Umowy o wolnym handlu
02.09.2022
Potrzeba
Możesz zgłosić swoje oczekiwania lub postulaty dotyczące negocjacji umów o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską z krajami pozaunijnymi.
MRiT identyfikuje i zabiega na forum UE o uwzględnienie interesów polskich przedsiębiorców w ramach negocjacji preferencyjnych umów handlowych w zakresie zarówno towarów, jak i usług (interesy ofensywne – chcemy sprzedawać i defensywne – bronimy rynku przed nadmiernym otwarciem).
Korzyści
Wg szacunków Komisji Europejskiej korzyści, jakie odnoszą polscy eksporterzy z tytułu eksportu w ramach wszystkich unijnych umów o wolnym handlu, wynoszą prawie 500 mln euro rocznie. Przy czym są to tylko korzyści płynące z bezpośredniego eksportu – należy mieć także na uwadze, że duża część polskiego eksportu to części i komponenty wykorzystywane w produkcji eksportowej innych krajów unijnych, np. Niemiec, które zwiększając swój eksport w ramach umów o wolnym handlu, zwiększają równocześnie import komponentów do swojej produkcji, także z Polski.
Realizacja
MRiT prowadzi działania mające na celu odpowiednie zabezpieczenie interesu polskich przedsiębiorców w umowach o wolnym handlu zawieranych przez Unię Europejską z krajami pozaunijnymi, zapewniając dostęp do rynków eksportowych poprzez m.in redukcję ceł, barier pozataryfowych, ułatwienia w prowadzeniu biznesu. UE jest już stroną ponad 40 umów o wolnym handlu z ponad 70 krajami pozaunijnymi. Obecnie trwają negocjacje o zawarciu umów handlowych m.in. z Australią, Nową Zelandią, krajami ASEAN (poza Wietnamem, który ma taką umowę z UE) oraz Indiami.
Cały proces jest finalizowany na poziomie UE.
Zachęcamy także do skorzystania z unijnego portalu Access2Market.
Access2Markets to kompleksowy portal UE, umożliwiający szybkie uzyskanie, w jednym miejscu, informacji o warunkach handlu dotyczących eksportu do ponad 130 rynków zagranicznych, importu do Unii Europejskiej, jak również handlu między krajami UE. Ułatwia oszacowania możliwości eksportowych i szans wejścia na zagraniczne rynki zbytu. Szczególnie przydatna w ekspansji eksportowej dla MŚP, w tym tych rozpoczynających dopiero działalność eksportową.
Ta unijna internetowa baza danych, oprócz informacji na temat wszystkich umów o wolnym handlu zawartych przez Unię Europejską, zawiera także wykaz barier w handlu, inwestycjach i usługach w krajach pozaunijnych. Umożliwia składanie skarg na te bariery. Zawiera także praktyczne informacje dotyczące m.in. taryf i procedur celnych, podatków, reguł pochodzenia – narzędzie ROSA dla potwierdzenia preferencyjnego pochodzenia towaru, wymagań dotyczących formalności i procedur importowych, zamówień publicznych (Access2Procurement), jak również statystyk handlowych. Jest prowadzona także w języku polskim.
Zachęcamy do zapoznania się broszurą informacyjna na temat tej bazy!
Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT)
- Tel.: +48 222 500 123
- E-mail: kancelaria@mrpit.gov.pl