Eliminacja barier w dostępie do rynków poza UE
02.09.2022
Potrzeba
Możesz uzyskać wsparcie w zakresie eliminacji lub przynajmniej obniżenia uciążliwości barier, na jakie napotykasz w dostępie do rynków pozaunijnych (w imporcie lub eksporcie).
Mogą to być np. uciążliwe i dyskryminacyjne przepisy techniczne, procedury oceny zgodności, certyfikaty, wymogi dotyczące znakowania, etykietowania, zakazy i ograniczenia, licencjonowanie itp.
Korzyści
Eliminacja barier w handlu to otwarcie rynków zbytu dla Twojej produkcji i eksportu, a także importu towarów z krajów pozaunijnych, które stosują administracyjne lub regulacyjne ograniczenia w handlu.
Realizacja
Możesz złożyć skargę na pojawienie się bariery w handlu i inwestycjach bezpośrednio do Komisji Europejskiej: https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/contact-form?type=COMPL_MA
W przypadku skorzystania z takiej możliwości, prosimy o przekazanie takiej informacji także do Ministerstwa Rozwoju i Technologii na adres: Grzegorz.Sinacki@mrit.gov.pl
Zgłoszone przez Ciebie bariery w dostępie do rynków pozunijnych będą przeanalizowane przez MRiT, a następnie zostaną podjęte działania w celu ich neutralizacji. Problemy te podejmujemy dwutorowo: bilateralnie z krajami, których te bariery dotyczą, oraz poprzez forum Unii Europejskiej. W ten proces zaangażowana jest Komisja Europejska, która interweniuje w sprawie najistotniejszych dla nas barier w relacjach z danymi krajami i na forach międzynarodowych.
Wszystkie zidentyfikowane bariery, zarówno na rynku UE, jak i rynkach pozaunijnych, są zaimplementowane do platformy Export Intelligence. Platforma umożliwia generowanie raportów dotyczących tego typu barier dla poszczególnych krajów lub branż.
Raporty są cyklicznie aktualizowane w oparciu o najnowsze dostępne dane.
Zachęcamy także do skorzystania z unijnego portalu Access2Market.
Access2Markets to kompleksowy portal UE, umożliwiający szybkie uzyskanie w jednym miejscu informacji o warunkach handlu dotyczących eksportu do ponad 130 rynków zagranicznych, importu do Unii Europejskiej, jak również handlu między krajami UE. Ułatwia oszacowanie możliwości eksportowych i szans wejścia na zagraniczne rynki zbytu. Szczególnie przydatny w ekspansji eksportowej dla MŚP, w tym tych rozpoczynających dopiero działalność eksportową.
Ta unijna internetowa baza danych, oprócz wykazu barier w handlu, inwestycjach i usługach, umożliwia składanie skarg na te bariery. Zawiera także praktyczne informacje dotyczące m.in. taryf i procedur celnych, podatków, reguł pochodzenia – narzędzie ROSA dla potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towaru, wymagań dotyczących formalności i procedur importowych, preferencyjnych umów handlowych UE-kraje trzecie, zamówień publicznych (Access2Procurement), jak również statystyk handlowych. Oprócz informacji dot. towarów baza zawiera również dane dot. usług i inwestycji. Jest prowadzona także w języku polskim.
Zachęcamy do zapoznania się broszurą informacyjna na temat tej bazy!
Opiekun / koordynator projektu
Grzegorz Sinacki
- E-mail: Grzegorz.Sinacki@mrit.gov.pl
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)
- Tel.: +48 222 500 123
- E-mail: kancelaria@mrpit.gov.pl