Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Aktualności > Zmiany w regulacjach UE dotyczących produkcji baterii
Artykuł

Zmiany w regulacjach UE dotyczących produkcji baterii

Komisja Europejska pracuje nad nowymi regulacjami. Chodzi o 40 aktów wykonawczych do rozporządzenia 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji CO2 podczas produkcji baterii.

Przemysłowe akumulatory wysokoprądowe litowo-jonowe

Obliczanie śladu węglowego

Proces konsultacji metodologii obliczania śladu węglowego wyprodukowanych baterii zakończył się w maju 2024 r. Jest on kluczowy dla przyszłości polskiego przemysłu bateryjnego. Wiele podmiotów postulowało do Komisji Europejskiej o rezygnację z offsetowania emisji poprzez gwarancje pochodzenia.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla, znana także jako offset węglowy, z ang. „carbon offset”, oznacza ograniczanie lub usuwanie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych z atmosfery, mające na celu zrównoważenie wytworzonego śladu węglowego. Proces ten obejmuje inwestowanie w projekty ekologiczne, wspierające redukcję lub pochłanianie gazów, na przykład poprzez zalesianie obszarów.

Zamiast tego ślad węglowy miałby być obliczany na podstawie intensywności emisji produkcji energii elektrycznej w kraju, w którym jest zlokalizowana fabryka. Jeśli te głosy zostaną uwzględnione, polskie firmy mogą mieć problem z dostosowaniem się do nowych przepisów.

Problem ze śladem węglowym w Polsce

Ślad węglowy energii elektrycznej w Polsce jest najwyższy ze wszystkich krajów UE. W 2023 r. wyniósł przeciętnie 660 g CO2e/kWh. Średni ślad węglowy produkcji na 1 kWh baterii w Polsce wynosi około 40 kg CO2e/kWh. Dla porównania, we Francji to tylko 3,5 kg CO2e/kWh.

Przyjęcie nowych przepisów bez możliwości offsetowania emisji sprawiłoby, że polskie baterie nie spełniałyby nowych norm unijnych. Wpłynęłoby to na konkurencyjność polskiego sektora i postawiło polskie przedsiębiorstwa bateryjne w trudnej sytuacji. To niezwykle istotne, ponieważ Polska jest drugim największym producentem baterii na świecie i pierwszym w Europie. Odpowiadamy za 6% produkcji globalnej.

Przyszłość sektora bateryjnego

Rynek baterii w Polsce ma nieustannie duży potencjał. Wartość eksportu baterii w I kwartale 2024 r. przekroczyła 12 mld PLN. Prognozy amerykańskiej McKinsey&Company wskazują na pięciokrotny globalny wzrost rocznych przychodów sektora baterii litowo-jonowych do 2030 roku, tj. do 400 mld USD (w 2022 roku było to 85 mld USD). Europa mogłaby wygenerować około 30% przychodów z tego rynku.

Źródła:

  • Polski Instytut Ekonomiczny, Tygodnik Gospodarczy, nr 32/2024,
  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1542 z dnia 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii,
  • Fundacja Climate Strategies Poland,
  • McKinsey&Company – ,,Battery 2030: Resilient, sustainable, and circular”.
  • Wszystko
  • Aktualności (753)
  • Wiedza (318)
  • Kalendarz (1272)
  • Centrum Wsparcia (324)
Wyszukiwanie zaawansowane

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.