Polska w czołówce producentów piwa w UE
06.08.2024
W 2023 roku produkcja piwa w Unii Europejskiej wyniosła 34,3 miliarda litrów, z czego 32,5 miliarda litrów stanowiło piwo zawierające alkohol, a 1,8 miliarda litrów piwo bezalkoholowe. Polska – z produkcją na poziomie 3,5 miliarda litrów, co stanowi 10,8 proc. całkowitej produkcji piwa w Unii Europejskiej – zajmuje trzecie miejsce wśród unijnych producentów.
Pierwsze miejsce zajmują Niemcy (22,3 proc.), a drugie – Hiszpania (12,4 proc.).
Import i eksport
Liderem w eksporcie piwa alkoholowego w 2023 roku była Holandia, która wysłała 1,8 miliarda litrów, co stanowiło 21,5 proc. całkowitego eksportu piwa z UE. Niemcy i Belgia eksportowały po 1,4 miliarda litrów, a Czechy i Irlandia po 0,5 miliarda litrów. Głównymi odbiorcami piwa spoza UE były Wielka Brytania (0,8 miliarda litrów) i Stany Zjednoczone (0,6 miliarda litrów).
Największym importerem piwa w UE w 2023 roku była Francja, sprowadzając 0,9 miliarda litrów (17,1 proc. całkowitego importu UE). Inne kraje importujące znaczące ilości trunku to Włochy (0,7 miliarda litrów), Hiszpania, Holandia i Niemcy (po 0,6 miliarda litrów). W imporcie spoza UE dominowało piwo brytyjskie (0,3 miliarda litrów, 57,6 proc. importu spoza UE) oraz meksykańskie (0,1 miliarda litrów, 17,2 proc.).
Konsumpcja piwa w Polsce
Pomimo korzystnych warunków pogodowych, długich weekendów i mistrzostw Europy w piłce nożnej, rynek piwa alkoholowego zanotował spadek sprzedaży w pierwszej połowie 2024 roku. Według danych Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie pod względem dynamiki sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym rynek piwa oscylował wokół zera. Piwa alkoholowe odnotowały niemal 1-procentowy spadek, podczas gdy piwa bezalkoholowe zanotowały ponad 16-procentowy wzrost.
Piwa bezalkoholowe ratują rynek
Wzrost zainteresowania piwami bezalkoholowymi świadczy o silnym i trwałym trendzie konsumenckim poszukiwania alternatywy dla alkoholu. Rynek piwa w Polsce skurczył się o 6 milionów hektolitrów w ciągu ostatnich pięciu lat, a największy spadek odnotowano w 2023 roku (7 proc., czyli 2,2 miliona hektolitrów mniej). Główne przyczyny to wzrost kosztów produkcji oraz podwyżki akcyzy, co przełożyło się na wyższe ceny piwa i spadek popytu.
Przyszłość polskiego rynku piwa
Polski rynek piwa, mimo wyzwań, ma potencjał do dalszego wzrostu, wspieranego przez rosnącą popularność lokalnych marek i piw rzemieślniczych. Wysoka jakość polskich piw oraz ich rosnąca popularność na rynkach zagranicznych przyczyniają się do wzmocnienia pozycji Polski jako znaczącego producenta piwa w Europie.
Źródła:
- Eurostat, „34.3 bn litres of beer produced in the EU in 2023”,
- Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, dane za pierwsze półrocze 2024 roku.
- Wszystko
- Aktualności (3)
- Wiedza (5)
- Kalendarz (9)
- Centrum Wsparcia (43)
-
Artykuł
Misja gospodarcza do Brukseli na Festiwal Polskiego Wina
Województwo Łódzkie zaprasza producentów win z naszego regionu do udziału w misji gospodarczej do Br…
-
Oferta wsparcia
Platforma ePing SPS & TBT
Platforma ePing SPS & TBT jest bezpłatnym narzędziem na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO),…
Oferta wsparciaObniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z ni…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.