Australia
-
Stolica
Canberra (Canberra)
-
Waluta
dolar australijski (AUD)
-
Strefa czasowa
UTC+10, piątek 22 listopada 2024, 04:17
-
Język urzędowy
angielski
Ogólna charakterystyka
Rynek Australii jest zamożny i zaawansowany technologicznie. Rząd australijski kładzie duży nacisk na innowacyjność gospodarki oraz inwestycje w badania i rozwój. Chociaż przemysł wydobywczy jest kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, to gospodarka jest zdywersyfikowana, a dużą rolę pełni sektor usług. Największy udział w tworzeniu PKB Australii mają usługi finansowe i ubezpieczeniowe, budownictwo, przemysł wytwórczy, górnictwo oraz handel. Australia i Unia Europejska rozwijają współpracę gospodarczą, czego dowodem są negocjacje Umowy wolnego handlu. Polska i Australia wykazują coraz większą aktywność we wzajemnych relacjach gospodarczych, co pozytywnie wpływa na rozpoznawalność polskich produktów.
Rynek australijski jest generalnie otwarty i konkurencyjny, nie licząc znaczących ograniczeń taryfowych i pozataryfowych w eksporcie wielu towarów rolnych. Czynnikami utrudniającymi dostęp do lokalnego rynku dla polskich firm są m.in.: odległość geograficzna, ograniczony dostęp do bezpośrednich odbiorców z uwagi na częstą praktykę importerów utrzymywania relacji biznesowych i dostaw wyłącznie za pośrednictwem zamorskich agentów, słabo rozwinięta, ze względu na rozmiar kraju, wewnętrzna sieć infrastrukturalna, skupienie ludności w kilku znacznie od siebie oddalonych największych aglomeracjach miejskich, federalna struktura państwa i administracji z często odrębnymi dla poszczególnych stanów regulacjami administracyjnymi i gospodarczymi, restrykcyjne procedury i przepisy wizowe, graniczne i fitosanitarne.
Z drugiej strony czynnikami ułatwiającymi dostęp do rynku Australii jest coraz większa i pozytywna rozpoznawalność Polski i polskich produktów w tym kraju, przynależność Polski do jednolitych struktur gospodarczych UE, podobna polityka pro-biznesowa i ochrony środowiska Polski i Australii oraz coraz większa aktywność polityczno-gospodarcza we wzajemnych relacjach.
W polskim eksporcie do Australii dominują wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby ceramiczne, przemysłu chemicznego i artykuły rolno-spożywcze. Wśród sektorów perspektywicznych identyfikujemy dodatkowo: maszyny, urządzenia i usługi górnicze, urządzenia, sprzęt i usługi dla branży energetycznej (podobna struktura źródeł energetycznych i polityka energetyczna w Polsce i Australii). Duże szanse mają także materiały budowlane i wykończeniowe, jachty, kosmetyki, sprzęt medyczny oraz sektor IT/ICT i fintech.
Informacje dla podróżujących na portalu MSZ
Informacje w Informatorze Ekonomicznym na portalu gov.pl
Informacje gospodarcze
Liczba ludności (2022)
Produkt krajowy brutto [USD, ceny bieżące]
Pozycja w rankingu Doing Business (2020)
Wskaźniki dobrego rządzenia (2022)
Wartość eksportu towarów z Polski [EUR]
Udział w całości eksportu towarów z Polski
Wartość eksportu usług z Polski [mln EUR]
Udział w całości eksportu usług z Polski
Pliki do pobrania
Charakterystyka rynku
Raport przygotowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu
AUS-Rynki-Zagraniczne-2.pdf
PDF (384,28KB)
Informacje podatkowe
Raport przygotowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu
AUSTRALIA_podatki.pdf
PDF (309,91KB)
Przewodnik po rynku
Opracowanie przygotowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu
Australia-przewodnik-po-rynku_PAIH.pdf
PDF (12,18MB)
Raport gospodarczy
Analiza przygotowana przez PKO Bank Polski
Australia_Analiza_Miedzynarodowa_2020_08_PKO-BP.pdf
PDF (346,56KB)
Przydatne linki
Portal „Invest Australia” przeznaczony dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w Australia (w języku angielskim)
Spis treściTable of contents
Treści powiązane
- Wszystko
- Aktualności (1)
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.