„Mój biznes za granicą” – wsparcie dla MŚP
20.07.2023
Firma Openfield na zlecenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet i Business France przeprowadziła badania, mające na celu dogłębną analizę wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w wejściu na rynki zagraniczne oraz diagnozę ich potrzeb i oczekiwań dotyczących rozpoczęcia ekspansji zagranicznej. Zebrano mnóstwo interesujących danych, które w postaci najważniejszych wniosków stanowiły podstawę do zdefiniowania tej problematyki.
Wyniki badań
W badaniu CAWI udało się skontaktować z 233 podmiotami, które udzieliły odpowiedzi na pytanie dotyczące wsparcia instytucji dla firm MŚP w zakresie eksportu.
Ustalono, że IOB, mające w swojej ofercie usługi związane ze wsparciem przedsiębiorców w ekspansji zagranicznej i jednocześnie świadczące usługi na terenie całego kraju, koncentrują się w województwie mazowieckim (15 pomiotów).
Kim są badane IOB?
Warto poświęcić uwagę najbardziej interesującym faktom na temat respondentów. Najwyższy odsetek obsługuje powyżej 100 przedsiębiorców rocznie, w zakresie wsparcia eksportowego – 41% badanych. Zdecydowanie więcej podmiotów w tej kategorii obsługują IOB o regionalnym zasięgu działania – 48% IOB regionalne vs 25% IOB centralne.
Co więcej, klientami badanych IOB są najczęściej średnie i małe przedsiębiorstwa, dość często mikroprzedsiębiorstwa, natomiast w najmniejszym stopniu są to duże podmioty.
Współpraca
Badanie wykazało, że współpraca między regionalnymi podmiotami jest bardziej rozbudowana i różnorodna (włączając różne grupy podmiotów) niż w przypadku instytucji centralnych. Badane instytucje o zasięgu krajowym najczęściej współpracują z takimi podmiotami centralnymi, jak PAIH, PARP oraz KIG. Natomiast instytucje regionalne częściej współpracują zarówno z PAIH-em, jak i instytucjami samorządu województwa (urzędy marszałkowskie) oraz samorządu lokalnego (urzędy miast, powiatów, gminy).
Współpraca – właściwie po co?
Badane instytucje współpracują na różnych obszarach – najczęściej jest to wymiana informacji, pozyskiwanie informacji, realizacja projektów i organizacja misji. Częstotliwość komunikacji zależy od celu współpracy.
Jak skutecznie nawiązać współpracę?
- Networking
Wykorzystywanie sieci kontaktów, nawiązywanie relacji biznesowych wymiana wiedzy i umiejętności.
- Misje gospodarcze i targi
Uczestnictwo w targach, wyjazd na misje gospodarcze lub przyjmowanie takich misji – to czynnik sukcesu dla wielu podmiotów podejmujących współpracę
- Wspólny cel
Realizacja projektu, rozwijanie produktu, organizacja wspólnych wydarzeń – to elementy, które dają pretekst do rozwijania i poszukiwania współpracy. Udane przedsięwzięcie otwiera możliwości dla kolejnych wspólnych działań.
Potrzeby badanych IOB
Aby skutecznie wspierać przedsiębiorców, istotne jest efektywne funkcjonowanie instytucji oferujących wsparcie. Badane podmioty wymieniły kilka kluczowych potrzeb, takich jak: dostęp do kompetentnych pracowników posiadających odpowiednią wiedzę w dziedzinie wsparcia, szkolenia kadry w celu utrzymania aktualności wiedzy, dostęp do aktualnych raportów dotyczących rynków zagranicznych oraz wsparcie finansowe i dostęp do zewnętrznego finansowania.
Komunikacja
Przedsiębiorca może dowiedzieć się o dostępnym wsparciu poprzez takie działania informacyjne IOB, jak: kontakt osobisty, spotkania, szkolenia i biuletyny. Pośrednictwo w przekazywaniu oferty PAIH-u przez IOB, na przykład za pomocą wiadomości e-mail, jest skuteczną formą komunikacji, pozwalającą dotrzeć do różnorodnej grupy odbiorców.
„Mój biznes za granicą”
Badanie jakościowe z przedstawicielami IOB obejmowało ocenę prezentacji narzędzia „Mój biznes za granicą”. Bez względu na to, czy oceny dokonywane były przez podmioty o zasięgu centralnym czy lokalnym, były one bardzo dobre. Przede wszystkim dlatego, że proponowane rozwiązanie omawia podstawowe zagadnienia i stanowi dobry wstęp do rozwoju działań eksportowych.
Rezultaty
Realizacja projektu badawczego pozwoliła na wypracowanie rekomendacji, które przysłużą się wzmocnieniu współpracy na dużą skalę. Obejmują one m.in. promowanie oferty PAIH-u podczas szkoleń i webinariów, edukację dotyczącą korzyści z budowania partnerstw oraz rozwijanie kanałów informacyjnych, takich jak webinaria, szkolenia i spotkania online.
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (773)
- Wiedza (327)
- Kalendarz (1308)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Health Days 2025 – hybrydowe spotkania b2b dla branży medycznej
Health Days 2025 to okazja do współpracy i wymiany wiedzy na temat nowoczesnych systemów opieki zdro…
ArtykułJak zapobiegać zatorom płatniczym
Zatory płatnicze w sektorze TSL to nieustanna walka z opóźnieniami w płatnościach
-
Artykuł
Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe
Forum było wyjątkową okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych
ArtykułInformacja na temat ograniczeń stosowanych przez Rosję
Polskie firmy informują o utrudnieniach tranzytu towarów importowanych z krajów trzecich
-
Artykuł
Jak zapobiegać zatorom płatniczym
Zatory płatnicze w sektorze TSL to nieustanna walka z opóźnieniami w płatnościach
ArtykułKierunki rozwoju e-commerce w Chińskiej Republice Ludowej
Niezależnie od tego, jaki produkt się eksportuje, w Chinach konkuruje się z całym światem
-
Wydarzenie
Health Days 2025 – hybrydowe spotkania b2b dla branży medycznej
Health Days 2025 to okazja do współpracy i wymiany wiedzy na temat nowoczesnych systemów opieki zdro…
WydarzenieFood Expo 2025
Food Expo 2025 dla polskich przedsiębiorców to okazja, by nawiązać współpracę z partnerami biznesowy…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.