21.02.2024
Warszawa i Pomorze w czołówce prestiżowego rankingu
W rankingu fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future 2024, publikowanym co roku przez brytyjski „Financial Times”, Warszawa zajęła 4. a Pomorze 5. miejsce.
Ranking fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future to jedno z najbardziej prestiżowych zestawień porównujących biznesowy potencjał kilkuset europejskich miast i regionów. Doświadczeni fachowcy pracujący w specjalistycznym dziale „Financial Times ”klasyfikując badane miasta, dzielą je według wielkości populacji na pięć grup – miasta główne, duże, średnie, małe i mikro, a regiony na 3 grupy – regiony duże, średnie oraz małe. Następnie w obszernych opracowaniach mierzą klimat i poprzedsiębiorczą strategię analizując m.in. potencjał gospodarczy, przyjazne nastawienie do biznesu, koszty inwestycyjne, kapitał ludzki czy styl życia mieszkańców.
Warszawa
Warszawa zajęła w rankingu 4. miejsce wśród europejskich miast przyszłości. Przed naszą stolicą znalazły się tylko Londyn, Amsterdam i Dublin. Za Warszawą uplasowały się takie metropolie jak Paryż, Berlin czy Madryt. Warszawa jako stolica Polski, ale też stolica całej Europy Środkowo – Wschodniej, jest miastem dysponującym największym w tym regionie parkiem nowoczesnych nieruchomości biurowych, jest świetnie skomunikowana z resztą Europy i świata. Równie ważną wartością dodaną są ludzie tutaj mieszkający, bardzo dobrze wykształceni, o wysokiej specjalizacji, ambitni i pracowici. Dodatkowym atutem jest wysoka jakość życia mieszkańców Warszawy, którą ułatwia świetnie rozwinięta infrastruktura miasta i aglomeracji.
Pomorze
Już w fDi Global Cities of the Future 2021/2022 zauważona i wyróżniona, na wysokim 2. miejscu, została Gdynia, a teraz fDi Intelligence European Cities and Regions of the Future 2024 nasze piękne Pomorze z Trójmiastem, na razie na piątej pozycji, w podkategorii średniej wielkości regionów, jako bardzo przyjazne miejsce dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pomorze znalazło się w zacnym towarzystwie takich regionów jak włoskiej Toskanii, szwajcarskiego kantonu Zurych, Irlandii Północnej czy regionu Murcji w Hiszpanii.
Warto wspomnieć, że również Gdańsk w innym rankingu – Komisji Europejskiej „Report on the quality of life in European cities, 2023”, został zauważony i znalazł się w pierwszej piątce europejskich miast najlepiej ocenionych pod względem zadowolenia mieszkańców z jakości i warunków życia oraz możliwości otrzymania wsparcia przez rodziny z dziećmi.
Wśród wielu czynników przyciągających zagraniczne inwestycje do tego regionu jest także kapitał ludzki – świetnie wykształcone kadry, również na licznych, lokalnych, wyższych uczelniach.
To właśnie w Gdańsku Intel – światowy gigant z Doliny Krzemowej stworzył dział badań i rozwoju (R&D), w którym projektowane są mikroprocesory. Centrum Badawczo-Rozwojowe jest jednym z największych spośród 23 laboratoriów zlokalizowanych w Europie i zatrudnia ponad 2500 pracowników.
Pomorze zatem mocno zapracowało na tak wysoką pozycję w tym prestiżowym rankingu. Już teraz wartość BIZ tego regionu osiągnęła poziom 7 mld USD, a liczba pracowników świadczących usługi dla biznesu przekroczyła 40 tysięcy.
Źródło: gdynia.pl
- Wszystko
- Aktualności (734)
- Wiedza (309)
- Kalendarz (1234)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Francja – szanse i bariery stojące przed lubuskimi przedsiębiorcami w kraju…
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaprasza lubuskich przedsiębiorców na kolejne bezpłatne s…
WydarzenieEgipski rynek spożywczy – jak skutecznie wprowadzić polskie produkty
Aktualne możliwości eksportowe, specyfika rynku i perspektywy współpracy handlowej z Egiptem
-
Artykuł
Dzień Uprzemysłowienia Afryki
Modernizacja infrastruktury jest niezbędna do rozwoju przemysłu na kontynencie
ArtykułCoraz więcej wyłudzeń w branży transportowej
Wyłudzenia środków za pomocą fałszywych e-maili to rosnące zagrożenie w branży transportowej
-
Wydarzenie
Francja – szanse i bariery stojące przed lubuskimi przedsiębiorcami w kraju…
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaprasza lubuskich przedsiębiorców na kolejne bezpłatne s…
WydarzenieEgipski rynek spożywczy – jak skutecznie wprowadzić polskie produkty
Aktualne możliwości eksportowe, specyfika rynku i perspektywy współpracy handlowej z Egiptem
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.