Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wzrost PKB Polski w II kwartale 2024 roku
Artykuł

Wzrost PKB Polski w II kwartale 2024 roku

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował wstępne dane dotyczące wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) za drugi kwartał 2024 roku. Z danych wynika, że polska gospodarka zanotowała wzrost na poziomie 3,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

rosnace stosy monet na tle ludzi z zakupami w centrum handlowym

Wzrost PKB za drugi kwartał to znacząca poprawa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy to PKB spadło o 0,6 proc..

Konsumpcja jako kluczowy czynnik wzrostu

Głównym motorem napędowym polskiej gospodarki jest konsumpcja z czynnikami ją wspierającymi takimi jak: luźna polityka fiskalna, wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz dobra kondycja rynku pracy. Szacuje się, że w całym 2024 roku polska gospodarka wzrośnie o około 3 proc., głównie dzięki sile konsumpcji indywidualnej, która może zbliżyć się do wzrostu na poziomie 5 proc. rok do roku.

Inwestycje i eksport

W drugim kwartale 2024 roku inwestycje w Polsce zanotowały wzrost na poziomie 2,7 proc., co stanowi poprawę w porównaniu do pierwszego kwartału, kiedy to inwestycje były niższe o 1,8 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem poprzedniego roku. Wzrost został osiągnięty pomimo spadków inwestycji w przedsiębiorstwach, które były wynikiem wysokiej bazy porównawczej z 2023 roku. Mimo to, cała akumulacja, obejmująca inwestycje oraz saldo zmiany zapasów, wykazała w drugim kwartale spadek o 4 proc..

Handel zagraniczny w drugim kwartale prezentował się znacznie lepiej niż w pierwszym. Eksport wzrósł o 3,4 proc. w porównaniu do 0,5 proc. w pierwszym kwartale. Import również zanotował znaczący wzrost – o 5,4 proc., podczas gdy w pierwszym kwartale odnotowano niewielki spadek na poziomie 0,1 proc.. Powyższe dane mogą świadczyć o pewnym ożywienie w handlu zagranicznym po słabszym początku roku.

Polska w czołówce wzrostu gospodarczego w UE

Tempo wzrostu Polski wyróżnia się na tle innych krajów Unii Europejskiej. Według  European Commission w I półroczu 2024 roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023, najszybciej rozwijały się:

  • Irlandia – wzrost na poziomie 4,3 proc.,
  • Cypr – wzrost PKB o około 3,8 proc.,
  • Hiszpania – wzrost PKB wyniósł 3,4 proc.,
  • Chorwacja – wzrost PKB o 3,2 proc.,
  • Dania – wzrost PKB 0 2,9 proc..

Perspektywy na rok 2025

Przyszłoroczne prognozy tempa wzrostu gospodarczego w Polsce oscylują koło 4 proc., pod warunkiem poprawy koniunktury w Europie Zachodniej. Poprawa sytuacji gospodarczej przede wszystkim u naszego sąsiada – Niemiec, mogłaby jeszcze wzmocnić pozytywne perspektywy dla naszego kraju. W pierwszym półroczu 2024 roku Niemcy odnotowały bardzo umiarkowany wzrost PKB, który wyniósł około 0,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Na chwilę obecną jest to jedno z najniższych temp wzrostu wśród krajów Unii Europejskiej.

Źródło:

Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Krajowa Izba Gospodarcza (KIG)

European Commission

  • Wszystko
  • Aktualności (771)
  • Wiedza (324)
  • Kalendarz (1303)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.