Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Polskie firmy z kontraktami ONZ za ponad 60 mln dolarów
Artykuł

Polskie firmy z kontraktami ONZ za ponad 60 mln dolarów

Polskie firmy odnoszą znaczące sukcesy jako dostawcy do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). W 2023 roku Polska zanotowała rekordowy wzrost liczby zarejestrowanych podmiotów uprawnionych do ubiegania się o kontrakty ONZ z 1080 do 1446 firm. To spektakularne osiągnięcie pokazuje dynamiczny rozwój i rosnącą konkurencyjność polskiego sektora biznesowego.

Flaga ONZ na tle błękitnego nieba

W 2023 roku ONZ udzieliła zamówień o łącznej wartości 24,9 mld dolarów. Pomimo spadku o ponad 15 proc. w porównaniu do roku 2022 roku był to trzeci najwyższy wynik pod względem wartości zamówień w historii organizacji. Polska odniosła znaczący sukces, dostarczając towary i usługi o wartości 60,7 miliona dolarów. To osiągnięcie plasuje nasz kraj na 77. miejscu wśród 195 dostawców ONZ i 11. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej.

Wzrost specjalizacji i kompetencji

Polskie firmy wyróżniają się przede wszystkim w sektorze dostaw żywności i napojów, które stanowiły 52 proc. wszystkich kontraktów polskich firm z ONZ w 2023 roku, i osiągnęły wartość 31,4 miliona dolarów. Ponadto polscy przedsiębiorcy zdobywają kontrakty w dziedzinach takich jak usługi zarządzania i administracyjne oraz dostawy sprzętu medycznego.

Dynamiczny wzrost liczby potencjalnych dostawców dla ONZ

Jeszcze 10 lat temu liczba polskich firm zarejestrowanych jako potencjalni dostawcy ONZ wynosiła zaledwie 196. Dzięki intensywnej promocji tej formy współpracy przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) liczba ta sukcesywnie wzrasta. W 2023 roku w systemie ONZ zarejestrowanych było już 1446 polskich podmiotów, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 1080 firm rok wcześniej i 970 w 2021 roku.

Kluczowa rola szkoleń

Sukces polskich firm jest w dużej mierze zasługą aktywności szkoleniowej MRiT. W 2023 roku zorganizowano aż 35 wydarzeń w Polsce, a od 2020 roku odbyło się blisko 70 szkoleń, w których uczestniczyło około 2,5 tysiąca osób. Ministerstwo wciąż rozwija swoje działania, planując we wrześniu 2024 roku szkolenie dla szkoleniowców, co z pewnością przyczyni się do dalszego wzrostu liczby polskich firm aktywnie uczestniczących w przetargach ONZ.

Sukces polskich firm jako dostawców ONZ to wynik nie tylko ich profesjonalizmu i wysokiej jakości oferowanych produktów i usług, ale także skutecznej strategii promocji i wsparcia ze strony MRiT. Polska umacnia swoją pozycję, pokazując, że jest w stanie konkurować z najlepszymi na świecie.

Źródło: MRiT

  • Wszystko
  • Aktualności (4)
  • Kalendarz (2)
  • Centrum Wsparcia (1)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.