04.02.2025
Rekordowy handel produktami rolno-spożywczymi w Unii Europejskiej
Handel artykułami rolno-spożywczymi w Unii Europejskiej dynamicznie rośnie, osiągnąwszy rekordowy poziom w październiku 2024 r. Wzrost eksportu przyczynia się do umocnienia pozycji UE jako globalnego lidera w sektorze żywnościowym, a innowacje, zrównoważona produkcja i rosnący popyt na produkty wysokiej jakości sprzyjają dalszemu rozwojowi tego segmentu rynku.
Wzrost eksportu i importu w październiku 2024 roku
Najnowszy raport Komisji Europejskiej dotyczący handlu produktami rolno-spożywczymi pokazał, że w październiku 2024 r. Unia Europejska osiągnęła rekordowe wyniki. Eksport wyniósł łącznie 21,7 mld EUR, natomiast import osiągnął poziom 16,2 mld EUR. W porównaniu do poprzedniego miesiąca eksport wzrósł o 10 proc., a import o 19 proc. Rekordowe wyniki handlu produktami rolno-spożywczymi w październiku 2024 r. wskazują na stabilną kondycję sektora rolno-spożywczego UE.
Skumulowane dane za okres od stycznia do października 2024 r. pokazały wzrost eksportu o 3 proc. i importu o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Główne kierunki eksportowe UE
Wielka Brytania i Stany Zjednoczone pozostały najważniejszymi partnerami handlowymi UE w zakresie eksportu produktów rolno-spożywczych. Od stycznia do października 2024 r. eksport do Wielkiej Brytanii wyniósł 44,9 mld EUR, a do Stanów Zjednoczonych 25,1 mld EUR. W przeciwieństwie do tych wzrostów eksport do Chin spadł o 937 mln EUR (-8 proc.). Było to spowodowane zmniejszonymi dostawami zbóż, wieprzowiny oraz produktów mlecznych.
Produkty o najwyższym wzroście eksportu
Największy wzrost eksportu odnotowano w kategoriach:
- kawa, herbata, kakao i przyprawy,
- oliwki,
- mieszane przetwory spożywcze.
Te grupy produktów wykazały intensywny wzrost popytu na rynkach międzynarodowych, co pozytywnie wpłynęło na całkowity wynik eksportowy UE.
Polski eksport produktów rolno-spożywczych
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. wyniósł 34,75 mld EUR, co oznacza wzrost o 0,6 proc. rok do roku. Wartość eksportu do krajów trzecich wzrosła o 1 proc., osiągając 9,2 mld EUR. Największy wzrost odnotowano w eksporcie mięsa drobiowego i wyrobów czekoladowych (po 17 proc.), natomiast sprzedaż pszenicy spadła o 36 proc. Wielka Brytania pozostaje największym odbiorcą polskiej żywności spoza UE (2,8 mld EUR, +1 proc.), a wśród innych rynków wyróżniają się Turcja (+35 proc.) i Szwajcaria (+52 proc.). Więcej informacji o polskim eksporcie spożywczym.
Import produktów rolno-spożywczych do UE
Największym dostawcą produktów rolno-spożywczych do UE pozostała Brazylia, z wartością eksportu wynoszącą 14,4 mld EUR. Jednak w porównaniu do poprzedniego roku zanotowano spadek o 3 proc., spowodowany niższymi cenami roślin oleistych i zmniejszonymi wolumenami zbóż.
Największy wzrost importu odnotowano w przypadku Wybrzeża Kości Słoniowej (+2 mld EUR, +60 proc.), co wynikało głównie z rosnących cen kakao. Natomiast największych redukcji eksportu do UE doświadczyły w tym czasie Australia i Rosja.
Zmiany w strukturze importu
Import zbóż do UE zmniejszył się zarówno pod względem wartości, jak i wolumenów. Z drugiej strony wzrósł import roślin oleistych i roślin białkowych, co może wskazywać na rosnące zapotrzebowanie na surowce do produkcji żywności oraz pasz.
Pomimo wyzwań związanych z malejącym eksportem do Chin oraz zmianami w strukturze importu unijny rynek utrzymuje konkurencyjność.
Źródło: Raport Komisji Europejskiej „Eksport i import produktów rolno-spożywczych z UE osiągnęły rekordowe poziomy w październiku 2024 r.”,01.2025r.
- Wszystko
- Aktualności (780)
- Wiedza (339)
- Kalendarz (1343)
- Centrum Wsparcia (322)
-
Wydarzenie
Misja gospodarcza do Ukrainy
Częścią wyjazdu będzie śniadanie biznesowe pt. „Przepływ towarów i usług oraz instrumenty wsparcia d…
WydarzenieARMINERA 2025
Stoisko PAIH na targach ARMINERA 2025, jednego z najważniejszych wydarzeń branży górniczej w Ameryce…
-
Artykuł
Sztuczna inteligencja w Unii Europejskiej – liderzy i outsiderzy
Dania, Szwecja i Belgia wyznaczają kierunki rozwoju w obszarze sztucznej inteligencji w UE
ArtykułE-handel kolejny rok z rzędu potwierdza swoją rosnącą pozycję
W grudniu 2024 roku obroty w handlu detalicznym były o 9,7 proc. wyższe niż w listopadzie
-
Artykuł
Chińskie technologie w pojazdach połączonych pod lupą regulatorów
Producenci będą musieli wyeliminować zależność od chińskich komponentów oprogramowania
-
Wydarzenie
Misja gospodarcza do Ukrainy
Częścią wyjazdu będzie śniadanie biznesowe pt. „Przepływ towarów i usług oraz instrumenty wsparcia d…
WydarzenieARMINERA 2025
Stoisko PAIH na targach ARMINERA 2025, jednego z najważniejszych wydarzeń branży górniczej w Ameryce…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.