Obniżenie kosztów importu zaopatrzeniowego
02.09.2022
Potrzeba
Możesz ubiegać się o zawieszenie poboru ceł albo ustanowienie unijnych kontyngentów taryfowych (z niższym albo zerowym cłem) w imporcie komponentów i surowców z krajów pozaunijnych.
Korzyści
Obniżając koszty importu zaopatrzeniowego do dalszej produkcji, możesz podnieść konkurencyjność swoich produktów w Polsce i na rynkach światowych.
Pierwszy warunek – chodzi o komponenty i surowce do dalszej produkcji, a nie o wyroby gotowe.
Drugi warunek – brak produkcji na obszarze UE. Wtedy możesz ubiegać się o zawieszenie ceł.
Jeżeli produkcja co prawda istnieje, ale w niewystrajającej ilości lub jakości – możesz się ubiegać o ustanowienie kontyngentu taryfowego. Taki kontyngent taryfowy jest ustanawiany do wysokości różnicy pomiędzy popytem i podażą na rynku UE.
Różnica pomiędzy zawieszeniem ceł, a kontyngentem taryfowym – import w ramach zawieszenia ceł jest bezlimitowy (do upływu terminu, na który zawieszenie jest ustanowione), natomiast w ramach kontyngentu taryfowego – importujemy po niższym cle tylko do wyczerpania limitu, na który kontyngent został ustanowiony (lub upłynął termin, na który taki kontyngent został ustanowiony). Potem mają zastosowanie cła z Taryfy celnej UE.
Trzeci warunek – wartość importu musi być znaczna, tak aby spełniony był wymóg progu 15 000 EURO niezapłaconego cła w skali roku (jeśli tyle nie importujesz, możesz poszukać współwnioskodawców i złożyć wniosek razem).
Czwarty warunek – brak innych preferencji celnych w imporcie (np. w ramach Generalnego Systemu Preferencji tzw. GSP lub umowy handlowe).
Realizacja
Ministerstwo Rozwoju i Technologii dwa razy do roku przyjmuje wnioski polskich przedsiębiorców – do 30 czerwca i 31 grudnia.
Prace nad wnioskami w ramach poszczególnych rund trwają ok. 1 roku, ale same środki są ustanawiane, co do zasady, na okres 5 lat, a w przypadku kontyngentu na 1 rok z możliwością dalszego przedłużenia. Cały proces jest finalizowany na poziomie UE.
W ramach tego procesu istnieje także możliwość złożenia sprzeciwu. Jeżeli inne państwo członkowskie UE złoży wnioski dotyczące komponentów, czy surowców, które w Polsce produkujemy, to polscy przedsiębiorcy mogą zgłosić sprzeciw. Wówczas takie zawieszenie, czy kontyngent nie wchodzą w życie.
Cały proces można streścić w 5 krokach.
- Krok 1. Zastanowić się, czy wykorzystujesz lub chcesz wykorzystywać komponenty spoza UE.
- Krok 2. Sprawdzić, czy te komponenty są objęte cłami.
- Krok 3. Jeżeli tak, to czy istnieje produkcja w UE.
- Krok 4. Jeżeli nie, to możesz złożyć wniosek o zawieszenie ceł. Jeżeli produkcja istnieje, to czy jest ona jest wystarczająca, bo jeżeli nie, to możesz złożyć wniosek o kontyngent taryfowy.
- Krok 5. Śledzić wnioski innych państw UE, czy nie dotyczą one surowców i komponentów, które sam produkujesz, bo jeśli tak – to możesz złożyć sprzeciw.
Pod poniższym linkiem znajdziesz listy towarów objętych zawieszeniami ceł i kontyngentami taryfowymi, wzory wniosków i sprzeciwów, a także wnioski wszystkich państw członkowskich UE rozpatrywane w ramach aktualnie trwającej rundy.
Dane Kontaktowe
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)
- Tel.: +48 222 500 123
- E-mail: kancelaria@mrpit.gov.pl