Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Kuba: obowiązkowe inwestycje w OZE
Artykuł

Kuba: obowiązkowe inwestycje w OZE

W związku z pogłębiającym się kryzysem energetycznym Kuba wprowadza nowe regulacje, które nakładają na głównych konsumentów energii obowiązek inwestowania w OZE. Dekret 110, opublikowany 26 listopada 2024 roku, nakazuje zarówno państwowym, jak i prywatnym podmiotom gospodarczym, a także zagranicznym instytucjom i stowarzyszeniom, zapewnienie co najmniej 50 proc. dziennego zapotrzebowania na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Turbiny wiatrowe na tle zielonych drzew

Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie zależności kraju od importowanego paliwa oraz poprawę stabilności krajowego systemu elektroenergetycznego. W przypadku, gdy firma nie ma możliwości zainstalowania paneli słonecznych na własnych obiektach, zobowiązana jest do zawarcia umowy z państwowym przedsiębiorstwem Unión Eléctrica, odpowiedzialnym za generację, transmisję i sprzedaż energii.

Konsekwencje nieprzestrzegania przepisów

Firmy nieprzestrzegające nowych regulacji mogą być ukarane grzywnami, czasowym odłączeniem od sieci energetycznej na okres do 72 godzin, a także innymi sankcjami. Przepisy te są obowiązujące dla podmiotów uznanych za głównych konsumentów energii, czyli tych, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zużyły średnio 30 tys. kilowatów (kW) energii lub 50 tys. litrów paliwa. Firmy te mają trzy lata na dostosowanie się do wymogów.

Aktualny miks energetyczny Kuby

Kuba dąży do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym do 24 proc. do 2030 roku. Obecnie jednak ich udział jest marginalny: w 2023 roku zaledwie 1,7 proc. energii pochodziło z energii wiatrowej i fotowoltaicznej, a jedynie 0,5 proc. z hydroelektrowni. Większość produkcji (46 proc.) opiera się na przestarzałych elektrowniach termicznych, a znaczna część na generatorach diesla i paliwa opałowego (13,8 proc.) oraz pływających elektrowniach (22,7 proc.).

Czy regulacje przyniosą oczekiwane efekty?

Zdaniem krytyków, wprowadzenie obowiązku inwestowania w odnawialne źródła energii jest dowodem na niepowodzenie dotychczasowej polityki zachęt. Chociaż dekret może przyczynić się do zmniejszenia obciążenia systemu elektroenergetycznego, istnieje ryzyko, że zaszkodzi małym i średnim przedsiębiorstwom, które mogą nie udźwignąć dodatkowych kosztów. Istnieje także obawa, że regulacje te zniechęcą do inwestycji zagranicznych i dalszego rozwoju sektora prywatnego.

Źródło: Ministry of Energy and Mines of Cuba

  • Wszystko
  • Aktualności (2)
  • Wiedza (4)
  • Kalendarz (3)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.