Akredytywa dokumentowa
Potrzeba
Rozważasz możliwość lub rozpocząłeś już transakcję z nowym kontrahentem i szukasz zabezpieczenia przed ryzykiem transakcji handlowych? Poszukujesz bezpiecznej formy płatności i ułatwień w uzyskaniu kredytu przez eksportera bez względu na wypłacalność kupującego? Chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia spornych interpretacji? Akredytywa dokumentowa pomoże Ci zniwelować istniejące zagrożenia.
Korzyści
Akredytywa ogranicza ryzyko transakcji dla importera i eksportera, opierając finansowanie eksportu o standing finansowy banku importera, nie obciążając bilansu eksportera. Dzięki niej w krótkim terminie otrzymasz środki bezpośrednio z BGK oraz zminimalizujesz ryzyko niezapłacenia zobowiązań przez kontrahenta. Otwarcie akredytywy stanowi nieodwołalne zobowiązanie banku do zapłaty za dokumenty potwierdzające eksport towarów.
BGK oferuje możliwość:
- potwierdzenia istniejącej akredytywy,
- udzielenia finansowania importerowi na podstawie akredytywy dokumentowej w formie dyskontowania akredytywy lub postfinansowania akredytywy,
- otwarcia akredytywy na zlecenie polskiego przedsiębiorstwa.
Realizacja
Aby sprawdzić możliwość skorzystania z akredytywy dokumentowej, skontaktuj się z BGK i prześlij informacje na temat transakcji, takie jak:
- kwota,
- waluta,
- przedmiot eksportu,
- kraj eksportu.
Pamiętaj jednak, że procedurę otwarcia akredytywy rozpoczyna importer i to właśnie on musi wykazać się zdolnością do spłaty swojego zobowiązania i zdolnością kredytową.
Akredytywa to instrument wykorzystywany do rozliczania kontraktów handlowych międzynarodowych i krajowych. Z akredytywą mamy do czynienia, gdy bank importera zobowiązuje się (bez możliwości odwołania), że zapłaci eksporterowi, gdy ten zaprezentuje ściśle zgodne z ustalonymi warunkami dokumenty.
BGK może:
- potwierdzić akredytywę – BGK bierze na siebie dodatkowe zobowiązanie do zapłaty, sprawdza dokumenty przed ich przekazaniem do banku otwierającego akredytywę i na ich podstawie podejmuje samodzielnie decyzję o wypłacie z akredytywy, bez prawa regresu do eksportera;
- udzielić finansowania importerowi na podstawie akredytywy dokumentowej w formie:
- dyskontowania akredytywy – dyskonto może być dokonywane tylko w przypadku akredytyw z odroczonym terminem płatności,
- postfinansowania akredytywy, które dotyczy akredytyw potwierdzonych i niepotwierdzonych, zarówno płatnych a vista (od razu, bez odroczonego terminu płatności, at sight), jak i z odroczonym terminem płatności;
- wystąpić jako bank otwierający akredytywę na zlecenie polskiego przedsiębiorstwa;
- otworzyć/potwierdzić akredytywę StandBy.
Akredytywa może być obsłużona w ramach Rządowego Programu Finansowe Wspieranie Eksportu jak i działalności własnej BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK)
- Tel.: 801 598 888
- E-mail: bgk@bgk.pl
Tymczasowa siedziba oraz adres do korespondencji:
Bud. VARSO 2 ul. Chmielna 73, 00-801 Warszawa