Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska – kluczowe miejsce inwestycji w Europie
Artykuł

Polska – kluczowe miejsce inwestycji w Europie

Według badania firmy EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024” w 2023 roku spadła liczba inwestycji oraz miejsc pracy utworzonych w Europie. W porównaniu do średniej europejskiej dane dotyczące Polski można uznać za pozytywne.

Flagi Niemiec i USA na tle gór

Polska na plusie

Pomimo ogólnego spadku liczby BIZ w Europie o 7%, Polska odnotowała wzrost liczby miejsc pracy związanych z inwestycjami o 21%. Według raportu firmy z USA i Niemiec odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu polskiego krajobrazu inwestycyjnego. W 2023 roku Stany Zjednoczone zrealizowały 52 projekty inwestycyjne. Zaowocowało to utworzeniem 9805 miejsc pracy. Tym samym USA odpowiadały za 36% bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce. Z kolei nasi zachodni sąsiedzi zrealizowali w minionym roku 36 projektów inwestycyjnych, co przełożyło się na 16% BIZ w Polsce. Utworzenie w 2023 roku 2027 nowych miejsc pracy czyni Niemcy największym europejskim inwestorem w naszym kraju.

Niemieckie inwestycje w Polsce koncentrowały się na regionach Śląska i Małopolski, które oferują odpowiednią infrastrukturę przemysłową, wykwalifikowaną kadrę oraz lokalizację na mapie Polski, ułatwiającą logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw. Warto dodać, że tylko w ostatnich pięciu latach to właśnie tam zrealizowano cztery duże niemieckie projekty inwestycyjne. Powinny one stworzyć około 6800 nowych miejsc pracy łącznie.

Konkurująca Europa Środkowo-Wschodnia

Duży rynek wewnętrzny przyciąga niemieckich inwestorów, co pozwala Niemcom pozostać liderem inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. Tylko w tym regionie niemieckie firmy zrealizowały w 2023 roku 176 projektów inwestycyjnych. Przełożyło się to na około 21 tys. miejsc pracy.

Polska musi stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony krajów regionu, takich jak Serbia, Rumunia i Węgry. Państwa te również starają się przyciągnąć niemieckie firmy, oferując korzystne warunki. W 2023 roku przyciągnęły kolejno 20, 16 oraz 15 niemieckich inwestycji.

Wyzwania na przyszłość

W obliczu zmniejszającego się zainteresowania Europą ze strony amerykańskich inwestorów (-15% w całej Europie w porównaniu do 2022 roku), skuteczne przyciąganie niemieckiego kapitału pozostaje kluczowe dla dalszego rozwoju polskiej gospodarki. Dalsze wzmacnianie relacji z niemieckimi partnerami oraz oferowanie atrakcyjnych warunków dla inwestorów może przyczynić się do utrzymania Polski jako czołowego miejsca inwestycyjnego w regionie.

Źródło: Raport EY – „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024”

  • Wszystko
  • Aktualności (652)
  • Wiedza (280)
  • Kalendarz (1069)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.