensyfikacji projektów realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz wykorzystania środków spójnościowych UE. Według szacunków PIE, inwestycje mogą przyczynić się do wzrostu PKB o 1,5 punktu procentowego, niemal zrównując się z konsumpcją.

Inflacja: powyżej celu, ale ustabilizowana

Choć inflacja w 2025 roku będzie nadal przekraczać cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego (NBP), prognozowany poziom 4,5 proc. wskazuje na stopniową stabilizację. Wzrost wynagrodzeń oraz odbicie cen producenta przyczyniają się do utrzymania presji inflacyjnej, szczególnie w pierwszym kwartale roku, gdy wskaźnik CPI może przejściowo przekroczyć 5 proc. Z drugiej strony, prognozy sugerują, że inflacja bazowa na koniec roku będzie zbliżona do obecnych poziomów.

Polityka monetarna: ostrożne luzowanie

Bank centralny prawdopodobnie rozpocznie stopniowe obniżanie stóp procentowych w 2025 roku. Aktualne prognozy zakładają trzy obniżki o łącznie 75 punktów bazowych, co obniżyłoby stopę referencyjną NBP do 5 proc. na koniec roku. Niemniej jednak prezes NBP wskazuje na możliwość odroczenia pierwszych decyzji luzujących do października, co pozostawia przestrzeń do rewizji tych planów.

Stabilny kurs złotego

Wysokie stopy procentowe będą wspierać wartość złotego, choć ekonomiści przewidują lekkie osłabienie waluty. Prognozowany kurs EUR/PLN na poziomie 4,32 oznacza stabilność polskiej waluty w kontekście regionalnych dysproporcji inflacyjnych. Z perspektywy długoterminowej bardziej prawdopodobne jest osłabienie niż umocnienie złotego.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy 52/2024

  • Wszystko
  • Aktualności (761)
  • Wiedza (318)
  • Kalendarz (1283)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.