UE wprowadza wyższe cła na wybrane produkty rolne z Rosji i Białorusi
04.07.2024
Od 1 lipca 2024 roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Unii Europejskiej. Wprowadza ono wyższe cła na wybrane produkty rolne z Rosji i Białorusi. Wśród objętych podwyżkami są zboża, nasiona oleiste i ich pochodne oraz inne produkty rolno-spożywcze.
Powody wprowadzenia nowych ceł
Decyzja o wprowadzeniu wyższych ceł jest odpowiedzią na znaczny wzrost importu wymienionych produktów do Unii Europejskiej od czasu pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku. Chociaż Rosja nie jest głównym dostawcą tych produktów na rynek unijny, to jako jeden z wiodących światowych producentów i eksporterów mogłaby szybko przekierować swoje dostawy do UE, co mogłoby spowodować zakłócenia na rynku.
Rola Polski i innych krajów regionu
Polska, wspólnie z Czechami, Litwą, Łotwą i Estonią, aktywnie działała na rzecz wprowadzenia ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Inicjatywa ta znalazła odzwierciedlenie w uchwale przyjętej przez Sejm RP 7 marca 2024 roku. Dokument dotyczył nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej. 20 marca br. wymienione wyżej państwa wystosowały do Komisji Europejskiej pismo. Był to apel m.in. o ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi na teren UE.
Szczegóły nowych przepisów
Rozporządzenie Rady UE wprowadza podwyższone cła na import zbóż, nasion oleistych i produktów pochodnych, a także wysłodków buraczanych w postaci granulek oraz suszonego grochu z Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Dotychczasowe stawki celne na te produkty były często zerowe lub bardzo niskie. Nowe regulacje mają na celu zapobieganie zakłóceniom na unijnym rynku poprzez podniesienie tych stawek.
Kontekst polityczny i gospodarczy
Unia Europejska od dawna nakłada sankcje na Rosję, szczególnie po jej inwazji na Ukrainę. Wprowadzenie nowych ceł jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Rozporządzenie ma na celu również zapobieżenie przekierowywaniu importu z Rosji przez Białoruś. Mogłoby się tak stać z uwagi na bliskie powiązania polityczne i gospodarcze między tymi krajami.
Wpływ nowych ceł na bezpieczeństwo żywnościowe
Nowe cła na produkty rolne z Rosji i Białorusi nie będą miały negatywnego wpływu na globalne bezpieczeństwo żywnościowe. KE przewiduje, że tranzyt tych produktów przez Unię Europejską do krajów trzecich pozostanie bez zmian. Dodatkowo, podwyższone cła mogą nawet zwiększyć dostępność tych produktów na rynkach pozaeuropejskich. Eksporterzy będą szukać alternatywnych rynków zbytu poza UE. Wzrost należności celnych przywozowych w Unii mógłby prowadzić do wywozu tych produktów do państw trzecich i zwiększyć dostępność dostaw.
Spójność z polityką UE
Wprowadzenie nowych ceł jest zgodne z długoterminowymi działaniami zewnętrznymi Unii Europejskiej. Mają one na celu ochronę jej rynku oraz wspieranie stabilności politycznej i gospodarczej w regionie.
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ROZPORZĄDZENIE RADY (UE) 2024/1652 z dnia 30 maja 2024 r.
- Wszystko
- Aktualności (773)
- Wiedza (327)
- Kalendarz (1308)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Health Days 2025 – hybrydowe spotkania b2b dla branży medycznej
Health Days 2025 to okazja do współpracy i wymiany wiedzy na temat nowoczesnych systemów opieki zdro…
ArtykułJak zapobiegać zatorom płatniczym
Zatory płatnicze w sektorze TSL to nieustanna walka z opóźnieniami w płatnościach
-
Artykuł
Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe
Forum było wyjątkową okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych
ArtykułInformacja na temat ograniczeń stosowanych przez Rosję
Polskie firmy informują o utrudnieniach tranzytu towarów importowanych z krajów trzecich
-
Artykuł
Jak zapobiegać zatorom płatniczym
Zatory płatnicze w sektorze TSL to nieustanna walka z opóźnieniami w płatnościach
ArtykułKierunki rozwoju e-commerce w Chińskiej Republice Ludowej
Niezależnie od tego, jaki produkt się eksportuje, w Chinach konkuruje się z całym światem
-
Wydarzenie
Health Days 2025 – hybrydowe spotkania b2b dla branży medycznej
Health Days 2025 to okazja do współpracy i wymiany wiedzy na temat nowoczesnych systemów opieki zdro…
WydarzenieFood Expo 2025
Food Expo 2025 dla polskich przedsiębiorców to okazja, by nawiązać współpracę z partnerami biznesowy…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.