Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Eksport polskiego drewna
Artykuł

Eksport polskiego drewna

Według informacji podanych przez Polską Agencję Prasową w latach 2019-2023 wyeksportowano z Polski ponad 14,3 mln ton nieprzetworzonego drewna, a w 2023 r. było to 2,2 mln ton.

Stos drewna w lesie

Główni odbiorcy

Z informacji przekazanej PAP przez Lasy Państwowe wynika, że w omawianym okresie najwięcej polskiego nieprzetworzonego drewna sprzedano do Niemiec – aż 5,3 mln ton, co stanowiło 37 proc. całego eksportu.

 Na drugim miejscu znalazły się „inne kraje”, do których wyeksportowano 5,1 mln ton drewna (35 proc. eksportu). Według Lasów Państwowych największymi rynkami wchodzącymi w skład kategorii „inne kraje” w ciągu omawianych lat były Słowacja, Czechy, Szwecja, Litwa i Estonia.

Trzecie miejsce zajęły Chiny, do których w latach 2019-2023 wysłano z Polski 4 mln ton tego produktu (28 proc. eksportu).  

Eksport nieprzetworzonego drewna z Polski w latach 2019-2023

Kierunki eksportu
Ilość
Udział procentowy
Niemcy
5,3 mln ton
37%
„Inne kraje” (Czechy, Słowacja, Szwecja, Litwa, Estonia…)
5,1 mln ton
35%
Chiny
4 mln ton
28%
Źródło: PAP, opracowanie własne

Eksport w 2023

W samym 2023 r. z Polski wyeksportowano 2,2 mln ton nieprzetworzonego drewna. Najwięcej, bo aż 917 tys. ton, trafiło do tzw. „innych państw”, przede wszystkim do Czech (250 tys. ton) i na Słowację (200 tys. ton), ale także do Estonii (150 tys. ton),  Szwecji (100 tys. ton) i na Litwę (poniżej 100 tys. ton). Do Niemiec sprzedano natomiast 851 tys. ton tego produktu, a do Chin 383 tys. ton.

Ograniczenia eksportu

Jak podaje PAP, w marcu 2024 r. szefowa resortu klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała o przygotowaniu przez ministerstwo rekomendacji, które mają na celu ograniczenie eksportu nieprzetworzonego drewna z Polski. Jedną z nich ma być skierowanie większej puli drewna do stałych i wieloletnich klientów Lasów Państwowych.

Jednym z celów takich działań ma być większe premiowanie przy sprzedaży drewna tych przedsiębiorców, którzy będą go przetwarzać w większym zakresie w Polsce. Promowani mają być także odbiorcy, którzy przerabiają drewno blisko miejsca jego pozyskania.

Zgodnie z informacją Lasów Państwowych pierwsze zmiany w systemie sprzedaży drewna mogą wejść w życie w ostatnim kwartale tego roku, a nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od początku 2025 r.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

  • Wszystko
  • Aktualności (14)
  • Wiedza (7)
  • Kalendarz (26)
  • Centrum Wsparcia (57)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.