08.11.2024
Handel Gwatemali i szanse dla polskiego eksportu
Gwatemala jest krajem sporych możliwości dla polskiego eksportu i inwestycji zagranicznych. Kraj jest na 70. miejscu na świecie pod względem ekonomii, a gospodarka, zdominowana przez sektor prywatny, jest największą w Ameryce Środkowej.
Krótka charakterystyka Gwatemali
Gwatemala to państwo położone w Ameryce Środkowej, między Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym. Powierzchnia kraju to 108 889 km2, co daje 107. miejsce na świecie pod względem wielkości terytorium.
Liczba ludności to ok.17,3 mln. Aktualna średnia wieku w Gwatemali wynosi 27,5 lat. Aż 41,7% populacji jest jeszcze niepełnoletnia. Potomkowie Europejczyków oraz Latynosi stanowią tu 59,4%, reszta mieszkańców to w większości Majowie.
W Gwatemali oficjalnym językiem jest hiszpański.
Stolica kraju – Gwatemala (Ciudad de Guatemala) liczy ok. 3 mln mieszkańców.
PKB Gwatemali w 2023 roku było na poziomie 102,05 miliarda USD. Wzrost gospodarczy w 2022 roku wyniósł 4,1%, a prognozuje się, że w 2024 osiągnie 3,5%.
Sytuacja makroekonomiczna jest sprzyjająca, charakteryzuje się stabilnym kursem walutowym i niskim długiem publicznym.
W roku 2021 Gwatemala przyciągnęła inwestycje na rekordową kwotę 3 433 mln USD. W roku 2023 ich wartość wyniosła 1,35 miliarda USD.
Wymiana handlowa towarami Gwatemali ze światem
W ciągu ostatniej dekady wartość eksportu i importu Gwatemali rosła, choć nie bez przerw wynikających z globalnych wyzwań ekonomicznych i zdrowotnych.
Eksport w porównaniu z importem rósł nieco wolniej.
W latach 2016-2018 Gwatemala odnotowała, poza produktami spożywczymi, wzrost wartości eksportu tekstyliów i odzieży. Wzrost eksportu był związany z zawarciem umowy handlowej CAFTA-DR (pierwsza umowa o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a grupą mniejszych rozwijających się gospodarek z Ameryki Środkowej).
W latach 2021-2023 na wzrost wartości eksportu wpływ miało ożywienie gospodarcze na rynkach międzynarodowych oraz wspomniane już inwestycje zagraniczne. Dotyczyły one głównie sektorów przetwórczych i technologicznych.
W 2023 roku eksport z Gwatemali wyniósł 14,26 mld USD, a import ponad dwa razy więcej – 30,28 mld USD.
Główne produkty wzrostu eksportu to kawa (również zmiany jej cen na rynku), tekstylia i odzież oraz produkty rolnicze (banany, cukier, owoce, warzywa).
Główne produkty wzrostu importu to paliwa i surowce energetyczne (związane z rozwojem gospodarki i większym zapotrzebowaniem energetycznym), maszyny i urządzenia (modernizacja infrastruktury i przemysłu) oraz elektronika i produkty konsumenckie (rosnący popyt wewnętrzny).
Wymiana handlowa towarami między Polską a Gwatemalą
Wymiana handlowa między Polską a Gwatemalą jest stosunkowo niewielka, w porównaniu z głównymi partnerami handlowymi obu krajów.
Od roku 2017 polski eksport do Gwatemali wykazuje pewne tendencje wzrostowe.
W 2023 roku nasz kraj miał jednak wysokie, ujemne saldo handlowe, które wyniosło -72 mln EUR.
Eksportujemy do Gwatemali głównie półprodukty papiernicze (celuloza), tworzywa sztuczne, akrylowe produkty elektryczne i hydrauliczne, słód i produkty piekarnicze.
Polski import z Gwatemali obejmuje głównie produkty roślinne: banany i inne owoce, orzechy i przetwory spożywcze, tytoń, przyprawy oraz kawę i tekstylia.
Perspektywy eksportowe dla polskich przedsiębiorców
Polska ma potencjał, aby zwiększyć swój eksport do Gwatemali, zwłaszcza w sektorach, które już mają pewną obecność na tamtejszym rynku. Wymianę handlową ułatwia członkostwo obu krajów w Światowej Organizacji Handlu (WTO), która redukuje wiele barier taryfowych.
Perspektywa polskiej ekspansji eksportowej na rynek gwatemalski jest obiecująca, zwłaszcza w kontekście rozwijających się w ostatnich latach sektorów przemysłowych i konsumpcyjnych w Gwatemali.
Potencjalne sektory zwiększenia eksportu do Gwatemali:
– maszyny i urządzenia – Gwatemala modernizuje swoje sektory przemysłowe i rolnicze, co zwiększa zapotrzebowanie na nowoczesne maszyny i urządzenia;
– produkty chemiczne i farmaceutyczne – w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na leki, kosmetyki i produkty chemiczne;
– wyroby metalowe i narzędzia – w związku z zagranicznymi inwestycjami zwiększone jest zapotrzebowanie na narzędzia ręczne i wyroby metalowe w przemyśle i budownictwie;
– produkty spożywcze – nasz silny sektor spożywczy może dostarczać na rynek gwatemalski przetworzone produkty spożywcze, takie jak słodycze, napoje czy przetwory mleczarskie.
Strategie rozwoju polskiego eksportu do Gwatemali
Wejście na rynek gwatemalski z poszanowaniem kultury biznesu, może być procesem niełatwym. Ze względu na wydłużone w czasie zwyczaje nawiązywania głębszych relacji biznesowych przez Gwatemalczyków, warto bardzo dobrze przygotować i wykorzystać odpowiednie strategie wykazując się cierpliwością i atencją.
Chcąc wejść lub rozwinąć eksport na rynku gwatemalskim warto skorzystać ze wsparcia polskich agencji rządowych i organizacji handlowych, takich jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), które mogą pomóc w nawiązaniu strategicznych partnerstw z lokalnymi dystrybutorami. Zagraniczne Biura Handlowe PAIH mogą również wesprzeć proces dostosowania produktów i opakowań do preferencji gwatemalskich konsumentów oraz wyjaśnić lokalne regulacje i normy jakościowe.
Należy aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych targach i misjach handlowych w Gwatemali, nawiązując bezpośrednie kontakty biznesowe i promując swoje produkty.
Najbliższą okazją będzie wzięcie udziału w misji gospodarczej do Meksyku i Gwatemali, na którą polskich przedsiębiorców zaprasza Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Misja zaplanowana jest na19-26 października 2024 roku. Więcej informacji o wydarzeniu tutaj
Pomocna na gwatemalskim rynku może być także tamtejsza Krajowa Agencja Partnerstwa Rozwoju Infrastruktury Gospodarczej (ANADIE), która została powołana w celu rozwijania w Gwatemali projektów w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Źródło:
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH)
- Export Intelligence
- UN Comtrade
- Populationof.net
- The Global Economy
- Wszystko
- Wiedza (1)
- Kalendarz (2)
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.