Polskie pierniki
Polska w 2022 roku była na trzecim miejscu największych eksporterów pierników na świecie. Jak podaje PIE, na podstawie danych GUS, Polska w roku 2022 wyeksportowała 14,2 ton pierników o wartości niemal 44 mln EUR. Wyprzedzają nas tylko Kanada i Niemcy.
Pierniki stanowiły w 2022 roku prawie 1,8 proc. wartości naszego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Licząc w ujęciu rok do roku, było to więcej w porównaniu z 2021 o ponad 8 proc., a w ujęciu wartościowym więcej o 24,5 proc. Od roku 2019 wzrost wolumenu sprzedaży pierników za granicę wzrósł o 31 proc., a jego wartość aż o 55 proc.. Był to kolejny polski hit eksportowy ostatnich lat, lubiany i doceniany przez zagraniczne rynki konsumenckie.
Rok 2023 jest już mniej optymistyczny niż poprzednie, bowiem do października wartość eksportu naszych pierników wyniosła 30,6 mln EUR, mniej o 12,2 proc.
W 2023 roku polskie pierniki zostały wyeksportowane do 50 krajów na świecie. Największymi odbiorcami tych naszych produktów w Unii Europejskiej są Niemcy (57,2 proc. polskiego eksportu), następnie Czechy (5,3 proc.), Węgry (4,3 proc.) i Słowacja (4 proc.). Z krajów pozaunijnych – Rosja (8,6 proc.), Wielka Brytania (2,1 proc.) oraz Stany Zjednoczone (2 proc.).
- Wszystko
- Aktualności (5)
- Wiedza (5)
- Kalendarz (9)
- Centrum Wsparcia (43)
-
Wydarzenie
Kuwait International Agro Food Expo 2024
Stoisko informacyjno-promocyjne w Ambasadzie RP w Kuwejcie podczas targów spożywczych KIAFE 2024
-
Artykuł
Polska szarlotka i sernik najlepsze na świecie w rankingu Taste Atlas 2024
Polska szarlotka najlepszym słodkim ciastem świata, a sernik nr 1. wśród serowych deserów
ArtykułRośnie wymiana handlowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi
Rok 2023 rekordowy dla polskiego eksportu
-
Wydarzenie
Kuwait International Agro Food Expo 2024
Stoisko informacyjno-promocyjne w Ambasadzie RP w Kuwejcie podczas targów spożywczych KIAFE 2024
-
Oferta wsparcia
Platforma ePing SPS & TBT
Platforma ePing SPS & TBT jest bezpłatnym narzędziem na poziomie Światowej Organizacji Handlu (WTO),…
Oferta wsparciaObniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z ni…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.