Przegląd gospodarek europejskich – wrzesień 2022 r.
28.09.2022
Zapraszamy do zapoznania się z wydanym przez Biuro Analiz PFR raportem „Przegląd gospodarek europejskich – wrzesień 2022 r.”. Dokument jest zbiorem wybranych wskaźników makroekonomicznych z krajów UE i EFTA.
Najważniejsze informacje jakie można znaleźć w najnowszej wersji raportu:
- PKB w Unii Europejskiej ogółem w II kwartale wzrósł o 4,2% w porównaniu do II kwartału rok wcześniej. PKB w strefie euro okazało się o 4,1% rdr. wyższe. W Polsce wzrost wyniósł 4,7% rdr., w największej gospodarce UE – Niemczech – PKB było o 1,7% większe. Pomimo dodatniej dynamiki we wszystkich krajach UE i EFTA, w 26 państwach wzrost gospodarczy w II kwartale br. był niższy niż kwartał wcześniej.
- Bezrobocie w Unii Europejskiej od kwietnia 2021 r. systematycznie spada i jest obecnie na niższym poziomie niż przed wybuchem pandemii koronawirusa. W lipcu 2022 r. stopa bezrobocia w UE ogółem zmniejszyła się do 6,0%, w porównaniu do 6,9% w lipcu 2021 r. i 7,5% w kwietniu ubiegłego roku. Najniższe bezrobocie utrzymuje się w Czechach (2,3%), najwyższe w Hiszpanii (12,6%). Polska notuje drugą najniższą wartość stopy bezrobocia, która w sierpniu wyniosła 2,6%.
- W sierpniu ceny w Unii Europejskiej ogółem przyspieszyły do kolejnej rekordowo wysokiej wartości (+10,1% rdr.), w strefie euro wzrost wyniósł +9,1% rdr. Choć inflacja pozostaje rekordowo wysoka to zwiększa się liczba krajów w których wzrost cen spowalnia – sierpniowy odczyt był niższy od lipcowego w 14 krajach, w porównaniu do 6 w lipcu i 3 w czerwcu.
Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj
- Wszystko
- Aktualności (108)
-
Artykuł
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – styczeń 2025 r.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem wydanym przez Biuro Analiz PFR
ArtykułGUS: Obroty handlu zagranicznego (styczeń-listopad 2024)
Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 6,4 mld PLN
-
Artykuł
Kompendium Handlu Zagranicznego Polski – styczeń 2025 r.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem wydanym przez Biuro Analiz PFR
ArtykułGUS: Obroty handlu zagranicznego (styczeń-listopad 2024)
Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 6,4 mld PLN
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.