Bezpieczeństwo finansowe w eksporcie na Ukrainę
06.05.2024
W ostatnim roku Polska stała się największym po Chinach partnerem handlowym Ukrainy. Jednocześnie skomplikowała się sytuacja polskich eksporterów obecnych na tamtejszym rynku. Pojawiły się nowe ryzyka, a jednym z najistotniejszych jest obawa polskich przedsiębiorców o wypłacalność ukraińskich partnerów biznesowych. Odpowiedzią na problem są gwarancje i akredytywy bankowe oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego przy wykorzystaniu rządowego programu Finansowe Wsparcie Eksportu.
Wojna zmieniła kierunków ukraińskiego handlu, co doprowadziło do skokowego wzrostu znaczenia unijnych partnerów handlowych Ukrainy. W 2023 r. wartość unijnego eksportu na Ukrainę wzrosła do 39 mld euro i była większa o 29,8 proc. w porównaniu do 2022 r. Według Eurostatu na wzroście eksportu do Ukrainy najbardziej skorzystała polska gospodarka, która ze sprzedażą na poziomie 11,4 mld euro stała się dla gospodarki znad Dniepru największym partnerem handlowym. Z drugiej strony na Ukrainę trafia 3,2 proc. wartości polskiego eksportu. Ukraina jest więc liczącym się, ale nie strategicznym kierunkiem ekspansji polskich firm. Jednak bezpośrednie sąsiedztwo, solidna marka polskich produktów, czy potrzeby Ukrainy związane z odbudową wskazują na potencjał do dalszych wzrostów wartości polskiego eksportu.
Ryzyka w handlu z Ukrainą
Oczywistą barierą w zwiększaniu ekspansji jest wojna. Jednak na Ukrainie obecne są ryzyka, które w krajach rozwiniętych występują w znacznie mniejszym stopniu. Dużym wyzwaniem jest poziom korupcji. Ukraina w rankingu Corruption Perceptions Indeks zajmuje dopiero 104 miejsce. Z kolei w Indeksie Wolności Gospodarczej nisko została oceniona skuteczność sądów. Poważnym ryzykiem z punktu widzenia eksporterów jest dotrzymanie terminów płatności czy wręcz niewypłacalność ukraińskich kontrahentów związana z intensyfikacją działań wojennych. Według klasyfikacji ryzyka wg OECD, Ukraina posiada najwyższy, siódmy poziom w skali ryzyka.
Pytanie, czy i jak przedsiębiorcy mogą zabezpieczyć płatności za dostarczone towary? Jedną z możliwości są uruchomione przez rząd instrumenty gwarancyjne w programie Finansowe Wsparcie Eksportu. Korzystając z programu Bank Gospodarstwa Krajowego udziela akredytyw eksportowych ubezpieczonych przez KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych). Od początku wojny BGK zabezpieczył w sumie 26 projektów eksportowych na Ukrainę na łączną kwotę pond 23,7 mln zł. Z gwarancji BGK korzystają najczęściej firmy specjalizujące się w wysyłce na Ukrainę m.in.: paliw samochodowych, tworzyw sztucznych i chemii gospodarczej.
Nowa odsłona gwarancji eksportowych
Ukraiński rynek wymaga elastycznego podejścia. Aby podnieść atrakacyjność oferty instrumentów wsparcia eksportu, do gamy produktów BGK została włączona gwarancja zapłaty pod regwarancję banków ukraińskich.
Uzupełnienie rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu o gwarancje płatności wystawiane w ryzyko banków importerów jest korzystne dla polskich firm działających na rynku ukraińskim, ale też w Gruzji, Kazachstanie czy Uzbekistanie. Na tych rynkach dominują rozliczenia eksportu oparte o gwarancje bankowe, a tamtejszych importerów trudno jest przekonać do popularnych na zachodzie akredytyw. Dlatego włączenie gwarancji do oferty BGK zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorców na tych rynkach. Jest to szczególnie ważne dla firm skoncentrowanych dotychczas na Rosji i Białorusi, które szukają teraz nowych kierunków ekspansji
– powiedział Karol Jakubaszek, menedżer Biura Relacji Finansowania Handlu w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Rozszerzenie zabezpieczeń eksportowych o gwarancje spotkało się z pozytywnym odbiorem wśród polskich przedsiębiorców.
Choć nie widać szybkiej perspektywy zakończenia wojny, to Ukraina dla wielu firm jest rynkiem perspektywicznym, na którym warto zaznaczyć swoją obecność, ale też rynkiem, o który zabiegają inne państwa. Polskie firmy mają przetarte ścieżki handlowe na ukraińskim rynku, jednak rośnie aktywność konkurencji z innych państw, a wsparcie eksporterów w ekspansji na Ukrainę nie jest tylko polską specjalnością. W Niemczech firma Euler Hermes realizuje finansowany przez rząd program o nazwie Export Credit Guarantees Scheme, a w Wielkiej Brytanii rząd gwarantuje pożyczki eksportowe w ramach instrumentu UKEF (UK Export Finance support for Ukraine).
Źródło: Komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (18)
- Wiedza (3)
- Kalendarz (26)
- Centrum Wsparcia (1)
-
Wydarzenie
Zamówienia ONZ na rzecz Ukrainy
W ramach szkolenia pokazane będzie m.in. jak szukać informacji o aktualnych zamówieniach międzynarod…
-
Artykuł
Nowe biuro PAIH w Ukrainie
Otwarcie przedstawicielstwa we Lwowie to odpowiedź na oczekiwania polskiego biznesu
ArtykułPolski eksport do Ukrainy w latach 2021-2023
W 2021 r. Ukraina była na 15. miejscu wśród odbiorców polskiej produkcji – w 2023 awansowała na 7.
-
Artykuł
Strefy wolnego handlu szansą dla polskich eksporterów
Polscy eksporterzy powinni w większym stopniu wykorzystywać szanse ekspansji, jakie dają strefy woln…
-
Wydarzenie
Zamówienia ONZ na rzecz Ukrainy
W ramach szkolenia pokazane będzie m.in. jak szukać informacji o aktualnych zamówieniach międzynarod…