03.01.2025
Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej
1 stycznia 2025 roku Polska oficjalnie objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Przez najbliższe pół roku nasz kraj stanie się centrum unijnej polityki i będzie organizatorem kilkuset oficjalnych spotkań, a także nieformalnych rad z udziałem unijnych ministrów.
W praktyce oznacza to, że przez najbliższe miesiące Polska będzie pośredniczyć w negocjacjach, kierując rozmowami prowadzącymi do zawierania porozumień między krajami członkowskimi UE.
Uroczysta inauguracja prezydencji odbędzie się 3 stycznia w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Priorytety Polski na czas prezydencji
Polska prezydencja odbywa się pod hasłem „Bezpieczeństwo, Europo!” i będzie skoncentrowana na siedmiu jego wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.
Spotkania i wydarzenia w Polsce
W ramach prezydencji, Polska stanie się miejscem najważniejszych debat i negocjacji. W najbliższych miesiącach odbędzie się 22 nieformalne rady unijnych ministrów. Pierwsze spotkanie, dotyczące edukacji, zaplanowano na 21-22 stycznia. Kolejne, dotyczące sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, odbędzie się 30-31 stycznia. Oczekuje się, że przez pierwsze półrocze 2025 roku nasz kraj odwiedzi ponad 40 tys. gości, a w samą organizację prezydencji zaangażowanych jest ponad 3 tys. polskich urzędników.
Polska otwiera nowy cykl instytucjonalny UE
Polska prezydencja przypada na początek nowego, pięcioletniego cyklu instytucjonalnego UE. Pod koniec listopada zatwierdzono nowy skład Komisji Europejskiej, a pierwszy szczyt z udziałem nowego przewodniczącego Rady Europejskiej, Antónia Costy, odbył się w grudniu. Polska będzie zatem pełnić rolę prezydencji otwierającej, starając się wyznaczyć kierunek działań UE na kolejne lata.
System trio prezydencji
Polska współpracuje w ramach tzw. trio prezydencji z Danią i Cyprem. Po zakończeniu polskiej prezydencji w lipcu 2025 roku, przewodnictwo przejmie Dania, a następnie Cypr w pierwszym półroczu 2026 roku. System trio pozwala na lepsze planowanie i koordynację działań między krajami sprawującymi prezydencję.
Objęcie prezydencji w Radzie UE to szansa na wzmocnienie pozycji Polski nie tylko w Unii, ale też na światowej arenie. To także możliwość zaprezentowania naszego kraju jako lidera w rozwiązywaniu głównych wyzwań stojących przed Europą. Priorytety Polski – bezpieczeństwo i konkurencyjność – wpisują się w potrzeby całej wspólnoty, co może zaowocować trwałymi korzyściami dla naszego kraju.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA)
- Wszystko
- Aktualności (761)
- Wiedza (318)
- Kalendarz (1283)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Artykuł
Polskie start-upy: Potencjał i wyzwania ekspansji zagranicznej
Aż 91 proc. polskich start-upów planuje rozwój na rynkach zagranicznych
ArtykułKondycja polskiej gospodarki w 2025 roku – prognozy PIE
W 2024 r. tempo wzrostu PKB wyniesie 3,6 proc., co stawia Polskę na 3. miejscu w UE
-
Artykuł
Polskie i europejskie mikrofirmy
Wyzwania, potencjał i kierunki rozwoju krajowych mikroprzedsiębiorstw
ArtykułNowa Komisja Europejska na lata 2024-2029
Priorytety nowej KE to bezpieczna i konkurencyjna Unia Europejska
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.