Borówka amerykańska – polski hit eksportowy
22.08.2023
Polska jest wiceliderem produkcji i eksportu borówki amerykańskiej w Unii Europejskiej – informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Pod względem wielkości zbiorów wyprzedza nas jedynie Hiszpania, natomiast w zakresie wolumenu sprzedaży na rynek unijny gonimy tylko Holandię.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat zbiory borówki wysokiej (zwanej też amerykańską) w Polsce wzrosły aż pięciokrotnie – z 13 tys. ton w 2013 r. do 64 tys. ton w 2022 r. Wynika to nie tylko ze wzrostu konsumpcji krajowej, która w 2022 r. osiągnęła 1,83 kg/osobę (więcej niż w ojczyźnie tego owocu, czyli USA), lecz także systematycznie rosnącego eksportu.
Dobrze jest zachowywać równowagę między eksportem a konsumpcją krajową, a także przetwórstwem. Jeśli uda się zachować tę równowagę, producenci będą mieć u stóp cały świat
– mówił podczas tegorocznego szczytu w Lublinie Peter McPherson, Prezes International Blueberry Organization (IBO).
W ostatniej dekadzie Polska dostarczyła na rynki unijne niemal 100 tys. ton borówek. W minionym roku eksport sięgnął 107,3 mln EUR, co według Eurostatu stanowiło 16,5 proc. łącznej wartości unijnego eksportu tych owoców.
Do największych odbiorców polskich owoców należą:
- Niemcy (38,6 proc. wartości eksportu),
- Wielka Brytania (17,2 proc.),
- Holandia (6,5 proc.),
- Szwecja (6,1 proc.),
- Łotwa (5,1 proc.).
Analitycy prognozują dalszy wzrost produkcji i eksportu borówek, co potwierdza rosnący z roku na rok areał upraw oraz rosnąca popularność tego owocu na rynkach światowych. Za perspektywiczne rynki uznaje się kraje Azji Południowo-Wschodniej i pozostałe kraje europejskie. Pod koniec czerwca otwarto dla polskich borówek także rynek chiński – ministrowie RP i ChRL podpisali „Protokół ustalający warunki fitosanitarne dla świeżych owoców borówki wysokiej, eksportowanych z Polski do Chin”, który uwieńczył trwające od 2021 r. prace.
- Wszystko
- Aktualności (15)
- Wiedza (7)
- Kalendarz (14)
- Centrum Wsparcia (43)
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.