Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Wzrost zielonego eksportu Polski
Artykuł

Wzrost zielonego eksportu Polski

Po trudnym okresie spadku w latach 2020-2021, polski eksport produktów związanych z zieloną gospodarką odbił się i osiągnął rekordowe wyniki. W 2022 roku udział Polski w światowym eksporcie produktów związanych z ochroną środowiska i klimatu wzrósł do 1,9 proc. Odpowiadało to wartości 35 miliardów USD. W 2023 roku wartość ta wzrosła o kolejne 2 miliardy USD, czyli o 6 proc. Polska kontynuuje rozwój w tym sektorze, chociaż tempo wzrostu było wolniejsze niż w Unii Europejskiej, gdzie wzrost wyniósł 10 proc., ale szybsze niż w Chinach.

Wizualizacja energii odnawialnej

Wzrost eksportu produktów do niskoemisyjnej produkcji energii

Polska odnotowała wzrost w eksporcie produktów używanych do niskoemisyjnego wytwarzania energii. W 2022 roku udział tych produktów w globalnym eksporcie wyniósł 1,6 proc., co przekłada się na 3,3 miliarda USD. W 2023 roku wywóz tych urządzeń wzrósł o 7,6 proc. do 3,6 miliarda USD. Chociaż wzrost ten był wolniejszy niż w Unii Europejskiej, to jednak szybszy niż w Chinach czy USA.

Kluczowe produkty eksportowe

W zakresie eksportu urządzeń do niskoemisyjnej generacji energii, Polska wyróżnia się szczególnie trzema produktami: wełną izolacyjną, akumulatorami kwasowo-ołowiowymi oraz turbinami gazowymi, których moc nie przekracza 5 tysięcy kW. W Unii Europejskiej najważniejszymi produktami eksportowymi w tym sektorze są części do turbin gazowych, panele fotowoltaiczne oraz wymienniki ciepła.

Dominacja Chin i wyzwania dla UE

Chiny są światowym liderem w eksporcie produktów związanych z ochroną środowiska i klimatu. Udział Państwa Środka wyniósł w 2022 roku 23 proc. Udział UE wyniósł 17 proc., a USA – 8 proc. Jeszcze większa przewaga Chin widoczna jest w sektorze urządzeń do niskoemisyjnego wytwarzania energii, gdzie ich udział wyniósł 31 proc., podczas gdy UE miała niespełna 10 proc., a USA 9 proc. Import tych urządzeń z Chin do UE, w szczególności paneli fotowoltaicznych, stanowi 64 proc. całkowitego importu UE w tym sektorze.

Konieczność integracji polityki klimatycznej i przemysłowej

Ogromna dysproporcja w handlu z Chinami podkreśla konieczność integracji polityki klimatycznej z polityką przemysłową w UE. Zwiększenie zależności od Chin w łańcuchach dostaw, zwłaszcza surowców krytycznych, stawia przed UE nowe wyzwania w kontekście rozwoju zielonej gospodarki.

Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy, Numer 27/2024.

  • Wszystko
  • Aktualności (653)
  • Wiedza (280)
  • Kalendarz (1069)
  • Centrum Wsparcia (323)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.