22.01.2025
Jak zapobiegać zatorom płatniczym
Zatory płatnicze to problem, z którym borykają się niemal wszystkie branże. W sektorze TSL stały się jednak na tyle powszechnym zjawiskiem, że konieczność utrzymania względnej płynności finansowej i nieustanna walka z opóźnieniami w płatnościach są często postrzegane jako element codzienności prowadzenia działalności.
Czy każdy przedsiębiorca, bez względu na staż swojej działalności, zobligowany jest do prowadzenia nierównej walki z zatorami płatniczymi? Odpowiedź na to pytanie jest niestety pozytywna.
– Niska marżowość usług transportowych, długie terminy płatności, wysokie koszty operacyjne prowadzenia działalności – te wszystkie przesłanki determinują to, że chcąc nie chcąc, branża TSL nieustannie boryka się z problemem opóźnienia w płatnościach. Światełkiem w tunelu dla przedsiębiorców jest jednak szereg praktyk, których wdrożenie minimalizuje ryzyko powstania zatorów płatniczych i pomaga lepiej zarządzać płynnością finansową firmy – mówi Jacek Dżumak z Pactus.eu.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – profilaktyka finansowa
Podstawą efektywnego zarządzania należnościami jest profilaktyka. Przed podjęciem współpracy z nowym kontrahentem warto skrupulatnie zweryfikować jego wiarygodność finansową. Obecnie funkcjonuje wiele baz danych, w których można sprawdzić morały płatnicze potencjalnego partnera biznesowego.
– Naprzeciw specjalistycznym potrzebom firm z branży TSL wychodzi Pactus.eu, oferując dostęp do największego spisu ofert sprzedaży wierzytelności w sektorze transportowym. Giełda wierzytelności to platforma umożliwiająca sprzedaż i kupno wierzytelności między firmami. Umożliwia wierzycielom szybkie odzyskanie części zamrożonych środków finansowych poprzez sprzedaż zaległych należności, a nabywcom daje możliwość dochodzenia ich spłaty lub inwestowania w odzyskiwanie długów. Oprócz tego świadomość czy nasz potencjalny kontrahent bywa publikowany na giełdzie wierzytelności zwiększa naszą świadomość z kim podejmujemy współpracę – wskazuje ekspert Pactus.eu.
Klucz do sukcesu – przejrzysta współpraca
Weryfikacja kontrahenta to nie jedyny krok ku stabilności. Istotne jest zadbanie o to, by umowa z potencjalnym partnerem biznesowym nie zawierała rażąco niekorzystnych zapisów. Dokładne określenie warunków współpracy jest fundamentem ochrony przed opóźnieniami.
Terminowa płatność napędza współpracę
Dbając o stabilność finansową firmy, nie pozwólmy, by kontrahent zapomniał o należnej płatności. Monitoring płatności to klucz nie tylko do terminowych rozliczeń, ale również do budowania relacji opartych na zrozumieniu wzajemnych potrzeb i szacunku.
– Wprowadzone we właściwym momencie działania monitoringowe pozwalają na stałą kontrolę nad finansami. Co więcej, umożliwiają szybsze zidentyfikowanie potencjalnych problemów z płynnością kontrahenta. Pozwala to na podjęcie działań zanim problem się nasili – mówi Jacek Dżumak z Pactus.eu.
Regularne przypomnienia e-mailowe lub telefoniczne pomagają unikać opóźnień – stąd nie bójmy się upominać o należne nam pieniądze!
Masz dłużnika? Oddaj go w dobre ręce
Jeśli kontrahent nie zapłacił, warto szybko podjąć działania zmierzające do odzyskania należności. Jak wskazuje Jacek Dżumak:
– Z upływem czasu szanse na odzyskanie należnych środków znacząco maleją. Dzięki naszym działaniom windykacyjnym jesteśmy w stanie odzyskać należności już w ciągu 7 dni od przekazania sprawy do obsługi, pod warunkiem, że dług nie jest znacząco przeterminowany.
W przypadku zatorów płatniczych kontrahenta wpadamy w kolejki wierzycieli oczekujących na zapłatę. Skorzystanie z pomocy doświadczonych negocjatorów, wyspecjalizowanych w realiach branży TSL, pozwala skuteczniej odzyskiwać środki, jednocześnie dbając o relacje biznesowe.
Mam dług – co dalej?
A co w sytuacji, gdy to my mamy problem z płatnościami? Czy warto milczeć, liczyć na zapomnienie przez wierzyciela?
– Zdecydowanie nie – radzi ekspert z Pactus.eu i dodaje – Fundamentem prowadzenia działalności jest budowanie zaufania i transparentnych relacji z partnerami biznesowymi.
Nawet jeśli kontrahent przekazał sprawę do windykacji, warto reagować na wezwania do zapłaty. Proponowane przez Pactus.eu rozwiązania pomagają rozwiązywać problemy płatnicze w duchu win-win, zadowalając zarówno wierzyciela, jak i dłużnika.
Zatory płatnicze są wyzwaniem – niezależnie od branży. Nie tylko spędzają przedsiębiorcom sen z powiek, ale również wpływają negatywnie na płynność finansową. Stąd tak ważne jest stosowanie skutecznych strategii i otwartość na dialog. W dłuższej perspektywie pomaga to bowiem znacząco zminimalizować negatywne skutki zatorów płatniczych.
Źródło: Pactus.eu
- Wszystko
- Aktualności (774)
- Wiedza (326)
- Kalendarz (1308)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Health Days 2025 – hybrydowe spotkania b2b dla branży medycznej
Health Days 2025 to okazja do współpracy i wymiany wiedzy na temat nowoczesnych systemów opieki zdro…
WydarzenieFood Expo 2025
Food Expo 2025 dla polskich przedsiębiorców to okazja, by nawiązać współpracę z partnerami biznesowy…
-
Artykuł
Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe
Forum było wyjątkową okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych
ArtykułInformacja na temat ograniczeń stosowanych przez Rosję
Polskie firmy informują o utrudnieniach tranzytu towarów importowanych z krajów trzecich
-
Artykuł
Kierunki rozwoju e-commerce w Chińskiej Republice Ludowej
Niezależnie od tego, jaki produkt się eksportuje, w Chinach konkuruje się z całym światem
ArtykułAmeryka Łacińska: Niedoceniony potencjał dla polskich przedsiębiorców
Region, liczący około 650 mln ludzi, rozwija gospodarki w oparciu o wysokie technologie
-
Wydarzenie
Health Days 2025 – hybrydowe spotkania b2b dla branży medycznej
Health Days 2025 to okazja do współpracy i wymiany wiedzy na temat nowoczesnych systemów opieki zdro…
WydarzenieFood Expo 2025
Food Expo 2025 dla polskich przedsiębiorców to okazja, by nawiązać współpracę z partnerami biznesowy…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.