Przeciwdziałanie nieuczciwemu importowi
02.09.2022
Potrzeba
Możesz uzyskać wsparcie w ochronie swojej produkcji przed nieuczciwym importem ze strony dostawców z krajów poazunijnych (dumpingowanym lub subsydiowanym).
Korzyści
Uzyskując ochronę przed nieuczciwym importem, zapewniasz sobie równe warunki konkurencji i rozwoju, a także eksportu.
Jeżeli import jest nieuczciwy i występuje szkoda materialna po stronie producentów unijnych, w tym polskich, będąca następstwem tego dumpingu (lub subsydiowania), istnieje możliwość doprowadzenia do ustanowienia ceł antydumpingowych lub innych środków zaradczych.
Realizacja
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspiera polskich przedsiębiorców w walce z nieuczciwym importem, a także dąży do wszczęcia stosownego postępowania przez Komisję Europejską i nałożenia odpowiednich środków.
Wymagany jest w takim przypadku wniosek producentów UE lub zrzeszeń ich reprezentujących, złożony do Komisji Europejskiej (wniosek musi reprezentować min. 25% całkowitej produkcji UE danego towaru).
Cały proces jest finalizowany na poziomie UE. Po złożeniu stosownego wniosku, Komisja Europejska wszczyna postępowanie sprawdzające.
W toku postępowania Komisja Europejska gromadzi dane umożliwiające weryfikację spełnienia prawnych przesłanek nałożenia środków ochronnych (postępowanie antydumpingowe trwa maksymalnie 14 miesięcy, a antysubsydyjne – 12 miesięcy). Jest też możliwość nałożenia wcześniej, w określonych okolicznościach, tzw. środków tymczasowych.
Dane Kontaktowe
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)
- Tel.: +48 222 500 123
- E-mail: kancelaria@mrpit.gov.pl