Bezpieczni w sieci – sektor cyberbezpieczeństwa
Czym jest cyberbezpieczeństwo?
Zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, jest ono definiowane jako „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy”.
Niektóre kwestie i wymogi związane z cyberbezpieczeństwem są uregulowane prawnie, jak np. konieczność ochrony danych osobowych, ochrona praw autorskich czy tajemnicy przedsiębiorstwa. Inne wynikają z dobrych praktyk lub działalności danego przedsiębiorstwa.
Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest takie ważne?
Według raportu firmy KPMG, 69 proc. przedsiębiorstw odnotowało co najmniej jeden incydent bezpieczeństwa w ubiegłym roku. Oznaczało to wzrost o 5 punktów procentowych względem danych za 2020, co wpisuje się w światowe trendy wzmożonego zagrożenia cybernetycznego. Głównymi zagrożeniami są kradzież danych uwierzytelniających lub wyciek danych w wyniku złośliwego oprogramowania.
W przypadku ponad ¾ firm za ich cyberbezpieczeństwo odpowiada zewnętrzny dostawca. Co równie istotne, z badań wynika, że 1 na 10 firm wcale nie kontroluje bezpieczeństwa swoich partnerów biznesowych. Według ekspertów są trzy główne czynniki motywujące do wdrażania rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, sprowadzające się w uproszczonej formie do:
- firma sama tego chce,
- firma musi,
- firma powinna.
Biorąc pod uwagę powyższe dane, coraz większy popyt na usługi w tym zakresie nie powinien zatem budzić zdziwienia.
Jak duży jest to rynek?
Jak widać, cyberbezpieczeństwo to coraz istotniejszy element nie tylko naszego życia prywatnego, ale również otoczenia biznesowego. Jest to szczególnie widoczne w zakresie globalnego rozwoju rynku, którego wielkość była szacowana na 86,4 miliardów USD w 2017, zaś według niektórych przewidywań ma osiągnąć pułap 210 miliardów, 270 miliardów (wg Australian Cyber Security Growth Network) lub nawet 400 miliardów dekadę później.
Udział Polski jest w tym ujęciu stosunkowo niski i wielkość naszego rynku cyberbezpieczeństwa szacowana była na od 0,4 do 1,34 miliarda USD. Mimo to także w przypadku Polski spodziewany jest średni wzrost rynko o blisko 10 proc. rok do roku (za wyjątkiem lat pandemii czyli 2020-2022).
Instytucje wsparcia
Rząd Polski przywiązuje duże znaczenie do cyberbezpieczeństwa. Figuruje ono jako jeden z priorytetów Ministerstwa Cyfryzacji. Jedną z kluczowych instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo sieci w Polsce jest NASK czyli państwowy instytut badawczy. Aktualna strategia cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej jest dostępna na stronach KPRM.
Na szczeblu unijnym warto wspomnieć również o ENISA (The European Union Agency for Cybersecurity) czyli Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, mającej na celu zapewnienie wysokiego i efektywnego poziomu bezpieczeństwa w sieciach i systemach informatycznych w Unii Europejskiej. Natomiast agencją Europolu zajmującą się cyberprzestępstwami jest działający z Hagi od 2003 roku EC3 (The European Cybercrime Centre).
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat cyberbezpieczeństwa i oferowanej pomocy publicznej? Zapraszamy do udziału w PAIH Forum Biznesu, które odbędzie się już 5 października na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Bibliografia
Raport Venture INC (2020) „Polski rynek cyberbezpieczeństwa”.
Raport KPMG (2022) „Barometr cyberbezpieczeństwa. Ochrona cyfrowej tożsamości”
- Wszystko
- Aktualności (4)
- Wiedza (44)
- Kalendarz (7)
-
Wydarzenie
Śląskie: E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm
Krajowa Izba Gospodarcza zaprasza firmy do udziału w bezpłatnych szkoleniach stacjonarnych: „E-ekspo…
WydarzenieWielkopolska: E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm
Krajowa Izba Gospodarcza zaprasza firmy do udziału w bezpłatnych szkoleniach stacjonarnych: „E-ekspo…
-
Artykuł
Cross-border.pl – nowa platforma KIG o e-commerce
Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) uruchomiła platformę poświęconą tematyce e-eksportu. Partnerem strate…
ArtykułNowy portal dla sektora obronnego
Na początku marca br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomiło portal przeznaczony dla przedsta…
-
Artykuł
Paszport roślin przepustką do handlu na terenie UE
Zgodnie z unijnym prawodawstwem jednym z głównych dokumentów umożliwiających handel materiałem rośli…
ArtykułSektor e-commerce w Chorwacji
Sektor e-commerce w Chorwacji zaczął dynamicznie rozwijać się w okresie pandemii Covid-19. Poznanie …
-
Wydarzenie
Śląskie: E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm
Krajowa Izba Gospodarcza zaprasza firmy do udziału w bezpłatnych szkoleniach stacjonarnych: „E-ekspo…
WydarzenieWielkopolska: E-eksport. Wielkie możliwości dla małych firm
Krajowa Izba Gospodarcza zaprasza firmy do udziału w bezpłatnych szkoleniach stacjonarnych: „E-ekspo…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.