Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polski transport to europejska potęga
Artykuł

Polski transport to europejska potęga

Polski sektor transportu drogowego jest europejską potęgą. Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odpowiada za 6% krajowego PKB i około 20% pracy przewozowej na terenie Unii Europejskiej.

kontenery i pracownik trzymający tablet z mapa świata

Na rynku spedycyjnym umacniamy swoją pozycję w ścisłej czołówce kontynentu. „Global freight forwarding 2024 market report” umieścił Polskę na miejscu 10. wśród europejskich rynków spedycyjnych.

Transport na wschodzie i spedycyjny zachód

Wspomniana publikacja autorstwa Transport Intelligence podsumowała światowy rynek spedycji w roku 2023. Jego liderem na skalę europejską byli Niemcy, którzy w minionym roku kontrolowali aż jedną piątą sektora. Miejsce drugie z 10% udziałem zajęła Francja, a trzecie – Włochy. Wysoko w rankingu uplasowały się również Szwecja, Holandia, Belgia i Dania. Można więc mówić o podziale europejskiej branży na dwa sektory – transportowego wschodu i spedycyjnego zachodu.

Mimo tego podziału, transport i spedycja to zespół naczyń połączonych, których powodzenie zależy od identycznych czynników. Kryzys na rynku przewozów, który obserwujemy od kilkunastu miesięcy, naturalnie wpłynął również na spedycje. Według przywołanego „Global freight forwarding 2024 market report”, w 2023 roku europejski rynek spedycji skurczył się o 2,3%, notując wartość 57,3 mld euro. Za ten stan rzeczy w dużej mierze odpowiada również spowolnienie gospodarcze, które w minionym roku odczuł zwłaszcza lokalny lider sektora, czyli Niemcy – komentuje Jakub Gwiazdowski, Head of Partnership & Relation w Transcash.eu.

Spadek nastrojów wśród polskich spedycji

Trend spadkowy, który zdominował zwłaszcza pierwsze miesiące 2024 roku, potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej przez Transcash. W marcu tego  roku zbadaliśmy nastroje wśród polskich firm spedycyjnych. Blisko 70% ankietowanych przyznało, że sytuacja ich firmy pogorszyła się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a jedynie 9% odczuło poprawę. Zapytani o czynniki, które w największym stopniu wpłynęły na kondycję rynku transportowego, ankietowani na szczycie listy postawili sytuację geopolityczną oraz zmniejszenie światowej produkcji (po 50% wskazań w pytaniu wielokrotnego wyboru). Na miejscu trzecim, z wynikiem 45,5%, znalazł się wzrost opłat drogowych.

Deklarujących pogorszenie sytuacji swojej firmy Transcash zapytał o przyczyny tego stanu rzeczy w ramach pytania wielokrotnego wyboru. Do najważniejszych zaliczyli zaniżanie stawek przez konkurencję (63,6%) i wzrost kosztów prowadzenia działalności (61,6%). Połowa ankietowanych wskazała na spadek liczby zleceń, a 40% – na zmniejszenie marży.

Spedytorzy na fali wznoszącej

Prognozy na 2024 rok są jednak optymistyczne i zakładają poprawę sytuacji również w Polsce. Zgodnie z szacunkami raportu, liderami wzrostu w sektorze będą Ukraina, Turcja, Dania, Serbia oraz Polska.

Nadwiślański rynek spedycji z końcem 2024 roku ma się powiększyć o około 6%. Trend wzrostowy powinien się utrzymać co najmniej do 2028 roku, przy czym jego skala w tym okresie prawdopodobnie spadnie do około 2% rocznie.

Czy tak się stanie? W branży panuje umiarkowany optymizm.

Zbliża się IV kwartał roku, który zwyczajowo jest okresem wzrostów dla branży obsługującej świąteczny szczyt. Nadzieje na poprawę w najbliższych miesiącach dają również prognozy inflacyjne, przewidujące stosunkowo nieduży jej wzrost w 2025 roku. W związku z tym realne wydaje się złagodzenie polityki pieniężnej i oczekiwana przez wielu, w tym przedsiębiorców z branży TSL, obniżka stóp procentowych – mówi Jakub Gwiazdowski z Transcash.eu.

Co przyniesie przyszłość

Praca spedytorów ma znaczenie dla prawidłowego działania całej branży przewozowej, a w świetle czekających ją wyzwań rola organizatorów transportu będzie wzrastać. Wojna w Ukrainie i ataki terrorystyczne na Morzu Czerwonym pokazały, w jak ogromnym stopniu sytuacja społeczno-polityczna wpływa na rynek transportowy. W takich sytuacjach rolą spedytorów jest dostosowanie planów przewozowych do dynamicznie zmieniających się warunków, by zagwarantować realizację zleceń. Rośnie również skala ataków hakerskich zagrażających infrastrukturze transportowej, w przypadku których umiejętność szybkiej reakcji ze strony spedytora może być nieoceniona.

Na europejskim rynku spedytorzy muszą również uwzględniać prawodawstwo Unii Europejskiej, w tym Pakiet Mobilności i program Fit for 55.

– Zaostrzanie reguł działalności spedycyjnej na kontynencie oznacza, że również spedycje muszą dbać o to, by proces transportu nie budził zastrzeżeń pod względem formalnym. W zakresie ograniczania emisyjności, wyzwaniem w kolejnych latach będzie organizacja przewozów dostosowanych nie tylko do zasięgów ciężarówek elektrycznych, ale również warunków infrastruktury ładowania panujących na trasie. Skala działalności transportowej polskich przewoźników w Europie nie pozostawia wątpliwości, że profesjonalne usługi spedycyjne pozostaną nieocenione dla utrzymania ich pozycji na kontynencie – mówi Jakub Gwiazdowski.

Źródło: TC Kancelaria Prawna

  • Wszystko
  • Aktualności (734)
  • Wiedza (309)
  • Kalendarz (1230)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.