Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Japonia otwarta na polski drób
Artykuł

Japonia otwarta na polski drób

Od 12 lipca 2024 roku polski drób, produkty z drobiu oraz jaja i produkty jajeczne mogą być eksportowane na rynek japoński. Główny Lekarz Weterynarii Japonii zniósł zakaz importu mięsa drobiowego oraz produktów jajecznych ze wszystkich polskich województw.

Dzięki zniesieniu zakazu, do Japonii mogą być eksportowane:

  • jaja zniesione od 12 lipca 2024 r. oraz produkty z nich wyprodukowane,
  • mięso drobiowe oraz produkty z mięsa drobiowego pochodzące od zwierząt poddanych ubojowi od 12 lipca 2024 r.

Rynek japoński

Według Banku Światowego i Federal Reserve Bank of St. Louis,​ liczba ludności Japonii w 2023 roku wynosiła 124,516,650 osób.

W 2023 roku produkt krajowy brutto (PKB) Japonii wyniósł 4,213 biliona USD, a PKB per capita (produkt krajowy brutto na mieszkańca) około 33,853 USD.

Japonia jest ogromnym rynkiem stwarzającym spore możliwości dla eksportu żywności oraz mającym duży potencjał do wzrostów.

W roku 2022 Kraj Kwitnącej Wiśni był piątym na świecie importerem wołowiny i siódmym importerem drobiu.

Między kwietniem 2023 a kwietniem 2024 roku japoński  import drobiu wzrósł o 27,8%, co jest sygnałem rosnącego popytu i szansą na duży eksport tego produktu z Polski.

Dotychczas najbardziej znaczącymi krajami dostarczającymi drób do Japonii były: Brazylia (950 mln USD), Tajlandia (439 mln USD), Stany Zjednoczone (24,9 mln USD), Węgry (6,52 mln USD) i Francja (4,54 mln USD).

Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej i trzecim  eksporterem drobiu na świecie. W 2024 roku polska produkcja odpowiada za ponad 20% całej produkcji drobiu w UE.

Polski eksport żywności do Japonii

Polski eksport rolno-spożywczy do Japonii w 2023 roku osiągnął wartość 87,5 mln EUR.

W sektorze mięsnym sprzedawaliśmy głównie mięso mrożone: wołowe, jadalne podroby wołowe, wieprzowe, baranie i kozie.

Polska w 2023 roku wyeksportowała do Japonii mięso i podroby za kwotę 28,94 mln EUR, odnotowując wzrost – liczony na podstawie średniej eksportu z ostatnich 5 lat – na poziomie 9,48%.

Największą wartość i jednocześnie wzrost eksportu stanowiło zamrożone mięso z bydła bez kości (15,95 mln EUR) ze wzrostem 11,62% liczonym na podstawie średniej z ostatnich 5 lat.

Perspektywy handlowe

Dla polskich eksporterów drobiu, produktów z mięsa drobiowego, jaj i produktów z nich, otwarcie rynku japońskiego jest ogromną szansą na jeszcze większy rozwój tej branży w Polsce.

Kluczowym elementem sukcesu jest uczestnictwo w branżowych targach i rozwój technologii chłodniczych, które poprawią metody przechowywania produktów i logistykę na tak długiej trasie.

Targi w Japonii, takie jak JFEX (Japan International Food Expo) oraz „Japan’s Food” Export Fair są najważniejszymi wydarzeniami dla eksporterów, które pomagają nawiązywać kontakty handlowe i prezentować swoje produkty.

Ogromną szansą do odniesienia sukcesów handlowych na rynkach azjatyckich, zwłaszcza japońskim, będzie dla polskich przedsiębiorców możliwość uczestnictwa w Światowej Wystawie Expo 2025 Osaka, Kansai, gdzie Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zorganizuje Polski Pawilon o powierzchni niemal 1000m2.

Udział Polski w Expo 2025 Osaka, Kansai będzie miał na celu m.in. budowanie rozpoznawalności Marki Polskiej Gospodarki i rozwój współpracy gospodarczej z Japonią.

Więcej o Expo 2025 Osaka tutaj

Aby lepiej zrozumieć rynek japoński zapraszamy także do zapoznania się z kulturą biznesu w Japonii tutaj

Źródło:

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Główny Urząd Statystyczny
  • Export Intelligence
  • The Observatory of Economic Complexity (OEC)
  • The World Bank
  • Wszystko
  • Aktualności (633)
  • Wiedza (273)
  • Kalendarz (1045)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.