14.08.2024
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na Ukrainie w latach 2021-2023
Według Narodowego Banku Ukrainy (NBU) skumulowane BIZ (bez instrumentów dłużnych) w 2022 roku miały wartość 34,1 mld USD. W porównaniu z poprzednim rokiem zmniejszyły się o 13,7 mld, tj. o 28,6%.
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na Ukrainie w 2022 roku
Z powodu rosyjskiej agresji, największe spadki BIZ w ukraińską gospodarkę w 2022 roku dotyczyły inwestorów z: Szwajcarii – spadek aż 43,9%, Cypru – spadek o 29,7%, Niderlandów – spadek o 28%, Niemiec (-20,4%), USA (-15,1%) i Francji (-17,9%).
W 2022 roku największe zmniejszenie BIZ zanotowały wszystkie najważniejsze branże – przemysł przetwórczy (-32,9%), przemysł wydobywczy (-28,5%) oraz finanse i ubezpieczenia (-41,9%). Jedynie w sektorze IT odpływ ten miał ograniczony charakter (-5,2%).
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) na Ukrainie w 2023 roku
Rok 2023, w związku ze stabilizacją gospodarczą u naszego wschodniego sąsiada, przyniósł zwiększenie inwestycji na Ukrainie w odniesieniu do wszystkich najważniejszych państw, z wyjątkiem USA i Francji, których kapitał inwestycyjny w dalszym ciągu był niższy niż na koniec roku poprzedzającego wojnę.
Zgodnie z informacjami Narodowego Banku Ukrainy (NBU) w 2023 r. skumulowane BIZ (bez instrumentów dłużnych) wyniosły 38 mld USD.
Źródło: Narodowy Bank Ukrainy, Skumulowane BIZ na Ukrainie
Na koniec 2023 roku zdecydowana większość BIZ na Ukrainie (aż 40,6%), stanowiących wartość 15,4 mld USD, było skoncentrowanych w Kijowie.
Polskie BIZ na Ukrainie
Według analiz OSW, na koniec 2023 roku skumulowana wartość polskich inwestycji na Ukrainie wyniosła 780 mln USD, co stanowiło 2,6% (wg Narodowego Banku Ukrainy było to 2,2%) naszych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w tym kraju, plasując Polskę na 10. miejscu wśród zagranicznych inwestorów. Polskę wyprzedzały: Cypr (28,2%), Niderlandy (24,7%), Szwajcaria (6,9%), USA (5,3%), Wielka Brytania (4,8%). Niemcy (4,3%), Austria (3.6%), Luksemburg (3,5%) oraz Francja (3,2%).
Źródło: Narodowy Bank Ukrainy – Porównanie skumulowanych BIZ dziesięciu najważniejszych państw w latach 2021–2023
Polskie inwestycje na Ukrainie koncentrują się głównie w trzech kluczowych sektorach:
sektor przetwórstwa – największe znaczenie mają firmy takie jak Cersanit, posiadający fabrykę ceramiki sanitarnej w Zwiahlu (obwód żytomierski), Barlinek (Winnica), oraz producent okien Fakro (obwód lwowski). Na koniec 2022 roku polskie inwestycje w ukraiński przemysł przetwórczy stanowiły 4,1% bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) na Ukrainie (nowsze dane nie są dostępne).
sektor finansów i bankowości – polskie firmy odgrywają również znaczącą rolę: KredoBank, kontrolowany przez PKO BP – zajmuje 14. miejsce wśród największych banków na Ukrainie; PZU Ukraina (ubezpieczenia)- zajmuje 6. miejsce pod względem aktywów w 2023 r.; PZU Strachuwannia Żyttia (ubezp. na życie)- 3. Miejsce. Polskie inwestycje w sektorze finansowym stanowiły 5,4% BIZ na koniec 2022 roku.
handel detaliczny – istotną pozycję zajmuje firma LPP (właściciel marek takich jak: Reserved, Cropp, House, Sinsay), która w 2023 roku kontrolowała około 10% rynku sprzedaży odzieży na Ukrainie. Łącznie inwestycje z polskim kapitałem w handlu hurtowym i detalicznym stanowiły 2% BIZ na koniec 2022 roku.
Obecnie na ukraińskim rynku działa ponad 600 firm z polskim kapitałem.
Oprócz rosyjskich działań wojennych polepszenie biznesowego klimatu na Ukrainie nie daje optymistycznych perspektyw również ze względu na wciąż istniejące duże problemy związane z poziomem korupcji w kraju, a także niewydolnością wymiaru sprawiedliwości oraz nieskutecznością organów ścigania.
Źródło:
- Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW) „Coraz ważniejszy partner. Polski eksport na Ukrainę i inwestycje w tym państwie”
- Export Intelligence
- Wszystko
- Aktualności (774)
- Wiedza (323)
- Kalendarz (1304)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Artykuł
Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe
Forum było wyjątkową okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych
WydarzenieGlobal INDUSTRIE 2025
Stoisko PAIH na Global Industrie 2025 to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęcon…
-
Artykuł
Polsko-Wietnamskie Forum Biznesowe
Forum było wyjątkową okazją do nawiązania cennych kontaktów biznesowych
ArtykułInformacja na temat ograniczeń stosowanych przez Rosję
Polskie firmy informują o utrudnieniach tranzytu towarów importowanych z krajów trzecich
-
Artykuł
Cła na produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Perspektywa globalna
Priorytetem władz są budowa samowystarczalności technologicznej i uodpornienie gospodarki na sankcje
PodcastTrade ON AIR. Nowe horyzonty biznesu, odc. 2
Odcinek 2: Usługi zaufania w ekspansji zagranicznej
-
Wydarzenie
Global INDUSTRIE 2025
Stoisko PAIH na Global Industrie 2025 to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęcon…
WydarzenieLunch biznesowy z Hong Kong Economic and Trade Office
Udział w wydarzeniu będzie doskonałą okazją do poznania możliwości nawiązania lub pogłębienia współp…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.