Inwestorzy chcą być w Polsce
Polska ma bardzo dobre położenie geograficzne, co jest w obecnych czasach jednym z ważnych czynników dla dalszej kontynuacji rozwoju naszego kraju.
W obliczu bardzo skomplikowanej sytuacji geopolitycznej, zaburzenia łańcuchów dostaw z powodu pandemii, jeszcze bardziej komplikowanym przez toczącą się wojnę w Ukrainie, wiele firm podejmuje decyzję o przeniesieniu swoich produkcji bliżej rynków zbytu. Wiele wśród nich takie decyzje podejmuje z powodu wzajemnej konkurencji, aby nadal mogły liczyć się w globalnym handlu.
Czynniki wpływające na inwestycje zagraniczne w Polsce
Tutaj z kolei bardzo ważnymi kryteriami przy wyborze lokalizacji są takie uwarunkowania jak dostępność powierzchni gruntowych dobrze skomunikowanych i ich intermodalność, czyli możliwość płynnego przemieszczania danego środka transportu, np. kontenera, poprzez połączenia dróg kołowych, szynowych i wodnych. Polska jest i będzie beneficjentem relokacji produkcji, w dużej mierze z kierunków wschodnich (raport Reutersa, „A generational shift in sourcing”), ponieważ dysponujemy również wykwalifikowaną siłą roboczą, mamy stabilna gospodarkę i zrównoważone koszty pracy. Te ostatnie nie są już jednak głównym argumentem przemawiającym na korzyść inwestowania w naszym kraju. Jest to raczej gotowość polskiej kadry do nieustannego rozwoju umiejętności i chęci podnoszenia kwalifikacji, co przekłada się na wysoką jakość pracy.
Związana z tym duża ilość nowoczesnych, uniwersyteckich miast, dobrze skomunikowanych i posiadających swoje porty lotnicze, z rosnącą komercyjną siecią połączeń. Wszystko to jest spójne z globalnymi trendami nowoczesnych biznesów. Warto podkreślić także ciągłe starania powiększania i modernizacji istniejącej infrastruktury.
Przykłady nowoczesnych branż inwestujących w Polsce
Już dzisiaj bardzo dobrze rozwiniętym w Polsce jest przykład, wciąż inwestującego sektora EV, z nowo powstałymi i kolejnymi planowanymi fabrykami baterii litowo-jonowych. Wraz z nimi, w następnym etapie, powstające zakłady recyklingu, całe parki dostawców i poddostawców i rozwój parków technologicznych oraz centrów badawczych. Wciąż rosnąca kooperacja gospodarcza między Polską i Koreą Południową spowodowała także zwiększenie ilości lotów bezpośrednich z Dolnego Śląska do Seulu, czy otwarcie nowego kontenerowego serwisu oceanicznego między Gdańskiem i Seulem. A dzięki ciągłej rozbudowie naszych portów, zaczynają one poważnie konkurować z tymi największymi w Europie. To wszystko również wiąże się z kolejnymi miejscami pracy w całym łańcuchu połączeń biznesowych.
Innym przykładem jest budowanie łańcucha dostaw w sektorze półprzewodników, jako skutek napięć handlowych między USA a Chinami i inwestycja Intela pod Wrocławiem, czy w przyszłości rozwoju tego sektora w rejonie Trójmiasta.
Polska baza magazynowa
Firmy produkcyjne w związku z inwestycjami są coraz bardziej znaczącymi najemcami powierzchni magazynowej i tej przemysłowej. Polska pod względem całkowitych zasobów magazynowych jest w grupie trzech największych wśród krajów Unii Europejskiej, za Niemcami i Francją.
Liderem na rynku wynajmu powierzchni magazynowej w Polsce jest Górny Śląsk. Zaraz za nim tereny Warszawy i centralnej Polski, Wrocławia i okolic oraz Poznań. Obecnie Polska jest w stanie zaspokoić ich popyt na poziomie 3,15 mln m2.
Według Oxford Economics, w latach 2024-2027 prognozowany jest wzrost gospodarczy strefy euro na poziomie ok. 6%, a naszego kraju szacowany jest w tym samym czasie na 11%. Mimo niepewnej obecnie sytuacji ekonomicznej, związanej z inflacją czy cenami energii elektrycznej, i w większości rynków rewizjowanych poziomów wzrostu, nasz kraj w dalszym ciągu pozostaje jednym z liderów rozwoju. W związku z tym powierzchnie magazynowe, biurowe i przemysłowe w dalszym ciągu będą się cieszy sporym zainteresowaniem.
Polska w rankingach atrakcyjności inwestycyjnych
W rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, Chin i Rosji, przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) wśród firm członkowskich oraz zrzeszonych w izbach międzynarodowej sieci IGCC, Polska w roku 2023 jest niekwestionowanym liderem i zajmuje pierwsze miejsce. Aż 92,7% respondentów wybrałoby ponownie nasz kraj na miejsce swojej działalności biznesowej.
W rankingu międzynarodowej firmy doradczej Kearney „Global Services Location Index 2023”, Polska zajmuje drugie, po wielkiej Brytanii, miejsce w Europie i awans na 13 na świecie. Ranking był opublikowany po raz dwunasty i oceniał atrakcyjność 78 krajów pod względem zainteresowania inwestycjami w nich, w nowoczesne usługi biznesowe. Najbardziej atrakcyjne wg rankingu są Indie, Chiny i Malezja.
Wg raportu firmy EY analizującego wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych, w Polsce w 2022 roku ilość wzrosła o 23% w porównaniu z rokiem 2021, a ilość ich wyniosła 237. Najbardziej atrakcyjna była Francja (1259), Wielka Brytania (929) i Niemcy (832).
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH S.A.)
ul. Krucza 50
00-025 Warszawa
- Wszystko
- Aktualności (8)
- Wiedza (2)
- Kalendarz (10)
- Centrum Wsparcia (41)
-
Wydarzenie
BATTERY FORUM Poland 2025
BATTERY FORUM Poland 2025 to nie tylko targi, ale również międzynarodowa konferencja branży energii …
WydarzenieStoisko PAIH na targach CES 2025
Targi CES są prognostykiem tego, co w technologii będzie się działo na rynku w nadchodzącym roku
-
Artykuł
Europejska motoryzacja w cieniu azjatyckiej dominacji
Azjatyckie fabryki wyprodukowały 26,1 mln samochodów, co stanowi aż 32 proc. globalnej produkcji
ArtykułNorthvolt ponownie inwestuje w Gdańsku
Northvolt inwestuje tym razem w centra badawcze i wsparcia dla biznesu
-
Wydarzenie
BATTERY FORUM Poland 2025
BATTERY FORUM Poland 2025 to nie tylko targi, ale również międzynarodowa konferencja branży energii …
WydarzenieStoisko PAIH na targach CES 2025
Targi CES są prognostykiem tego, co w technologii będzie się działo na rynku w nadchodzącym roku
-
Oferta wsparcia
Platforma ePing SPS & TBT
Platforma ePing SPS & TBT jest bezpłatnym narzędziem na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO),…
Oferta wsparciaObniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z ni…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.