27.02.2024
Firmy wprowadzają strategię ESG
ESG, czyli Środowisko – Społeczeństwo – Ład korporacyjny
Obecnie świadomość społeczna w kwestii zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, różnorodności, praw pracownika ma coraz większe znaczenie, dlatego tak ważne jest czy przedsiębiorstwa działają w sposób odpowiedzialny i transparentny.
PAIH wspiera polskie firmy w zakresie edukacji i strategii ESG. Anna Kaczmarska, dyrektor Departamentu Komunikacji, Partnerstwa i Promocji w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, prowadząca też jeden z paneli dyskusyjnych na PAIH Forum Biznesu 2023 o tej właśnie tematyce, podejmuje na bieżąco działania w uświadamianiu, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, jakie znaczenie ma dla ich dalszego rozwoju, jak najszybsze wprowadzanie tych zasad w swojej działalności:
„Wiedza małych i średnich firm na temat strategii ESG nie jest szeroka, ponieważ nie ma jeszcze obowiązku raportowania, dlatego też on przez nie odwlekany. Rynek jednak będzie wymuszał coraz większe zainteresowanie ESG. Wprowadzanie strategii zrównoważonego rozwoju wiąże się oczywiście z nakładami finansowymi, ale jest to polityka długoterminowa i niezbędna w nowoczesnych gospodarkach. To, że obecnie nie ma jeszcze obowiązku raportowania, nie oznacza, że nie trzeba wdrażać tej strategii. Przedsiębiorstwa są przecież powiązane ze sobą. Inni podwykonawcy, dystrybutorzy, klienci będą tego wymagać i może mieć miejsce taka sytuacja, że bez wdrożonej strategii ESG po prostu firma straci kontrakty i wypadnie z łańcucha dostaw. Powinny ją wdrażać zatem jak najszybciej firmy, które już eksportują swoje produkty ale także te, które myślą o zagranicznej ekspansji.”
ESG jest rodzajem społecznej odpowiedzialności biznesu. Termin, który już ma, a miejmy nadzieję, że będzie miał coraz większe znaczenie dla każdej firmy chcącej się rozwijać. Może być swoistego rodzaju warunkiem jej rozwoju, a nawet istnienia na rynku.
ESG to zasady zrównoważonego rozwoju i stosowania przez przedsiębiorców, organizacje i inwestorów, odpowiednich praktyk biznesowych, które szanują szeroko rozumiany interes interesariuszy, czyli podmiotów (osób, społeczności, instytucji, organizacji, urzędów), które ostatecznie zawsze mają wpływ na funkcjonowanie i byt każdej firmy, zwłaszcza w czasach globalnej komunikacji.
W praktyce oznacza to, że firmy i organizacje, powinny wdrażać, a co lepsze, udoskonalać już rozpoczęte wdrażanie wymogów środowiskowych, społecznych i zarządczych. Podobnie inwestorzy, którzy przy podejmowaniu decyzji, zwłaszcza że inwestycje są mocno rozłożone w czasie przyszłym, czy będą to przedsięwzięcia respektujące zasady ESG, a tym samym, czy będą to przedsięwzięcia odnoszące sukcesy z pozytywnym wizerunkiem marki.
Obowiązek raportowania ESG
Od 2025 roku będą zobowiązane sporządzać raport zrównoważonego rozwoju za poprzedni rok, największe przedsiębiorstwa w Polsce, zatrudniające powyżej 500 pracowników.
Od 2026 roku będą to tez przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników z 20 mln EUR sumy aktywów lub 40 mln EUR przychodów netto.
Od 2027 roku obowiązek będzie dotyczył także MŚP notowanych na giełdzie. Będzie to ok. 3,5 tysiąca polskich przedsiębiorstw.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)
ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
- Wszystko
- Aktualności (4)
- Wiedza (3)
- Kalendarz (3)
-
Raport
Jak zacząć z ESG? Praktyczny przewodnik dla MŚP
Przewodnik prowadzi krok po kroku przez proces implementacji zrównoważonych praktyk
RaportRaport „Odpowiedzialny e-commerce 2024”
Aż 38 proc. badanych chciałoby, aby e-sklepy aktywnie informowały o zagrożeniach w sieci
-
Artykuł
Nowa era biznesu: ESG w Polsce
46 proc. firm zadeklarowało opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju
ArtykułZrównoważony rozwój w polskich firmach
74 proc. respondentów potwierdza, że ich organizacje podejmują działania w tych obszarach
-
Wydarzenie
„Eksport a ESG” – projekt wsparcia działań eksportowych p…
Jak stworzyć dobrą strategię ESG, która staje się dziś potrzebą dla tych, którzy eksportują i chcą p…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.