Eksport | Import | Inwestycje

Trade.gov.pl

Strona główna > Wiedza > Opcje finansowania – co powinieneś wiedzieć
Artykuł

Opcje finansowania – co powinieneś wiedzieć

Z jakich kredytów i usług może skorzystać eksporter? Dowiedz się więcej na temat uzyskania wsparcia finansowego z banków komercyjnych i faktoringu. Sprawdź jak dopasować formę kredytowania do potrzeb i planów. Znajdź rozwiązania w zakresie finasowania najlepsze dla Ciebie.

Finansowanie przez banki komercyjne

Kiedy nasz rozwój jest dynamiczny i nie wystarczają już środki własne ani grupa trzech „F”,  pora zwrócić się o finansowanie do banku. Banki mają bardzo szeroką ofertę finansowania. To z pewnością zaspokoi nasze potrzeby w zakresie środków na pokrycie bieżących kosztów (na przykład zapasów, transportu, dodatkowego wynagrodzenia) czy środków na większe inwestycje (samochody, budynki, maszyny itp.). Oferta kredytowa ma różne formy, cechy, warianty (kredyt w rachunku bieżącym, obrotowy, inwestycyjny, leasing, faktoring), a także różne nazwy marketingowe. Nie przejmujmy się tym. Po prostu zwróćmy do pracownika banku, by to omówić i dopasować formę kredytowania do naszych potrzeb i planów.

Poszukiwanie finansowania warto rozpocząć od konsultacji z opiekunem klienta w banku, w którym już prowadzimy rachunek. Nawet jeśli nie skorzystamy ostatecznie z jego oferty, poznamy istniejące możliwości i zyskamy punkt odniesienia. W tym świetle będziemy w stanie ocenić ofertę konkurencyjnych banków. Jak już wspomnieliśmy, dostępność finansowania w bankach jest silnie uzależniona od zdolności kredytowej. To znaczy od kondycji finansowej firmy, możliwych do zaoferowania zabezpieczeń oraz zabezpieczonych kontraktów eksportowych.

Finansowanie i kredyty dla eksporterów są oferowane nie tylko przez banki komercyjne, ale i przez państwową instytucję, jaką jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Większym przedsiębiorcom – o rocznych obrotach przekraczających 10 mln zł – BGK oferuje kredyty inwestycyjne na rozwój eksportu. Dla firm z ważnym kontraktem eksportowym – kredyt na prefinansowanie eksportu. Mniejszych przedsiębiorców, którzy nie przekraczają progu 10 mln zł obrotu rocznie, BGK może wesprzeć gwarancjami de minimis. Gwarancje takie stanowią zabezpieczenie dla kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Pozwala to przedsiębiorstwom o niższej zdolności kredytowej zaciągać je i jednocześnie dysponować swoim majątkiem bez konieczności zastawiania go. Gwarancję de minimis BGK można też uzyskać poprzez niektóre banki komercyjne „w pakiecie” z udzielanym przez nie kredytem. Wtedy nasz bank komercyjny pośredniczy w uzyskaniu takiej gwarancji.

Faktoring

Instrumentem finansowym wartym rozważenia przy podejmowaniu ekspansji zagranicznej jest oferowany na przykład przez państwową spółkę KUKE Finance (i wiele instytucji komercyjnych) faktoring eksportowy. Jest to wykup naszych należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług za granicą przez firmę faktoringową (faktora). Faktoring może przyjąć dwie formy: faktoringu niepełnego – w ramach którego KUKE wykupuje od nas należności, płacąc nam do 90% ich wartości. Pozostała część jest wypłacana po dokonaniu zapłaty przez kontrahenta, jednak nie przejmując na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta. Druga forma – faktoringu pełnego, w ramach którego KUKE przejmuje na siebie należności wraz z ryzykiem.

Finansowanie z drugiej formy faktoringu jest szczególnie korzystna przy podejmowaniu współpracy z nowymi, nieznanymi nam odbiorcami zagranicznymi. Używana kiedy nie mamy pewności, że będą terminowo regulować swoje zobowiązania – ale oczywiście jest to opcja droższa. Przejęcie ryzyka następuje na podstawie umowy trójstronnej, której stronami jesteśmy my, KUKE Finance oraz wyspecjalizowane towarzystwo ubezpieczeniowe. Po zawarciu takiej umowy to KUKE jest odpowiedzialne za prowadzenie działań monitorujących. Jeśli okaże się to konieczne także odpowiada za działania windykujące wobec kontrahenta zagranicznego. Istotną korzyścią faktoringu jest poprawa naszej płynności finansowej, co przy ekspansji zagranicznej ma ogromne znaczenie. Faktoring eksportowy jest też instrumentem zabezpieczającym przed niekorzystnymi zmianami kursów walutowych. Mogą one wystąpić pomiędzy sprzedażą towarów lub usług a zapłatą za nie.

Infografika pokazująca na czym polega faktoring

Portal Promocji Eksportu używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego komputera lub innego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności i Regulaminie.