Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Albania stawia na rozwój
Artykuł

Albania stawia na rozwój

Albania przyspiesza. W ciągu kilku lat ten nieduży kraj na Bałkanach Zachodnich wyrósł na jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek regionu. W ślad za stabilizacją finansów publicznych idą ambitne reformy i inwestycje, wspierane przez Unię Europejską. Które sektory będą motorami wzrostu do 2027 roku?

Albania - widok z lotu ptaka na centrum Tirany w Albanii z nowoczesnymi budynkami, stadionem, dzielnicą mieszkaniową i górami w oddali

W ciągu ostatnich czterech lat Albania zmierzyła się z pandemią, kryzysem energetycznym i presją inflacyjną. Mimo to nie tylko utrzymała stabilność makroekonomiczną, ale także zanotowała znaczące wyniki. Wzrost PKB w 2024 r. sięgnął 3,9 proc., a podobne tempo ma się utrzymać do 2027 r. W tle – rosnące inwestycje, eksport usług (zwłaszcza turystycznych) i napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

W styczniu 2025 r. rząd w Tiranie ogłosił trzyletni program reform gospodarczych. Obok kontynuacji konsolidacji fiskalnej dokument wskazuje sektory strategiczne, które mają pełnić rolę koła zamachowego rozwoju. To właśnie tam warto dziś szukać okazji do współpracy.

Budownictwo i infrastruktura – tu wszystko jeszcze przed nimi

W Albanii wciąż wiele jest do zbudowania – dosłownie. Rząd deklaruje, że w latach 2025–2027 wydatki inwestycyjne państwa utrzymają się na wysokim poziomie, przekraczając 6 proc. PKB rocznie. Priorytetowe będą inwestycje w transport, energetykę i infrastrukturę miejską. Wszystko to ujęte w tzw. Narodowej Liście Projektów Strategicznych, która – co istotne – uwzględnia także partnerstwa publiczno-prywatne i środki unijne.

To szansa dla polskich dostawców:

  • maszyn budowlanych,
  • materiałów wykończeniowych,
  • urządzeń dla sektora wodno-kanalizacyjnego i drogowego,
  • usług inżynieryjnych i projektowych.

W 2024 r. sam sektor budownictwa urósł w Albanii o 9,5 proc., a prognozy na kolejne lata wskazują na dalsze wzrosty.

Turystyka – więcej niż sezon letni

Choć albańska riwiera już dziś przyciąga setki tysięcy turystów, rząd chce rozwijać sektor całorocznie – stawiając na uzdrowiska, turystykę aktywną i konferencyjną. W 2024 r. eksport usług turystycznych wzrósł o blisko 20 proc. Jednocześnie rośnie liczba inwestycji w hotele, pensjonaty i lokale gastronomiczne.

Dla polskich firm to realny rynek zbytu:

  • wyposażenia hotelowego i gastronomicznego,
  • produktów spożywczych (np. wędliny, sery, wypieki),
  • systemów informatycznych dla branży HoReCa.

Warto dodać, że wśród inwestorów w sektorze turystycznym pojawiają się coraz częściej firmy z Niemiec, Włoch, ale i Turcji. Polskie marki – choć nieobecne – mogłyby skutecznie wykorzystać swój potencjał.

Rolnictwo i przetwórstwo – sektor niedoinwestowany, ale z ambicjami

Choć rolnictwo odpowiada za ok. 18 proc. zatrudnienia, jego wkład do PKB jest symboliczny. Słaba mechanizacja, mała skala produkcji i niska wydajność to główne bariery. Ale rząd – we współpracy z UE – chce to zmienić. Planowane są programy wsparcia inwestycji w sprzęt, poprawę jakości i rozbudowę lokalnego przetwórstwa.

Polscy eksporterzy mogą tu sprzedawać:

  • maszyny rolnicze dostosowane do małych i średnich gospodarstw,
  • linie technologiczne dla mleczarni, przetwórni owoców, wytwórni miodu,
  • know-how w zakresie bezpieczeństwa żywności i certyfikacji.

Rynek rolny w Albanii dopiero dojrzewa – i właśnie dlatego może być ciekawy dla firm gotowych na wczesne wejście.

Cyfryzacja i usługi profesjonalne – rynek ludzi młodych

Albania ma jeden z najmłodszych rynków pracy w Europie. Rząd chce to wykorzystać, tworząc warunki dla rozwoju sektora IT, outsourcingu i analiz biznesowych. Niższe koszty pracy niż w krajach UE i stabilne otoczenie walutowe mają przyciągnąć inwestorów. Już teraz rosną wydatki na infrastrukturę cyfrową, a bank centralny modernizuje system płatności.

Dla polskich firm to okazja do:

  • relokacji części usług w modelu nearshoringu,
  • partnerstw z lokalnymi dostawcami IT,
  • sprzedaży oprogramowania i usług dla administracji i MŚP.

Energetyka – pora wyjść z cienia hydroelektrowni

Albania od lat opiera swoją energetykę na elektrowniach wodnych, które pokrywają ponad 95 proc. krajowego zapotrzebowania. To czysta, ale niestabilna forma energii – uzależniona od opadów. Rząd planuje dywersyfikację: inwestycje w fotowoltaikę, farmy wiatrowe i systemy magazynowania energii. Pomoc deklarują m.in. EBOiR i UE.

To sygnał dla:

  • dostawców paneli i komponentów PV,
  • firm instalacyjnych wyspecjalizowanych w OZE,
  • producentów systemów monitorowania i zarządzania energią.

Co z tą Albanią?

To niewielki kraj, ale z dużymi ambicjami. Reformy są konkretne, finansowanie dostępne, a otwartość na inwestorów – widoczna. W dodatku stabilna polityka monetarna, rosnące rezerwy walutowe i niski poziom zadłużenia zagranicznego dają poczucie bezpieczeństwa. Albania chce przyspieszyć swoją drogę do Unii Europejskiej – i nie boi się inwestować, by to osiągnąć.

Choć Albania nie znajduje się dziś na czołówkach analiz rynków zagranicznych, to właśnie takie kraje często oferują największy potencjał. Polscy eksporterzy – szczególnie ci aktywni w budownictwie, przetwórstwie i turystyce – powinni śledzić albańskie przetargi i projekty. Bo zanim Albania dogoni swoich sąsiadów z UE, ktoś będzie musiał jej w tym pomóc. Dlaczego to nie miałaby być Polska?

Źródła:

  • Republic of Albania, Council of Ministers, Economic Reform Programme 2025-2027
  • Republic of Albania, Ministry of Finance
  • Institute of Statistics
  • Bank of Albania

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.