18.06.2024
Amerykańskie inwestycje w Polsce
Z tegorocznych badań przeprowadzonych przez CBOS, w których zapytał Polaków m.in. o to jakie narody cenią największą sympatią wynika, że najwięcej głosów (65%) otrzymali Amerykanie.
Jest to również potwierdzenie badania przeprowadzonego w 23 krajach świata przez Pew Research Center, z którego wynika, że Polska jest najbardziej proamerykańskim państwem na świecie. Aż 93 procent mieszkańców naszego kraju pozytywnie wypowiada się o USA. Ciekawostką jest, że odsetek ten jest wyższy niż pozytywna opinia mieszkańców samych Stanów Zjednoczonych.
Kilka danych o USA
Stany Zjednoczone Ameryki są czwartym największym państwem na świecie. Powierzchnia kraju wynosi 9 826 630 km2 i jest podzielony na 50 stanów oraz 14 terytoriów zależnych o różnym statusie. Stolicą jest Waszyngton, miasto będące także centrum politycznym i administracyjnym kraju.
Wg The World Bank w roku 2022 liczba ludności USA to ponad 333,287 mln.
PKB Stanów Zjednoczonych w 2022 wyniosło 25,44 bln USD i było to najwyższe PKB spośród wszystkich krajów świata, co trwa nieprzerwanie od roku 1900. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to ponad 76,329 USD.
Więcej informacji na temat USA (gospodarki i wymiany handlowej) tutaj
Amerykańskie inwestycje
Polacy mający tak pozytywny stosunek do Amerykanów, również z tego powodu bardzo dobrze widzą i przyjmują amerykańskie inwestycje.
A dla amerykańskich firm, jednym z kryteriów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych są także pozytywne wzajemne relacje danego kraju z administracją federalną. Kapitał amerykański poza granicami USA najchętniej inwestuje w działalności usługowe i tzw. centra usług wspólnych.
Amerykańskie inwestycje w Polsce
W przypadku naszego kraju, od roku 1999, czyli od przystąpienia Polski do NATO, wzajemne relacje ze Stanami Zjednoczonymi nieprzerwanie pozostają na bardzo dobrym, wysokim poziomie. Amerykańscy inwestorzy zdecydowanie doceniają kreatywność Polaków i polskich firm i tym chętniej inwestują w kraju nad Wisłą. Ich inwestycje w Polsce mają jednak niestandardową strukturę – poza usługami, prawie w połowie dotyczą produkcji. Niebagatelne znaczenie takich decyzji ma zapewne centralne położenie Polski w Europie i rozbudowa infrastruktury transportowej w naszym kraju po wstąpieniu do UE w 2004 roku.
Dynamika napływu kapitału amerykańskiego w latach 2010-2021 była niemal 50% wyższa od wszystkich innych BIZ w Polsce ogółem. Ponad połowa inwestycji znajduje się w województwie mazowieckim. Kolejnymi atrakcyjnymi lokalizacjami są te w województwie dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim, pomorskim, ale także w Małopolsce i na podkarpaciu.
Wg raportu SGH we współpracy z Amerykańską Izbą Handlową (AmCham), wartość inwestycji amerykańskiego kapitału na koniec 2021 roku wynosiła 26,1 mld USD. To pierwsza pozycja wśród krajów spoza UE i druga globalnie po kapitale niemieckim. W naszym kraju swoją działalność prowadzi ponad 1600 firm z kapitałem amerykańskim.
Gigant z Doliny Krzemowej również zainwestuje kolejne amerykańskie dolary w Polsce. Inwestycja Intela, sformalizowana przy udziale PAIH, jest największą BIZ w 2023 roku i największą w dotychczasowej historii Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych w Polsce. Wartość projektu szacowana jest na 4,6 mld USD. W Miękini oraz Środzie Śląskiej koło Wrocławia Intel wybuduje zakłady integracji i testowania półprzewodników tworząc tym samym ponad 2 tysiące nowych miejsc pracy. Polska dzięki tej inwestycji stanie się częścią najważniejszego obecnie sektora gospodarki, jakim są półprzewodniki.
Firma Intel posiada już w Gdańsku dział badań i rozwoju (R&D), w którym projektowane są mikroprocesory. Centrum R&D jest jednym z największych spośród 23 laboratoriów zlokalizowanych w Europie i zatrudnia ponad 4500 pracowników.
Visa, jeden z amerykańskich światowych liderów płatności cyfrowych, również z udziałem PAIH, podjęła decyzję nowej inwestycji na naszym rynku. Visa otworzy w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Projekt będzie pierwszym tego rodzaju projektem w Europie Środkowo-Wschodniej i piątym w globalnym znaczeniu strategicznym. W ciągu najbliższych kilku lat w hubie znajdzie pracę 1500 specjalistów z obszaru technologii.
Największe amerykańskie inwestycje w Polsce
Giorgi Global Holdings, do którego należy Grupa CANPACK – globalny producent aluminiowych puszek napojowych, opakowań dla przemysłu spożywczego oraz szklanych butelek i metalowych zamknięć koronowych. Firma posiada trzy fabryki w Polsce: w Krakowie, który jest także siedzibą spółki, w Bydgoszczy i Brzesku. Zatrudnia prawie 8 tysięcy osób.
Korporacja Raytheon Technologies Corp., firma obecna w Polsce już kilkadziesiąt lat. Projektuje, uczestniczy w pracach badawczo-rozwojowych oraz wytwarza, wraz z obsługą posprzedażową i eksportem, zaawansowane technologicznie produkty. Koncern zatrudnia prawie 9 tysięcy osób w przemyśle obronnym, lotniczym i wytwórczym. Firma stworzyła prawdziwie podkarpacką dolinę lotniczą, a w Rzeszowie – stolicy regionu – oddział produkujący pomocnicze silniki dla Airbusa, Boeinga i Embraera. We Wrocławiu natomiast znajduje się kompleks badawczo-rozwojowy oraz produkcja systemów sterowania napędami statków powietrznych, lotniczej hydrauliki i układów paliwowych. Korporacja jest gigantem technologii lotniczych i zbrojeniowych.
Warner Bros. Discovery Inc., to właściciel Grupy TVN, posiadającej kanały telewizyjne, serwisy internetowe i streamingową platformę Player. Zatrudnia ponad 2200 pracowników.
Mondelēz International, jeden z największych producentów spożywczych na świecie, którego częścią od ponad 30 lat jest Mondelez Polska. W siedmiu fabrykach w naszym kraju produkowane są słodycze, m.in. wafelki Prince Polo, herbatniki Lubisie i czekolada Alpen Gold. Zakłady zatrudniają około 5100 osób. Grupa inwestuje też w OZE, więcej tutaj
Amazon, firma e- commerce, jedna z największych tego typu firm na świecie. W Polsce wybudowała swoje centra logistyczne, obsługujące klientów w tej częśći Europy, z których tylko to w Poznaniu zatrudnia 7 tysięcy osób. Poza tym, gigant e- commerce znajduje się jeszcze w Sosnowcu. Pozostałe centra logistyczne zlokalizowane są w Kołbaskowie, Gliwicach, Pawlikowicach, Łodzi, Okmianach, we Wrocławiu, Bielanach Wrocławskich i Świebodzinie.
Procter & Gamble, jedna z największych firm FMCG na świecie, w Polsce jest obecna od ponad 30 lat. W trzech nowoczesnych fabrykach (Łodź, Warszawa, Aleksandrów Łódzki), pracuje prawie 1700 osób. Firma produkuje m.in. kosmetyki, maszynki do golenia i pieluchy.
3M Company, to amerykańska firma, która w Polsce ma 4 zakłady produkcyjne i zatrudnia ponad 4 tysiące osób. Dwa z nich we Wrocławiu, w tym jeden z centrum badawczo-rozwojowym, są największym ośrodkiem koncernu w Europie. Kolejne – koło Grodziska Mazowieckiego i w Rabce. Firma produkuje ponad 12 tysięcy różnych artykułów m.in. związanych z ochrona zdrowia, bezpieczeństwem, transportem czy elektronikę.
Commercial Metals Co., to amerykański właściciel huty stali w Zawierciu zatrudniający ponad 2000 osób. Huta Zawiercie produkuje stal wykorzystywaną w projektach budowlanych na całym świecie, takich jak stadiony sportowe, budynki, autostrady, mosty czy linie kolejowe.
Pepsico Inc., obecny w Polsce od ponad 30 lat producent napojów i różnego rodzaju przekąsek. Fabryki koncernu zlokalizowane są w Michrowie, Żninie, Grodzisku Mazowieckim i Tomaszowie Mazowieckim. Najnowszy, koło Środy Śląskiej został wybudowany za ponad 1 mld PLN i produkuje chipsy, które będą dostarczane do 20 rynków europejskich. Pepsico zatrudnia bezpośrednio ponad 4000 osób, dając możliwości dla 33 tysięcy miejsc pracy dla swoich kooperantów.
Wiele z amerykańskich firm prowadzi działalność i produkuje w Polsce poprzez europejskie spółki i filie. Przykładem może być Coca-Cola czy Goodyear.
W Polsce amerykański kapitał zainwestował także w szeroki wachlarz usług, obejmujący różnorodne sektory i branże.
Przykładem jest McKinsey & Company, jedna z największych na świecie firm doradczych, specjalizująca się w strategii biznesowej, zarządzaniu, doradztwie finansowym i innowacjach. W Polsce obecna od 30 lat, zatrudnia 1500 pracowników.
Inne firmy doradcze z kapitałem amerykańskim, oferujące szerokie usługi to: IDeloitte, obecna w naszym kraju od prawie 35 lat i zatrudniająca ponad 600 osób; KPMG – globalna firma doradcza w Polsce od 1990 roku; PwC (PricewaterhouseCoopers), firma m.in. usług audytorskich z długą historią działalności w wielu polskich miastach; State Street – dostawcą usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych; Marsh & McLennan Companies, firma zajmująca się ubezpieczeniami, zarządzaniem ryzykiem i doradztwem HR.
Nie mogłoby zabraknąć amerykańskiego kapitału także w sektorze usług bankowym.
Przykładem jest Citi Handlowy, należący do amerykańskiego Citibanku poprzez spółkę Citibank Overseas Investment.
Szeroki zakres usług, zwłaszcza dla klientów korporacyjnych i instytucjonalnych, świadczy w Polsce inny amerykański bank – J.P. Morgan. Ten największy bank w USA i jeden z największych holdingów finansowych na świecie jest obecny w Polsce od połowy 2018 roku.
Inne amerykańskie centra usług wspólnych w Polsce to firmy nowych technologii takie jak Google czy Accenture.
Przykładem jest także firma Microsoft, która prawie rok temu uruchomiła pierwsze w tej części Europy centrum przetwarzania danych w chmurze. Iwestycja zapowiedziana już dwa lata wcześniej kosztowała giganta z Redmond okrągły 1 mld USD.
Amerykański kapitał to także McDonald’s, Whirlpool Company – producent sprzętu AGD, IBM Polska, Lear Corporation z kilkoma w Polsce fabrykami części i komponentów dla motoryzacji czy Kyndryl Global Service, który produkuje, tworzy, modernizuje i zarządza systemami technologicznymi.
W roku 2023 to inwestorzy z kapitałem amerykańskim byli największymi inwestorami w Polsce, wyprzedzając inwestorów z Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Do roku 2021 firmy z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały w Polsce stworzyły 330 tysięcy miejsc pracy. Inwestycje z roku 2023 zwiększą tę liczbę o prawie 5 tysięcy.
Źródło: AmCham, SGH, PAIH, CBOS, Pew Research Center, The World Bank
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (754)
- Wiedza (317)
- Kalendarz (1272)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Stoisko narodowe na targach Cosmoprof w Bolonii
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału w targach kosmetycznych Cosmoprof Bologna, które odbędą się w…
WydarzenieStoisko narodowe na targach Boot Düsseldorf 2025
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału na stoisku narodowym na targach Boot Dusseldorf, które odbędą…
-
Artykuł
Polska trzecim eksporterem bombek w Europie
Wartość eksportu bombek świątecznych z Polski w 2023 roku wyniosła 68,2 mln euro
ArtykułPolska w europejskiej czołówce eksporterów choinek
W 2023 r. Polska wyeksportowała roku ponad milion żywych choinek
-
Artykuł
Polskie i europejskie mikrofirmy
Wyzwania, potencjał i kierunki rozwoju krajowych mikroprzedsiębiorstw
ArtykułNowa Komisja Europejska na lata 2024-2029
Priorytety nowej KE to bezpieczna i konkurencyjna Unia Europejska
-
Wydarzenie
Stoisko narodowe na targach Cosmoprof w Bolonii
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału w targach kosmetycznych Cosmoprof Bologna, które odbędą się w…
WydarzenieStoisko narodowe na targach Boot Düsseldorf 2025
PAIH zaprasza polskie firmy do udziału na stoisku narodowym na targach Boot Dusseldorf, które odbędą…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.