Górnictwo w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach
03.10.2023
Właściwie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów rozwijają produkcję górniczą jako pomocniczą albo podstawową gałąź gospodarki. Z dwoma wyjątkami: ze względów ekologicznych Kostaryka postanowiła nie eksploatować odkrytych na wybrzeżu atlantyckim złóż roponośnych, a Salwador zdecydował się zamknąć odkrywkowe kopalnie złota.
Ostatnie informacje o zakupach przez Polskę węgla kamiennego zwróciło uwagę na pozaeuropejskich producentów surowców mineralnych. Wśród nich bez wątpienia Ameryka Łacińska wraz z regionem Karaibów stanowi pozycję znaczącą. Właściwie, jak spojrzymy na zestawienie 10 największych producentów jakichkolwiek surowców, to prawie zawsze znajdziemy któryś z krajów latynoamerykańskich lub karaibskich. Warto wspomnieć, że np. rezerwy litu w tym regionie stanowią 61 proc. zasobów światowych, miedzi – 39 proc., srebra – 32 proc., niklu – 32 proc., molibdenu – 25 proc., cyny – 25 proc., cynku – 23 proc., boksytów – 18 proc., ołowiu – 15 proc., żelaza – 15 proc., a złota – 11 proc. Znana chyba powszechnie jest wysoka pozycja Chile i Peru w światowej produkcji miedzi. Znaczącą produkcję ropy naftowej zapewniają takie kraje Wenezuela, Brazylia, Argentyna, Meksyk, Kolumbia czy Ekwador. Warto wspomnieć, że dzięki odkrytemu w 2010 r. polu naftowemu Vaca Muerta Argentyna posiada obecnie drugie pod względem wielkości światowe złoża niekonwencjonalnej ropy. Ale też mniej znaną informacją jest odkrycie relatywnie dużych złóż ropy naftowej w Gujanie i Surinamie.
Tablica Mendelejewa Ameryki Łacińskiej
Do największych światowych producentów litu należą Chile, Boliwia, Argentyna i Meksyk, molibdenu – Meksyk, srebra – także Meksyk, boksytów – Brazylia, Jamajka, Wenezuela, Surinam, Gujana i Kuba. Istotne miejsce w produkcji węgla kamiennego zajmuje wspomniana Kolumbia. Ciekawostką dla niektórych może być czołowe miejsce w produkcji złota i srebra Dominikany, tak powszechnie kojarzonej z turystyką. Bogatymi złożami srebra, złota, ołowiu i wspomnianej miedzi dysponuje także Peru. Właściwie można tak bez końca. Region Ameryki Łacińskiej i Karaibów to istna tablica Mendelejewa.
Właściwie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów rozwijają produkcję górniczą jako pomocniczą albo podstawową gałąź gospodarki. Z dwoma wyjątkami. Ze względów ekologicznych Kostaryka postanowiła nie eksploatować odkrytych na wybrzeżu atlantyckim złóż roponośnych, a Salwador zdecydował się zamknąć odkrywkowe kopalnie złota.
Perspektywy dla Polski
Rozwój górnictwa w tym regionie ma dla Polski 4 podstawowe znaczenia. Po pierwsze, jest strategicznym źródłem surowców w sytuacji zakłócenia dostaw z innych kierunków. Widzimy to wyraźnie obecnie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Po drugie, stanowi szansę dla producentów maszyn górniczych, osprzętu, technologii systemów ostrzegania i ratownictwa, szkoleń. Jednym słowem, całego sektora okołogórniczego. Po trzecie, kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów wyraźnie odczuwają konsekwencje środowiskowe i klimatyczne rozwoju górnictwa. Tutaj zatem jest szansa dla polskich przedsiębiorców oferujących produkty i usługi z zakresu „zielonych technologii”, w tym „zielonego wodoru”, systemów ochrony środowiska itp. rozwiązań ekologicznych. Po czwarte, państwa regionu coraz chętniej zachęcają inwestorów zagranicznych do udziału w rozwoju także tej gałęzi gospodarki. Polska już dokonała takich inwestycji. Najbardziej znane są chyba znana kopalnia miedzi Sierra Gorda w Chile i zakład wzbogacania rudy w regionie Antofagasta (także Chile). Takie inwestycje to również zwiększenie naszego bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego.
Spis treściTable of contents
- Wszystko
- Aktualności (22)
- Wiedza (38)
- Kalendarz (119)
- Centrum Wsparcia (54)
-
Wydarzenie
Webinarium KIG: Salwador – nowy kierunek dla biznesu
Podczas webinarium dowiedzą się Państwo jakie możliwości biznesowe oferuje rynek Salwadoru, w tym pr…
WydarzenieBezpłatne stanowisko dla polskich firm na South Summit Brazil 2025
Targi South Summit Brazil to renomowane wydarzenie poświęcone innowacjom i start-upom
-
Artykuł
Gospodarka Kuby na rozdrożu – nowe szanse na eksport i inwestycje
Mimo trudnych warunków gospodarczych Kuba stara się przyciągnąć zagranicznych inwestorów
ArtykułWykorzystana szansa, czyli sukces polskich jabłek w Kolumbii
W zeszłym roku z Polski do Kolumbii wyeksportowano blisko 5000 ton jabłek
-
Artykuł
Surinam – kraj mało znany
Surinam prowadzi aktywną politykę na rzecz zachęcania zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania
ArtykułInwestycje w Chile: kluczowe branże i nowe możliwości
W pierwszej połowie 2024 r. wartość portfela inwestycyjnego wzrosła o 24 proc.
-
Wydarzenie
Webinarium KIG: Salwador – nowy kierunek dla biznesu
Podczas webinarium dowiedzą się Państwo jakie możliwości biznesowe oferuje rynek Salwadoru, w tym pr…
WydarzenieBezpłatne stanowisko dla polskich firm na South Summit Brazil 2025
Targi South Summit Brazil to renomowane wydarzenie poświęcone innowacjom i start-upom
-
Oferta wsparcia
Horizon4Poland
Dzięki udziałowi w wydarzeniu Horizon4Poland dowiesz się, który BPK najlepiej wesprze Twoje potrzeby…
Oferta wsparciaPolsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm
Polsko-Niemiecko-Czeskie Forum Kooperacji Firm to największa giełda kooperacji w Polsce dedykowana M…
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.