Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polska na drodze do lidera morskiej energetyki wiatrowej w Europie
Artykuł

Polska na drodze do lidera morskiej energetyki wiatrowej w Europie

Polska ma szansę stać się liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie, co może znacząco przyczynić się do realizacji celów klimatycznych całej Unii Europejskiej, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju.

wiatraki i turbiny wiatrowe

Raport „Energetyka wiatrowa w Polsce”

Raport „Energetyka Wiatrowa w Polsce”, przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW), TPA Poland/Baker Tilly TPA oraz kancelarię DWF, przedstawia szczegółową analizę aktualnego stanu oraz perspektyw rozwoju sektora energetyki wiatrowej w Polsce (zarówno na lądzie, jak i na morzu). Dokument omawia aspekty prawne, warunki inwestycyjne oraz perspektywy biznesowe związane z rozwojem farm wiatrowych, a także identyfikuje wyzwania i możliwości, które mogą wpływać na tempo rozwoju tej branży w naszym kraju.

Analiza potencjału morskiej energetyki wiatrowej i wnioski z raportu

Raport podkreśla znaczenie morskiej energetyki wiatrowej dla realizacji celów klimatycznych Polski oraz jej udziału w umacnianiu niezależności energetycznej. Przedstawione wnioski ukazują zarówno perspektywy rozwoju, jak i wyzwania, przed którymi stoi ten sektor.

Oto najistotniejsze konkluzje płynące z raportu:

  • Potencjał rozwoju – obecnie Polska posiada 10 pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych, w tym na realizację projektów przez m.in.: Polenergię, Equinor, RWE, Orlen, Ørsted. Na kolejne 11 obszarów trwa procedura przyznawania pozwoleń.
  • Nowe inwestycje – przyznane w ubiegłym roku koncesje na 10 obszarów o łącznej powierzchni 1000 km², przekładają się na potencjał rozwoju ponad 9 GW mocy. Koncesje zostały podzielone po 5 między PGE i Orlen.
  • Udział globalnych graczy – o polskie obszary morskie rywalizują również tacy międzynarodowi inwestorzy jak: Total, Shell, Iberdrola czy SSE Renewables.
  • Analiza potencjału – według raportu, rzeczywisty potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wynosi 33 GW. Taka moc mogłaby zaspokoić 57 proc. rocznego zapotrzebowania na energię w Polsce, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 o 102 mln ton rocznie.
  • Zatrudnienie i korzyści gospodarcze – projekty mogłyby wygenerować ponad 100 tys. miejsc pracy oraz 178 mld PLN wartości dodanej brutto na etapie rozwoju i 46 mld PLN rocznie w fazie operacyjnej.
  • Pływające farmy wiatrowe – do 2050 roku ok. 2% energii z odnawialnych źródeł może pochodzić z pływających farm wiatrowych. Polska ma potencjał na realizację takich projektów, co zwiększyłoby elastyczność wyboru lokalizacji, w tym obszarów o większej prędkości wiatru.

Przykłady inwestycji zagranicznych liderów branży wiatrowej w Szczecinie – Windar Renovables i Vestas

Windar Renovables i Vestas inwestują w swoje projekty w Szczecinie, skupiając się na produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej.

Hiszpański Windar Renovables realizuje inwestycję o wartości 70 mln EUR w fabrykę w obrębie kompleksu portowego Szczecin-Świnoujście. Zakład, który ma ruszyć w 2026 roku, będzie produkował wieże wiatrowe, maszty oraz fundamenty do instalacji lądowych i morskich, tworząc około 400 miejsc pracy. Strategiczne położenie zakładu w porcie zapewni doskonałe możliwości transportowe.  ​

Duński Vestas rozwija dwa zakłady offshore w Szczecinie. Pierwsza fabryka, która ma rozpocząć produkcję w 2025 roku, będzie się zajmować montażem gondoli i piast do turbin V236-15.0 MW. Przewiduje się, że zatrudnienie w niej znajdzie około 700 osób.​ Druga fabryka, która powstanie w Skolwinie, ma produkować łopaty do tej samej turbiny od 2026 roku, co zapewni dodatkowe 1000 nowych miejsc pracy.

Dzięki tym inwestycjom pozycja Szczecina umacnia się jako ważnego centrum produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i w Europie.

Inwestycje w sektor morskiej energetyki wiatrowej oraz zainteresowanie międzynarodowych koncernów energetycznych potwierdzają, że Polska ma realne szanse na odgrywanie naprawdę ważnej roli w rozwoju OZE w Europie. Rozbudowa infrastruktury i produkcja komponentów w Szczecinie to krok w kierunku osiągnięcia strategicznych celów klimatycznych i zapewnienia stabilnego rozwoju gospodarczego naszego kraju.

Źródło:

  • Raport „Energetyka wiatrowa w Polsce” przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, TPA Poland/Baker Tilly TPA oraz DWF.
  • Świat OZE
  • Szczecin.eu/pl
  • Wszystko
  • Aktualności (709)
  • Wiedza (299)
  • Kalendarz (1164)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.