15.04.2024
Pozytywne nastroje pozostają powyżej progu neutralności
Wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego pokazują, że nastroje przedsiębiorców pozostają powyżej progu neutralności.
W kwietniu Wskaźnik Nastrojów Biznesowych (MIK) osiągnął poziom 100,3 punktów, notując kolejny miesięczny spadek, w kwietniu o 0,8 punktu. Pomimo tego spadku, wskaźnik utrzymuje się powyżej progu neutralności wynoszącego 100 punktów, co świadczy o dominujących pozytywnych nastrojach wśród przedsiębiorców. Porównując z danymi z kwietnia ubiegłego roku, kiedy to MIK wynosił 94,3 punkty, obecna wartość jest o 6,0 punktów wyższa. Dodatkowo, obecny odczyt przekracza o 6,1 punktu najniższą zarejestrowaną wartość MIK w roku 2023, która miała miejsce w czerwcu i wynosiła 94,2 punkty. Jednakże, jest o 3,8 punktu niższy niż najwyższy poziom MIK osiągnięty w listopadzie 2023 roku, który wynosił 104,1 punktów. Pozytywne oceny przedsiębiorców dotyczące takich aspektów jak zatrudnienie, wynagrodzenia i płynność finansowa, przyczyniły się do utrzymania wskaźnika powyżej poziomu neutralnego w kwietniu.
Niewielki miesięczny spadek zauważono w przypadku zatrudnienia (do 103,5 pkt.; o 1,1 pkt.) oraz wynagrodzeń (do 116,8 pkt.; o 0,8 pkt.). Natomiast płynność finansowa odnotowała wzrost o 4,2 pkt., osiągając 125,7 pkt., co jest najwyższym wynikiem od marca 2023 r., gdy zanotowano 127,9 pkt. Mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności oraz niepewnością i dynamiką na rynku, kondycja finansowa firm pozostaje stosunkowo dobra.
Analiza wykazała lekki miesięczny spadek wskaźnika wartości sprzedaży o 1,3 pkt. do 92,6 pkt., podczas gdy liczba nowych zamówień wzrosła o 3,5 pkt. do 93,6 pkt. Zwiększenie liczby nowych zamówień może wskazywać na przyszły wzrost wartości sprzedaży. Tymczasem, wskaźnik mocy produkcyjnych obniżył się o 2,1 pkt., co wiąże się z większą liczbą firm zgłaszających spadek niż wzrost nowych zamówień. Szczególnie niepokojące jest obniżenie wartości komponentu inwestycji aż o 9,2 pkt. do poziomu 69,4 pkt., co stanowi najniższy wynik od listopada 2022 r. (66,8 pkt.). Ta zmiana odzwierciedla reakcję przedsiębiorstw na niepewność ekonomiczną i zwiększone ryzyko inwestycyjne.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
- Wszystko
- Aktualności (754)
- Wiedza (318)
- Kalendarz (1276)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Bydgoszcz – spotkanie z przedsiębiorczością
Jak skorzystać z dostępnych programów finansowych i wsparcia instytucji
ArtykułPolskie pierniki – smak tradycji, który podbija świat
Polska w czołówce największych eksporterów pierników na świecie
-
Artykuł
Polskie pierniki – smak tradycji, który podbija świat
Polska w czołówce największych eksporterów pierników na świecie
ArtykułPolska trzecim eksporterem bombek w Europie
Wartość eksportu bombek świątecznych z Polski w 2023 roku wyniosła 68,2 mln euro
-
Artykuł
Polskie i europejskie mikrofirmy
Wyzwania, potencjał i kierunki rozwoju krajowych mikroprzedsiębiorstw
ArtykułNowa Komisja Europejska na lata 2024-2029
Priorytety nowej KE to bezpieczna i konkurencyjna Unia Europejska
-
Wydarzenie
Bydgoszcz – spotkanie z przedsiębiorczością
Jak skorzystać z dostępnych programów finansowych i wsparcia instytucji
Wydarzenie7 kroków we wdrożeniu ESG do MŚP w Bydgoszczy
Jak wdrożyć raportowanie niefinansowe w firmie
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.