Chiny wstrzymują import polskiego drobiu
09.09.2024
Chiny wprowadziły zakaz importu produktów drobiowych z Polski w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej odmiany ptasiej grypy H5N1. Zakaz obowiązuje od 4 września 2024 roku i spowodowany jest koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa i ochrony bezpieczeństwa biologicznego Chin.
Decyzja Chin jest odpowiedzią na zgłoszenie przez Polskę 23 sierpnia 2024 roku wystąpienia ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 w województwie lubuskim. Incydent został przekazany do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Wprowadzone środki obejmują całkowity zakaz „bezpośredniego lub pośredniego” importu drobiu i produktów drobiowych z Polski. Zakaz dotyczy zarówno mięsa, jak i innych wyrobów związanych z hodowlą drobiu.
Chińskie władze poinformowały, że produkty drobiowe, które zostały wysłane przed 4 września, zostaną poddane ścisłej kwarantannie i testom, zanim zostaną dopuszczone do obrotu na terenie Chin. Produkty wysłane po tej dacie będą albo odsyłane z powrotem do Polski, albo niszczone na miejscu.
Porozumienie o regionalizacji
Podobne embargo zostało nałożone w styczniu 2020 roku i zniesione dopiero w czerwcu br. Aby zapobiegać tego rodzaju blokadom, oba kraje zdecydowały o podpisaniu porozumienia o regionalizacji. Po jego wdrożeniu zakaz importu będzie obejmował jedynie regiony dotknięte ptasią grypą, a nie cały kraj, co ma minimalizować straty dla polskiego eksportu drobiu.
Potencjalne skutki zakazu
Zakaz importu polskiego drobiu do Chin może prowadzić do poważnych konsekwencji dla polskiego sektora drobiarskiego, który jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów eksportowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Polska w 2023 roku była największym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej, odpowiadając za około 20 proc. całkowitej produkcji w UE. W 2023 roku Polska wyeksportowała 1,7 miliona ton mięsa drobiowego o wartości ponad 4 mld euro.
Decyzja Chin o zakazie importu polskiego drobiu jest odpowiedzią na pojawienie się wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Choć sytuacja ta wpłynie na polski eksport, porozumienie o regionalizacji może w przyszłości ograniczyć straty wynikające z podobnych sytuacji.
Źródło: Farmer.pl
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (11)
- Wiedza (6)
- Kalendarz (8)
- Centrum Wsparcia (43)
-
Wydarzenie
Meat & Grill Days 2024
Największe targi branży mięsnej w Grecji obejmujące także systemy chłodzenia mięsa, maszyny oraz urz…
ArtykułZniesienie zakazu importu produktów drobiowych z Polski do Kirgistanu
Decyzja o zniesieniu zakazu została podjęta na skutek poprawy sytuacji epidemiologicznej
-
Wydarzenie
Meat & Grill Days 2024
Największe targi branży mięsnej w Grecji obejmujące także systemy chłodzenia mięsa, maszyny oraz urz…
WydarzenieKuwait International Agro Food Expo 2024
Stoisko informacyjno-promocyjne w Ambasadzie RP w Kuwejcie podczas targów spożywczych KIAFE 2024
-
Instytucja
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego (UPEMI) jest wiodąca, polską organizacją branżową …
Oferta wsparciaPlatforma ePing SPS & TBT
Platforma ePing SPS & TBT jest bezpłatnym narzędziem na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO),…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.