18.12.2024
Nowa Komisja Europejska na lata 2024-2029
1 grudnia 2024 r. rozpoczęła się nowa kadencja Komisji Europejskiej, która potrwa do 2029 roku. Przed nowym składem stoi szereg strategicznych wyzwań, takich jak odbudowa unijnej konkurencyjności i zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno gospodarczego, jak i energetycznego.
Realizacja tych celów wymaga całościowego spojrzenia na polityki gospodarcze, przemysłowe i społeczne prowadzone w UE oraz stworzenie nowoczesnych narzędzi finansowych, które wesprą transformację europejskiej gospodarki.
Priorytety dla nowej Komisji Europejskiej
W raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Jakie polityki dla bezpiecznej i konkurencyjnej Europy? 10 pomysłów dla Komisji Europejskiej” zidentyfikowano 10 głównych obszarów wymagających natychmiastowych działań. Wspólnym mianownikiem tych wyzwań jest poprawa konkurencyjności UE oraz wzmocnienie bezpieczeństwa, zwłaszcza w obliczu globalnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.
10 obszarów priorytetowych to:
- Obronność
- Technologie podwójnego zastosowania
- Rynek telekomunikacyjny
- Systemy ciepłownicze
- Energia jądrowa
- Polityka przemysłowa
- Polityka handlowa
- Zasoby własne i wieloletnie ramy finansowe (MFF)
- Rozszerzenie UE o Ukrainę
- Migracje
Konkurencyjność przemysłowa w obliczu nowych wyzwań
Europejski przemysł, który dotychczas czerpał korzyści z otwartości i jednolitego rynku, stoi obecnie przed kryzysem. Ceny energii w UE są znacznie wyższe niż w USA (w 2023 roku hurtowe ceny gazu ziemnego były o 79 proc. wyższe, a energii elektrycznej o ponad 59 proc.). Dodatkowo uzależnienie od dostaw surowców i paliw kopalnych z Rosji pokazało słabość systemu energetycznego UE. W obliczu konkurencji ze strony Chin i Stanów Zjednoczonych konieczne jest wdrożenie nowoczesnych narzędzi polityki przemysłowej, które ochronią zdolności produkcyjne w strategicznych sektorach.
Przyszłość telekomunikacji i znaczenie sieci 5G
Europejski rynek telekomunikacyjny odnotowuje spadek konkurencyjności w porównaniu do globalnych graczy technologicznych, takich jak Google, Meta czy Apple. Europejscy operatorzy telekomunikacyjni zainwestowali w 2022 roku 18 mld EUR w badania i rozwój, podczas gdy najwięksi amerykańscy – od 25 do 37 mld EUR.
Rozwój przemysłowych i kampusowych sieci 5G może wesprzeć europejski przemysł oraz przyczynić się do wzrostu wartości gospodarczej. Zmiany w unijnej strategii „Cyfrowa Dekada” powinny rozważyć zwiększenie nacisku na obszary, gdzie rozwój 5G przyniesie wymierne korzyści w przemyśle, transporcie czy rolnictwie.
Handel i surowce – czas na dywersyfikację
W ostatnich latach import z Chin do UE wzrósł o ponad 80 proc., prowadząc do deficytu handlowego na poziomie 400 mld EUR w 2022 roku. Ponadto ograniczenia eksportowe Chin dotyczące najważniejszych surowców, takich jak: gal, german, grafit, pokazały, jak wrażliwe są europejskie łańcuchy dostaw.
Dlatego Unia Europejska powinna także wdrożyć nową politykę celną i skupić się na dywersyfikacji relacji handlowych. Bardzo ważne jest zmniejszenie zależności od dostawców z państw, które nie traktują priorytetowo stabilnych relacji z UE.
Polscy przedsiębiorcy wobec priorytetów nowej Komisji Europejskiej
Z perspektywy polskich przedsiębiorców priorytety nowej Komisji Europejskiej stanowią zarówno szansę, jak i wyzwanie. Polska gospodarka, będąca integralną częścią unijnego rynku, może skorzystać na strategicznych inwestycjach w infrastrukturę energetyczną, telekomunikacyjną czy przemysłową. Szczególnie ważna jest rola małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), które mogą być beneficjentami nowych technologii i wsparcia finansowego, ale jednocześnie muszą dostosować się do zaostrzonych wymogów klimatycznych i regulacyjnych.
Bardzo ważnym wyzwaniem będzie zatem umiejętne wykorzystanie unijnych środków oraz aktywna obecność polskich firm w strategicznych obszarach, takich jak zielona energia, cyfryzacja czy nowoczesny przemysł. Efektywna polityka przemysłowa i handlowa UE może pomóc polskim przedsiębiorcom w zdobyciu przewag konkurencyjnych na globalnym rynku, co przełoży się na stabilny, dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), „Konkurencyjność, spójność i bezpieczeństwo wśród 10 kluczowych wyzwań dla nowej Komisji Europejskiej”, grudzień 2024
- Wszystko
- Aktualności (772)
- Wiedza (323)
- Kalendarz (1303)
- Centrum Wsparcia (324)
-
Wydarzenie
Łódzkie: rekrutacja na targi Fruit Logistica w Berlinie
RUIT LOGISTICA to największe na świecie targi branży świeżych owoców i warzyw, poświęcone nie tylko …
WydarzenieMisja gospodarcza do Tokio
Zaproszenie skierowane jest do MŚP z województwa łódzkiego, którzy działają w branży „Innowacyjne ro…
-
Artykuł
Informacja na temat ograniczeń stosowanych przez Rosję
Polskie firmy informują o utrudnieniach tranzytu towarów importowanych z krajów trzecich
ArtykułPolskie porty morskie w 2024 roku
W minionym roku liczba przeładunków kontenerowych wzrosła o ponad 9 proc.
-
Artykuł
Cła na produkty z Chińskiej Republiki Ludowej. Perspektywa globalna
Priorytetem władz są budowa samowystarczalności technologicznej i uodpornienie gospodarki na sankcje
PodcastTrade ON AIR. Nowe horyzonty biznesu, odc. 2
Odcinek 2: Usługi zaufania w ekspansji zagranicznej
-
Wydarzenie
Łódzkie: rekrutacja na targi Fruit Logistica w Berlinie
RUIT LOGISTICA to największe na świecie targi branży świeżych owoców i warzyw, poświęcone nie tylko …
WydarzenieMisja gospodarcza do Tokio
Zaproszenie skierowane jest do MŚP z województwa łódzkiego, którzy działają w branży „Innowacyjne ro…
-
Oferta wsparcia
Polskie Mosty Technologiczne
Zyskaj dofinansowanie do usług doradczo-szkoleniowych w zakresie ekspansji zagranicznej oraz grant g…
ArtykułPromocja marki innowacyjnych MŚP
Od 23 lipca 2024 r. trwa nabór do programu „Promocja marki innowacyjnych MŚP (EXPO 2025 Japonia)”.
Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.