Inwestycja polskiej firmy w wodór i amoniak w Mauretanii
13.03.2024
Hynfra p.s.a. oraz mauretańska spółka zależna Mauritania Green Ammonia SARL inicjują wielkoskalowy projekt budowy instalacji zielonego wodoru i amoniaku wraz z rządem Islamskiej Republiki Mauretańskiej. Relacje firmy Hynfra oraz rządu Mauretanii zainicjowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH).
Memorandum of understanding
4 marca 2024 r. Ministerstwo Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii podpisało memorandum of understanding (MoU) z polsko-mauretańskim konsorcjum firm Hynfra oraz Mauritania Green Ammonia (MGA). Celem zainicjowanej współpracy jest uruchomienie instalacji do produkcji zielonego wodoru i amoniaku. To jeden z ambitnych planów afrykańskiego kraju. Mauretania chce być liderem w produkcji i eksporcie zielonego wodoru i jego pochodnych do roku 2030.
Szczegóły inwestycji
Porozumienie przyznaje konsorcjum prawo pierwszeństwa dostępu do obszaru badań o powierzchni 10 kilometrów kwadratowych ziemi, położonej w południowej strefie elektrowni wiatrowej Somelec.
Przedsięwzięcie przewiduje budowę instalacji o łącznej mocy elektrolizerów od 120 do 200 MW oraz odnawialnych źródeł energii o mocy do 500 MW. Umożliwi to produkcję około 100 000 ton rocznie zielonego amoniaku. Całkowity koszt rozwoju i budowy instalacji szacuje się na około 1,5 miliarda USD. Projekt zakłada również rozwój certyfikowanej zielonej strefy przemysłowej. Umożliwi to firmom działanie w bezemisyjnym ekosystemie energetycznym.
Dzięki temu projektowi Mauretania stanie się jednym z pierwszych krajów afrykańskich, produkujących i wykorzystujących zielony wodór. „Przyczyni się to do rozwoju krajowego przemysłu czystych związków chemicznych, takich jak e-paliwa lub zielone nawozy. Instalacja ma szansę zaspokoić krajowe i subregionalne zapotrzebowanie na produkty, które do tej pory były importowane, drogie, i posiadały wysoki ślad węglowy” – Nani Ould Chrougha, minister Ropy Naftowej, Górnictwa i Energii Mauretanii.
Projekt przewiduje także stworzenie podstaw dla rozwoju lokalnej gospodarki. Ważne będzie tu zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz wzmocnienie pozycji Mauretanii jako lidera w dziedzinie technologii zielonej energii.
Wsparcie PAIH
Relacje firmy Hynfra oraz rządu Mauretanii zainicjowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH):
Na początku 2023 roku Tomoho Umeda (założyciel i prezes spółki Hynfra oraz Hynfra Energy Storage – przyp. red. Trade.gov.pl) przedstawił mi ofertę Hynfra i z wrócił się do Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Casablance z prośbą o pomoc w promocji modelu biznesowego Hynfra i wyszukaniu odpowiedniego partnera biznesowego w regionie. Od tego czasu odbyliśmy szereg spotkań i po wielomiesięcznych staraniach powstała polsko-mauretańska spółka Mauritania Green Ammonia SARL. To wielki sukces, że dziś wracamy z Nawakszut (stolica Mauretanii – przyp. red. Trade.gov.pl) pełni optymizmu w związku z perspektywami współpracy przy realizacji w Mauretanii fabryki zielonego wodoru i jego pochodnych. Podpisane dziś MoU będzie stanowić olbrzymi krok milowy w tym strategicznym przedsięwzięciu.
Jan Bochniak, Business Development Manager Zagranicznego Biura Handlowego w Casablance, PAIH
Hynfra specjalizuje się w rozwoju projektów związanych z zielonym wodorem, posiadając szerokie doświadczenie oraz uznane kompetencje techniczne i operacyjne. Firma współpracuje z lokalnymi samorządami, podmiotami przemysłowymi i chemicznymi.
Mauritania Green Ammonia Sarl jest spółką zależną Hynfra. Została założona w 2023 r. Jej zadaniem jest rozwój globalnych instalacji zielonego amoniaku, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału rynku Afryki północno-zachodniej.
Źródło: Hynfra.pl
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (731)
- Wiedza (307)
- Kalendarz (1222)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Polsko-Tajwańskie Forum Współpracy Gospodarczej
Zaproszenie jest w szczególności kierowane do przedsiębiorców działających w branżach IT/ICT, spożyw…
WydarzenieSpotkanie Biznesowe z PAIH w Kotlinie
Główne tematy wydarzenia to możliwości wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców
-
Artykuł
Globalne ograniczenia handlowe – raport WTO
Wartość ograniczeń eksportowych WTO oszacowało na 231 mld USD
ArtykułGUS: Obroty handlu zagranicznego (styczeń-wrzesień 2024)
Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 13 mld PLN
-
Artykuł
Kiedy przewoźnik może się powołać na siłę wyższą
Zdarzenia pozwalające wyłączyć odpowiedzialność przewoźnika np. za niedostarczenie towarów na czas
RaportRaport „Odpowiedzialny e-commerce 2024”
Aż 38 proc. badanych chciałoby, aby e-sklepy aktywnie informowały o zagrożeniach w sieci
-
Wydarzenie
Polsko-Tajwańskie Forum Współpracy Gospodarczej
Zaproszenie jest w szczególności kierowane do przedsiębiorców działających w branżach IT/ICT, spożyw…
WydarzenieSpotkanie Biznesowe z PAIH w Kotlinie
Główne tematy wydarzenia to możliwości wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.