Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Miesięczny Indeks Koniunktury MIK w październiku 2024
Artykuł

Miesięczny Indeks Koniunktury MIK w październiku 2024

Październikowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) wskazuje na poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców, choć wartość wskaźnika (99,6 pkt.) pozostaje poniżej poziomu neutralnego.

dwie buźki, jedna smutna druga bardziej optymistyczna

W październiku 2024 poprawa nastrojów przedsiębiorców, choć wciąż poniżej poziomu neutralnego

Od sierpnia MIK systematycznie rośnie, co oznacza stopniowe zbliżanie się do równowagi między pozytywnymi a negatywnymi nastrojami. Wynik październikowy jest jedynie o 0,1 pkt. niższy niż rok temu.

Źródło: PIE

Pozytywną dynamikę napędzały komponenty związane z płynnością finansową, zatrudnieniem, wynagrodzeniami oraz mocami produkcyjnymi, które utrzymują stabilny poziom. Mimo to, 66 proc. przedsiębiorców nadal uważa koszty pracownicze za główną barierę. Choć zatrudnienie pozostaje stabilne, GUS podaje, że zapotrzebowanie na pracowników jest stosunkowo niskie, a do końca roku prognozowany jest wzrost bezrobocia ze względu na czynniki sezonowe.

Na uwagę zasługuje poprawa m/m w obszarze nowych zamówień i inwestycji, choć oba te wskaźniki nadal nie osiągnęły poziomu neutralnego.

Przewaga firm notujących spadki sprzedaży m/m wciąż widoczna, ale pojawiają się oznaki poprawy

W październiku nadal dominują firmy, które odnotowują spadki wartości sprzedaży m/m, choć komponent nowych zamówień wskazuje na pewną poprawę. Wzrost wskaźnika PMI dla firm przemysłowych we wrześniu do poziomu 48,6 pkt., najwyższego od 10 miesięcy, sygnalizuje wolniejsze spadki produkcji i zamówień.

Obserwowane odbicie może przełożyć się na poprawę sytuacji w przemyśle w najbliższym półroczu, a rosnące zapotrzebowanie na moce produkcyjne stwarza szansę na wzrost inwestycji. Duże firmy również dają powody do optymizmu, 70 proc. z nich ocenia swoją płynność jako stabilną na co najmniej 3 miesiące, a połowa zainwestowała w aktywa w ostatnich kwartałach, co może wspierać dalszy rozwój.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), MIK październik 2024

  • Wszystko
  • Aktualności (753)
  • Wiedza (318)
  • Kalendarz (1272)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.