Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski eksport w 2024 roku
Artykuł

Polski eksport w 2024 roku

Zgodnie z informacjami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wartość polskiego eksportu w listopadzie 2024 roku wyniosła 29 515 mln EUR. Był to wynik o 2,6 proc. niższy niż w październiku oraz o 0,9 proc. niższy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Flaga narodowa Polski na dużej ilości kontenerow

Eksport styczeń – październik 2024

Według danych Narodowego Banku Polskiego, w okresie od stycznia do października 2024 roku eksport osiągnął wartość 277 882 mln EUR, co oznacza spadek o 1,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2024. Z kolei dane GUS wskazują, że eksport w tym czasie wyniósł 292 600 mln EUR, notując spadek o 1,2 proc. rok do roku.

Sezonowość a eksport



Listopad tradycyjnie cechuje się zmniejszoną aktywnością eksportową, co wynika z zakończenia szczytu zaopatrzeniowego związanego z przygotowaniami do sezonu zimowego, Świąt Bożego Narodzenia oraz Sylwestra. W październiku firmy finalizują transakcje, które nie zostały zrealizowane wcześniej, natomiast w listopadzie popyt na towary zimowe słabnie, ponieważ zapasy są już częściowo zgromadzone. W rezultacie wolumen handlu międzynarodowego w listopadzie spada.

Na spadek eksportu w 2024 roku wpłynęły również:

  • Powódź we wrześniu, która zakłóciła funkcjonowanie gospodarki. W październiku część niezrealizowanych transakcji została odrobiona, co przełożyło się na jednorazowy wzrost eksportu. Efekt ten jednak pogłębił kontrast z wynikami listopadowymi.
  • Spowolnienie gospodarcze w krajach Unii Europejskiej, będących głównymi partnerami handlowymi Polski. Szczególnie Niemcy, doświadczające spadku inwestycji i konsumpcji, ograniczyły zapotrzebowanie na polskie towary eksportowe.

Prognozy na 2025 rok



Eksperci przewidują, że po spadku w 2024 roku polski eksport w 2025 roku znacząco wzrośnie. Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) prognozuje wzrost eksportu o 8,7 proc., do poziomu 361,3 mld EUR. Analitycy mBanku również są optymistyczni, przewidując wzrost PKB o 3,8 proc. i pozytywny wpływ eksportu na gospodarkę.

Czynnikami sprzyjającymi ożywieniu eksportu w 2025 roku mogą być:

  • Kontynuacja działań związanych z reorganizacją łańcuchów dostaw (większa skłonność odbiorców ze starej Unii Europejskiej do zamawiania towarów u bliższych dostawców, w miejsce tych z Dalekiego Wschodu).
  • Przekształcenia w procesach globalizacyjnych (możliwość przejęcia części dostaw realizowanych dotychczas przez odległych wytwórców na rynku UE oraz USA, w związku z możliwym odchodzeniem od globalizacji).
  • Silna wycena dolara do euro (korzystny kurs dolara w stosunku do euro, co premiuje polski eksport w porównaniu do konkurentów z Dalekiego Wschodu).
  • Koniec silnej złotówki (powolne kończenie się okresu szybkiego wzrostu wartości polskiej waluty wobec euro, co mogłoby ułatwić ekspansję polskim eksporterom).

Z kolei eksperci BGK prognozują, że perspektywa wyraźnego przyspieszenia eksportu w obecnych warunkach gospodarczych pozostaje odległa.

 Wpływ na to będzie miała wg BGK słaba koniunktura w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech oraz mocny popyt wewnętrzny wspierający import, co może negatywnie wpłynąć na bilans handlowy.

W konsekwencji, choć eksport jako taki może rosnąć, dynamika nie będzie na tyle duża, by stanowić istotną, pozytywną kontrybucję do wzrostu gospodarczego. Jednocześnie bank planuje intensyfikację działań wspierających polskie firmy w ekspansji na rynki zagraniczne, tym samym dodatkowo stymulować eksport w przyszłości.

Źródło:

  • Główny Urząd Statystyczny (GUS)
  • Narodowy Bank Polski (NBP)
  • Słaby listopad dla polskiego eksportu. Prognozy KIG, styczeń 2025
  • Prognozy dla polskiej gospodarki na 2025 rok ekonomistów mBanku, mBank, grudzień 2024
  • BGK obniżył prognozę wzrostu PKB o 0,3 pkt proc. do 2,8% w 2024 i podniósł do 3,3% w 2025, BGK, grudzień 2024
  • Wszystko
  • Aktualności (764)
  • Wiedza (319)
  • Kalendarz (1287)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.