Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > FAQ
Temat

FAQ

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące rozpoczęcia, prowadzenia i wsparcia w zakresie eksportu.

Prowadzę działalność handlową na terenie Polski. Chciałbym zacząć współpracę z partnerami działającymi na terenie Unii. Od czego zacząć?

Przeprowadź ocenę swojego potencjału importowego. Skorzystaj z formularza przygotowanego przez PAIH, który pomoże Ci sprawdzić, czy Twoja firma jest gotowa do rozpoczęcia eksportu.

Zapoznaj się z naszym Przewodnikiem eksportera

Prowadzę działalność na terenie Polski. Chciałbym rozszerzyć ją na inne kraje unijne. Jakie mam możliwości?

Masz cztery możliwości, żeby świadczyć usługi lub sprzedawać towary w innych państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Możesz:

  1. sprzedawać towary klientom na wspólnym rynku w ramach swobody przepływu towarów, mając firmę zarejestrowaną w Polsce
  2. świadczyć usługi transgranicznie, jeśli prowadzisz działalność usługową w Polsce, bez potrzeby rejestracji działalności gospodarczej ani filii lub oddziału
  3. przenieść firmę i zarejestrować nową działalność gospodarczą w innym państwie Unii Europejskiej
  4. założyć w innym państwie oddział lub przedstawicielstwo istniejącego już w Polsce przedsiębiorstwa.

Mam firmę na terenie Polski, chciałbym prowadzić działalność w innych krajach europejskich. Jaka forma spółki będzie najkorzystniejsza?

Możesz rozważyć założenie spółki europejskiej. Spółka europejska – znana również jako SE (z łac. Societas Europaea) – to rodzaj spółki akcyjnej, która umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej w różnych krajach europejskich na podstawie jednego zbioru przepisów. Informacje o tym, jak założyć taką spółkę znajdziesz na oficjalnej stronie Unii Europejskiej

Potrzebuję informacji na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej w konkretnym państwie członkowskim. Gdzie ich szukać?

Podstawowe informacje znajdziesz w punktach kontaktowychUzyskasz tam informacje o przepisach i formalnościach obowiązujących w danym kraju Unii Europejskiej (w języku lokalnym i angielskim) i otrzymasz wsparcie w zakresie formalności związanych z realizacją określonych procedur.

Jakie wymagania muszą spełniać towary wprowadzane na rynek Unii Europejskiej?

Towary wprowadzane do obrotu na terenie UE muszą spełniać określone wymagania. Informacje na ten temat znajdziesz w Serwisie informacyjno-usługowym dla przedsiębiorcy

Czy reguły Incoterms obowiązują na terenie UE?

Incoterms, czyli zbiór regulacji określających warunki wymiany handlowej między sprzedawcą i kupującym (eksporterem i importerem) można stosować zarówno w handlu międzynarodowym na terenie Unii, jak i poza nią. Warto jednak zaznaczyć, że regulacje te nie są obowiązkowe. Mają na celu ograniczenie nieporozumień pomiędzy dostawcami i odbiorcami towarów w związku z występowaniem różnic dotyczących praktyk i zasad handlu w ich krajach. Formuły INCOTERMS były nowelizowane kilkukrotnie – najnowsza wersja powstała w 2020 roku.

Na czym polega swobodny przepływ towarów w UE?

Swobodny przepływ towarów na terenie UE to jedna ze swobód wewnętrznego rynku unijnego osiągnięta pierwotnie dzięki zniesieniu ceł, ograniczeń ilościowych w handlu oraz zakazowi środków równoważnych, a także ustanowieniu wspólnej zewnętrznej taryfy celnej w Unii. Kolejnym krokiem było wprowadzenie zasady wzajemnego uznawania, zniesienia barier fizycznych i technicznych oraz wspieranie normalizacji. Większość środków, umożliwiających dalsze urzeczywistnianie rynku wewnętrznego, już wdrożono. Jednak w obliczu wyzwań wynikających z postępu technologicznego konieczne są kolejne istotne reformy.

Więcej o swobodnym przepływie towarów

Na czym polega swobodny przepływ kapitału w UE?

Swobodny przepływ kapitału to kolejna ze swobód jednolitego rynku UE, która zakazuje wszelkich ograniczeń przepływu kapitału pomiędzy Państwami Członkowskimi, ale także pomiędzy Państwami Członkowskimi a innymi państwami.

Więcej o swobodnym przepływie kapitału

Na czym polega swobodny przepływ osób w UE?

To swoboda, która obywatelowi państwa członkowskiego daje prawo do przemieszczania się, osiedlania się lub zatrudnienia w innym państwie członkowskim.

Więcej o swobodnym przepływie osób

Co to znaczy, że na terenie UE jest swoboda przedsiębiorczości?

Swoboda przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej obywatelom jednego państwa członkowskiego na terenie innego, mogąc jednocześnie pozostawać na terenie swojego kraju.

Więcej o swobodzie przedsiębiorczości i świadczenia usług

Jakie polskie instytucje udzielają wsparcia w zakresie eksportu?

Na każdym etapie planowania czy też prowadzenia działań eksportowych możesz zwrócić się do poniższych instytucji, które służą wsparciem w postaci doradztwa, szkoleń czy finansowania.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Krajowa Izba Gospodarcza

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości

Polski Fundusz Rozwoju

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Regionalne Centra Obsługi Inwestorów i Eksporterów

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.