Rośnie wskaźnik PMI
Światowy wskaźnik PMI, w styczniu 2024 roku, po raz pierwszy od jedenastu miesięcy, wybił powyżej obszaru recesyjnego.
Jeden z ważniejszych indeksów daje oznaki ożywienia, pokazując, jak może kształtować się światowa gospodarka w najbliższym czasie.
Co to jest wskaźnik PMI
PMI jest Wskaźnikiem Managerów Logistyki, opartym na badaniach wyselekcjonowanych firm spośród największych oraz rozwijających się gospodarek na całym świecie, przeprowadzanych w okresach comiesięcznych. Pokazuje aktywność menadżerów w danym okresie, w nabywaniu różnych dóbr i usług na rynku.
O wynikach wskaźnika decyduje 27 tysięcy firm badanych każdego miesiąca, na podstawie udzielonych odpowiedzi o warunkach gospodarczych dla określonych zmiennych – czy uległy one pogorszeniu, poprawie, czy pozostały bez zmian, w porównaniu z poprzednim miesiącem wraz z podaniem przyczyn takich zmian. Kluczowe statystyki obejmują ponad 4000 wskaźników gospodarczych.
Badane są m.in. takie zmienne ekonomiczne jak: wielkość produkcji, poziom zatrudnienia, zapasy magazynowe, liczba nowych zamówień krajowych i eksportowych, czas dostaw oraz prognozowane ceny. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w danym sektorze lub globalne.
Wskaźnik PMI jest swego rodzaju zapowiedzią kształtowania się PKB w poszczególnych krajach i pokazuje, w jakim kierunku mogą podążać ich gospodarki.
Możne on dotyczyć konkretnego państwa, stref walutowych – np. strefy Euro, jak również aktualnych tendencji dla całego świata – Global Manufacturing PMI.
Aktualny wskaźnik PMI dla świata i wybranych krajów
W styczniu 2024 po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy Global Manufacturing PMI wyszedł z obszaru recesji, dając wyraźniejsze sygnały ożywienia gospodarczego.
W Niemczech, dla sektora przemysłowego wskaźnik PMI wyniósł 45,5 pkt wobec 43,3 pkt w grudniu 2023 roku.
We Francji, dla sektora przemysłowego, wyniósł 43,2 pkt wobec 42,1 w grudniu 2023 roku.
Wyraźny wzrost odnotowała Holandia – z poziomu 44,8 pkt w grudniu 2023 roku do 48,9 pkt w styczniu 2024 roku. Wciąż jednak pozostaje on na poziomie poniżej 50 pkt oznaczającego ożywienie gospodarcze.
W strefie euro, w sektorze przemysłowym wskaźnik PMI wzrósł w styczniu do poziomu 46,6 pkt wobec 44,4 pkt w grudniu 2023 roku.
Dla Polski, wskaźnik PMI w sektorze przemysłowym zanotował spory wzrost w listopadzie 2023 roku – do poziomu 48,7 pkt wobec 44,5 pkt miesiąc wcześniej Następnie spadł w grudniu do poziomu 47,4 pkt i w styczniu do poziomu 47,1 pkt. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 48,2 pkt.
Wyraźne ożywienie widać na rynkach azjatyckich.
W Chinach, w sektorze przemysłowym, wskaźnik PMI wyniósł 50,8 pkt wobec 50,8 pkt w grudniu 2023 roku. Sporym ożywieniem wykazał się sektor usług, który już w grudniu wzrósł do poziomu 52,9 pkt wobec 51,5 pkt wobec listopada 2023 roku.
W Japonii, w sektorze przemysłowym, indeks PMI w styczniu wyniósł 48 pkt wobec 47,9 pkt w grudniu 2023 roku, a zbiorczy 51,1 pkt wobec 50 pkt miesiąc wcześniej.
W Indiach, w sektorze przemysłowym, wyniósł 56,5 pkt wobec 54,9 pkt w grudniu 2023 roku. Zbiorczy PMI dla Indii osiągnął poziom aż 61 pkt wobec 58,5 pkt miesiąc wcześniej.
W USA, jak , poinformował S&P Global , dla sektora przemysłowego, wyniósł 50,7 pkt wobec 47,9 pkt w grudniu 2023 roku.
Biorąc pod uwagę, że wynik wskaźnika Global Manufacturing PMI powyżej 50 pkt zwiastuje ożywienie gospodarcze, jest ono, na chwilę obecną, bardziej widoczne w Azji i w USA niż Europie.
Źródło: S&P Global, PIE
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (753)
- Wiedza (318)
- Kalendarz (1272)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Stoisko narodowe na targach Cosmoprof w Bolonii
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału w targach kosmetycznych Cosmoprof Bologna, które odbędą się w…
WydarzenieStoisko narodowe na targach Boot Düsseldorf 2025
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału na stoisku narodowym na targach Boot Dusseldorf, które odbędą…
-
Artykuł
Polska trzecim eksporterem bombek w Europie
Wartość eksportu bombek świątecznych z Polski w 2023 roku wyniosła 68,2 mln euro
ArtykułPolska w europejskiej czołówce eksporterów choinek
W 2023 r. Polska wyeksportowała roku ponad milion żywych choinek
-
Artykuł
Polskie i europejskie mikrofirmy
Wyzwania, potencjał i kierunki rozwoju krajowych mikroprzedsiębiorstw
ArtykułNowa Komisja Europejska na lata 2024-2029
Priorytety nowej KE to bezpieczna i konkurencyjna Unia Europejska
-
Wydarzenie
Stoisko narodowe na targach Cosmoprof w Bolonii
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału w targach kosmetycznych Cosmoprof Bologna, które odbędą się w…
WydarzenieStoisko narodowe na targach Boot Düsseldorf 2025
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału na stoisku narodowym na targach Boot Dusseldorf, które odbędą…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.