Rekordowy eksport polskich zbóż w 2023 r.
20.08.2024
Warunki pogodowe w sezonie 2023/2024 były nietypowe. Ciepła jesień i luty, wiosenne przymrozki oraz niedobór wody wpłynęły na przebieg żniw. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), zbiory zbóż podstawowych w Polsce w 2024 roku wyniosą 25,6 mln ton. To o 4 proc. mniej niż w 2023 r., kiedy to zebrano 26,5 mln ton. Zbiory pszenicy mają wynieść 12,3 mln ton, czyli o 6 proc. mniej niż rok wcześniej. W obliczu tych trudności kluczowe będzie utrzymanie wysokiego poziomu eksportu, który w ubiegłym roku wyniósł rekordowe 13,7 mln ton.

Sytuacja na polskim rynku zbóż
Ceny zbóż w Polsce w okresie 29 lipca – 4 sierpnia 2024 r. były znacznie niższe niż w poprzednich latach. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) MRiRW, w porównaniu do 2023 r. ceny spadły o 10-52 proc., a średnio o 14 proc. w stosunku do 2021 r. Pszenica konsumpcyjna kosztowała średnio 850 zł/tonę, natomiast kukurydza paszowa 884 zł/tonę. Rolnicy coraz częściej decydują się na magazynowanie swoich zbiorów, licząc na lepsze ceny w przyszłości.
Eksport zbóż
W 2023 r. Polska wyeksportowała rekordowe 13,7 mln ton zbóż. Był to wzrost o 50 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Od stycznia do maja 2024 r. wyeksportowano już prawie 5 mln ton zbóż. Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaprezentowało wyniki, prognozowana wysoka produkcja wymuszać będzie utrzymanie tego tempa eksportu, aby zbilansować rynek.
Tranzyt zbóż z Ukrainy
Jak podaje MRiRW w lipcu 2024 r. tranzyt zbóż (pszenica, kukurydza, rzepak) z Ukrainy przez Polskę wyniósł około 160 tys. ton. Na razie nie odnotowano niepokojących trendów w tym zakresie. Sytuacja jest stabilna, co sprzyja zarówno polskim rolnikom, jak i rynkowi wewnętrznemu.
Światowy i europejski rynek zbóż
Według prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) w sezonie 2024/2025 światowa produkcja zbóż może osiągnąć rekordowy poziom 2 320,9 mln ton. Oznacza to wzrost o 21,7 mln ton w porównaniu do poprzedniego sezonu. Jednak zużycie zbóż przewyższy produkcję, co spowoduje spadek zapasów do 586 mln ton.
W Unii Europejskiej prognozowana produkcja zbóż to 271,6 mln ton, co stanowi wzrost o 0,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Zbiory pszenicy zwyczajnej mają wynieść 120,8 mln ton, co oznacza spadek o 3,8 proc. w stosunku do 2023 r. (dane z raportu Komisji Europejskiej). Największe spadki produkcji zbóż spodziewane są we Francji, na Węgrzech, w Rumunii i we Włoszech.
Wyzwania na 2024 r.
Polski rynek zbóż stoi przed wyzwaniami związanymi z nietypowymi warunkami pogodowymi oraz spadkiem cen. Kluczowym elementem będzie utrzymanie wysokiego poziomu eksportu, aby zbilansować rynek. Z kolei sytuacja na światowym rynku zbóż wskazuje na wzrost produkcji, jednak globalne zużycie może przewyższyć podaż, co wpłynie na przyszłe ceny i dostępność zbóż.
Źródła:
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Komisja Europejska
- Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) MriRW, ,,Rynek zbóż – notowania za okres 29.07-04.08.2024 r.”
- Główny Urząd Statystyczny, ,,Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2023 roku”
- Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC), ,,Grain Market Report”
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (827)
- Wiedza (399)
- Kalendarz (1504)
- Centrum Wsparcia (348)
-
Wydarzenie
Strategia internacjonalizacji: Klucz do sukcesu eksportowego MŚP
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na konferencję, podczas której uczestnicy poznają in…
WydarzenieCertyfikacja procesów recyklingu na Litwie
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza na webinarium pt. „Certyfikacja procesów recyklingu na L…
-
Artykuł
Przegląd gospodarek europejskich – kwiecień 2025 r.
Zapraszamy do zapoznania się z raportem wydanym przez Biuro Analiz PFR
ArtykułMarket Access Day – jak Polska i UE wspierają eksporterów
MRiT i KE zapraszają do dialogu o możliwościach i barierach w handlu z rynkami pozaunijnymi
-
Artykuł
Psychologia handlu – decyzje cenowe w eksporcie
Jak ustalić cenę, by nie zaniżyć wartości, nie odstraszyć i nie stracić marży?
ArtykułKultura biznesu w Szwecji
Kultura biznesowa Szwecji opiera się na powściągliwości emocjonalnej i przejrzystości przekazu
-
Wydarzenie
Strategia internacjonalizacji: Klucz do sukcesu eksportowego MŚP
Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na konferencję, podczas której uczestnicy poznają in…
WydarzenieCertyfikacja procesów recyklingu na Litwie
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza na webinarium pt. „Certyfikacja procesów recyklingu na L…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.